A Cseke Gábor szerkesztette káfé főnix irodalmi és fotóművészeti lapban „kiemelt” sorozat volt 2017 novemberétől 2019 decemberéig Bálint György breviáriuma; a lehető legmegfelelőbb szemléletileg lapunk számára is. Addig mind irigyeltük, amíg végül felkértük a hazai lapredaktorok doyenjét, adná át ünnepélyesen: vagyis hogy ne legyen „eltulajdonítás”, írjon a nálunk megjelenő (-endő…) gyűjteményhez egy bevezetőt. És lőn, az Új Hét pedig el is indítja a válogatott szemelvények közlését. (A szerk.)

Bálint György: "felháborodom, tehát vagyok" - Cultura.hu

Cseke Gábor: Bálint György olvasása közben…

Úgy megszerettem, szorgalmasan búvárolván, az idők folyamán Bálint Györgyöt, hogy azóta sem feledhetem a gondolatait. Kristálytiszták, pontosak és nyugtalanítóak.

A tragikus sorsú szerző írói kvalitásait a zsurnalisztika általa választott, szabott, sajátos kényszerzubbonyába – olvasmányos, telitalálatos tárcáiba – rejtve, Bálint György azt fogalmazta meg, amitől nap mint nap felfordult a gyomra, ami egekbe röpítette vérnyomását, és ami Európa felett sötét felhőként tornyosult az időben. A fasiszta bealkonyodás nyilvánvaló árnyékában élt, szenvedett s látta előre saját és embertársai sorsát. A küszöbre érő háborút nem csupán megjósolta, hanem teljes mértékben átélte, annak sajátos, perfid agressziójával egyetemben. A folyamatos olvasás ráébreszt bennünket arra, hogy rövid tárcáiban Bálint György nem csupán újságot, de valódi, belső átéltségű magánnaplót is ír, a lehető legmagasabb „hőfokon”. Nem véletlen, hogy publicisztikai – s néha lírai – műveiben mindinkább formát ölt a jelenségek, események naplószerű megközelítése.

Nem mulasztom el többször is átlapozni egy-egy könyvét, mialatt mintha kedvenc versekből merítkeznék. Folyton, folyvást. Nagy segítségemre vannak írásgyűjteményeinek előszavai, s bár jókora történelmi időszakasz telt el a megírásuk óta, valamiképpen mindegyre az az érzésem, hogy az én mai gondolataimat, életérzésemet foglalják össze.

Az alább következő passzusok valójában ceruzával (gondolatban) aláhúzott sorok, az időből, de forrásaiból nem kiszakítva, s aki mindezt kevésnek találja, az keressen rá a Bálint György-életműre, amelynek jó része szerencsére megtalálta a maga méltó helyét a bőkezű világhálón. (Cseke Gábor)

Bálint György elérhető művei az interneten:

Bálint György: Az állatok dicsérete
https://mek.oszk.hu/12300/12382

Bálint György: Búcsú az értelemtől
https://mek.oszk.hu/13500/13511

Bálint György: Az idő rabságában
https://mek.oszk.hu/13300/13383

Bálint György: Jégtáblák, könyvek, koldusok
https://mek.oszk.hu/12400/12482

Bálint György: Spanyolországban jártam
https://mek.oszk.hu/05000/05080

Bálint György: Strófák
https://mek.oszk.hu/12300/12390/12390.htm