Az Egyesült Államokban fölvették a harcot a kakasviadalokkal szem­ben. Fölmérgesített, borson és csí­pős paprikán nevelt rendőröket kép­zelek el, akiknek csizmájára vágósarkantyúkat kötöztek: valószínűleg ők próbálják összeszabdalni a ka­kasviadalokat. Amíg a szegény rendőröket csak mérgesítő magvakkal küldik a heccbe, azalatt a ka­kasviadalokat töméntelen dollárral táplálják.
Bár a fejlődés megátal­kodott, sőt könnyen befolyásolható híve vagyok: szerintem nincs esé­lye annak, hogy a rendőrök a ka­kasviadalt széjjel rugdossák.
Talán azt sem illő emlegetnem, hogy az Egyesült Államok tarajosai­nak sorsa olyan kérdés, ami eddig még nem riasztott föl álmaimból. A szigorú valóság az, hogy az Egyesült Államok kakasai legalább tízszer inkább rikkantják föl az ott élő rossz alvókat, mint bennünket. A gyógyulás istenének eme szent madarai engem általában később ébresztenek, mint saját istenüket, melynek előbb-utóbb adósai leszünk, méghozzá éppen egy kakassal.
Ezek után nem árulok el titkot, ha a szent vagy prózai majorságot piaci árán becsülöm. Nem kívánom se halálát, se életét. Az ilyen esetlegességeket a háztartások igénye dönti el, végső esetben biztosítva a baromfi részére azt a kíméletet, ami a pusztulásra szánt életnek mindenkor kijár. Bár a kakas-hecc ádáz és fölösleges tünemény lehet, nem em­legetném föl, ha nem ment volna ellene csatába a fölizgatott rendőrség.
De a legmegrendítőbb hír az, hogy a rendőrök a viadallal szem­ben máris csatát vesztettek. Bár a harci kakasokat összeírták – és kétségtelenül öröm hallani rendőrök ilyen szinten való észbeli képességé­ről –, mégsem tudták a kakasviadalt megállítani.
A vesztes amerikai rendőrök valószínűleg megtépázva fordítottak hátat a csatatérnek. Is­métlem, nem kívánom a kakasok halálát, még úgy se, ha az a becsü­let és tarajos bátorság baromfile­gelőjén fog bekövetkezni.
De va­jon a kifent acél és a gyilkos szá­mítás csak négyszáz kakas életét veszé­lyezteti-e? Ki vette a kakasokat hirtelen a szárnyai alá? Ki iktatta nyugodt lelkiismerettel az állatvédő kérvényt, honnan volt illő bátorsá­ga a megrendült szívű hivatalnok­nak? A mindennapok katonai hírei­ben, fölégetett falvak és elpusztí­tott erdők világánál a kakaspártolók szövege valamiféle különös gro­teszk, elfogult hitvallássá válik. Meg lehet-e védeni négyszáz baj­vívó kakast, amikor emberek, civi­lizált földek, lelkek pusztulnak el? Bombázáskor minden bizonnyal ka­kasok is repülnek a levegőbe égő tollal, örökre homályos szemmel. Valószínűleg bajvívó kakasok is omlanak köztük semmivé, félresi­került karrierű favoritok, melyek mérgükben csak az oktalan halált sarkantyúzzák. Szeressük hát a kakasokat. De ne tegyen köztük senki különbséget. Mert ha csak egyetlen vidék kakasait próbálja megvé­delmezni elfogultságból és bebiflá­zott törvénytiszteletből: ott nem fog hatni sem az erő, sem a tekintély.
Ki hiszi el, hogy a más országot pusztító hatalom négyszáz majorság lát­ványától meghatódik? És vajon tisztelheti-e ma valaki az állatvédő törvényt, aki egyébként semmilyen törvényt se tisztel?
A rendőrök ezért távoztak leeresz­tett csőrrel a kakasviadalok dühös híveitől. Bizonyára nem véglegesen: hamarosan visszatérnek és a törvény nevében lelakatolják, áristomba re­kesztik a négyszáz kakast.
Valószínűleg sajtóügynökségek is közlik majd a szomorú eseményt, amely miatt tyú­kok tömegei jutnak nehéz, elhagya­tott sorsra. Viszont félek, hogy ami­kor a négyszáz kakas megvédését közli valamelyik hírügynökség, cserében tízszer annyi fölfoghatatlan embertelenséget hallgat el.
A valóságos események helyett így lépnek a kakasok a világtörté­nelembe. A tüneményt azonban céltalannak és időlegesnek tartom. A kakasok ugyanis mindig a hajnal hírhozói voltak.

Megjelent A Hét II. évfolyama 46. számában, 1971. november 12-én.