Balla Zsófia: „A fény útjai“

Yehudi Menuhin 55 éves korábanzenei tevékenységének ötvenéves évfordulóját ünnepli. Ez alkalomból François Reichenbach filmet készített róla A fény útjai címen, a L’Express és a Le Nouvel Observateur pedig terjedelmes interjúkat közöl.

A két lap egymásnak ellentmondó adatokat is bemutat. Egyikben arról ír a riporter, hogy a nagy művésznek borzalmas gyermekkora volt, a szülők és a zsenialitás zsarnokoskodtak fölötte; a másikban maga Menuhin fejtegeti elég hosszasan, hogy „testre szabott” vagyis a saját mértékére szabott ifjúsága volt. Szüleinek éppen eléggondot okozott a gyerekművész életmódjának megszervezése, ő maga nem­csak hogy nem érezte terhesnek megfeszített munkatempóját (napi nyolc-tíz óra gyakorlás), hanem meggyőződése volt, hogy valamilyen módon minden gyerek így él.

Menuhin szóbeli megnyilatkozásai során is éppen olyan közvetlen és érzékeny, mint a hegedűhangja. Azt sem hallgatja el, ami életének válságaihoz fűződik. Dilemmái között a legsúlyosabb és a legváratlanabb az előadóművészet létjogosultságához kapcsolódik.

Gondolatainak gyűrűző körei: a zene; az előadás sajátos nehézségei; a hangszer; végül az az izgalom, feszültség, amit a zeneszerző a műbe falazott. Ez utóbbi az alkotásnak az a pillanata, amit Menuhin a legfontosabbként jelöl meg.
Szenvedélyesen szeret a zeneszerzőkkel beszélgetni műveikről, lehetőleg akkor, amikor még nem befejezettek, komponálás közben, a létre-jövés pillanataiban. Ha ugyanis valaki ekkor nyer betekintést, maga is részesnek érezheti magát az alkotás folyamatában. „Mert a múlt zenéje úgy áll előttünk mint egy már megállapított igazság, mint a Biblia, mint Shakespeare.”

A nagy hegedűs mintegy negyven éve játssza a Beethoven-hegedűversenyt, de most sem érzi, hogy a szerző rámosolyogna és gratulálna a teljesítményhez, úgy, ahogy azt Bartók tehette meg.

„… Amikor a zeneszerző – még ha mégoly szerény, de valamilyenfajta alkotó – elégedett az eredménnyel, az előadó úgy érzi, hogy van értelme a jelenlétének, ha nem is nélkülözhetetlen, de fontos.“ A zeneműnek nemcsak sikere, de sorsa is az előadón fordul meg. A kottába foglalt zenének csak a létezés lehetősége adott. Hogy milyen ez a lehetőség, az a szerző zsenialitásának kérdése. De hogy az „anyagtalan“ vagyis hangtalan kottakép eljut-e és hogyan jut el mindenkor művészi tudatáig, az a „közvetítő“ mérhetetlen erőfeszítésein múlik.

A konkrét időfolyamat szorítójában alkotódó zene előadása mindig hic et nunc újraalkotást jelent; az előadó részéről a kottaképhez való hűségen kívül, „a már megállapított igazság“ újrafogalmazásán és bizonyításán kívül, állandó, „mindennapi“, éghajlattól, poli­tikától, életkörülményektől, fizikai és lelki állapottól, beállítottságtól és érzékenységtől egyidőben függő, tehát napról napra árnyalataiban változó küzdelmet jelent – a hallgatás, a zenétlen csend ellen.

Megjelent A Hét II. évfolyama 45. számában, 1971. november 5-én.