A Magyar Hang cikke.

Önkormányzati választás 2014. október 12-én, Budapesten (Fotó: Reuters/Szabó Bernadett)

Eddig Azerbajdzsánból, Kazahsztánból, Törökországból, Üzbegisztánból, Grúziából, Bosznia-Hercegovinából és Montenegróból jelezték választási megfigyelők részvételüket a magyarországi voksoláson – derül ki a Nemzeti Választási Iroda (NVI) honlapján elérhető adatbázisból. Jelen állás szerint 48 ember érkezik hazánkba. Megfigyelőket nemcsak egyes államok, hanem nagykövetségek és civil szervezetek is delegálhatnak: küld embert az indonéz, a kazah és az üzbég nagykövetség is. Emellett három civil szervezet is megfigyeli, miként zajlik a szavazás: az ENEMO civil szervezettől 23-an, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezettől, vagyis az EBESZ-től ezúttal ketten érkeznek, az Election-Watch.EU pedig 4 emberrel követi az eseményeket.

Az EBESZ az előző EP-választásra nem küldött megfigyelőt, de nagy erőkkel jelen voltak a tíz évvel ezelőtti voksoláson, a 2022-es parlamenti választáson pedig teljes körű megfigyelési misszió érkezett. Ez 18 hosszú távú megfigyelőt és további 200 olyan megfigyelőt jelentett, akik röviddel április 3-a előtt érkeztek, és a választások után néhány nappal távoznak. A megfigyelők utóbb több kritikát is megfogalmaztak a magyar választásokról, kiemelték egyebek mellett a negatív kampányt, a vita hiányát és azt, hogy a kormánypártok és az állam üzenetei egybemosódtak.

Az ENEMO (Választási Megfigyelő Szervezetek Európai Hálózata), amely 18 ország 21 szervezetét képviseli, már közzétett előzetes megállapításokat az április 20. és május 25. közötti megfigyelési időszakból. Ebben a többi között azt írták: „A 2024-es választások polarizált környezetben zajlanak, a pártok és az állam közötti határok gyakori elmosódása befolyásolja az egyenlő versenyfeltételeket. A kampányt negatív reklám, uszító retorika, lejárató kampányok, valamint elfogult médiajelentések, illetve a médiamegjelenésekhez való egyenlő hozzáférés hiánya árnyékolja be. Az önkormányzati és EP-választásokra vonatkozó kampányfinanszírozási rendelkezések hiánya, valamint a harmadik fél által folytatott kampányra vonatkozó szabályozás hiánya befolyásolja a politikai finanszírozás integritását, és lehetővé teszi az árnyékfinanszírozási gyakorlatokat”.