Az Európai Parlamentben a magyar képviselők közül csak a Demokratikus Koalíció (DK) két EP-képviselője, Molnár Csaba és Dobrev Klára támogatta a javaslatot.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök | Fotó: Dursun Aydemir | Forrás: AFP / Anadolu

Az Európai Unió Tanácsa jóváhagyta azt a pénzügyi támogatási csomagot, mely egy legfeljebb 35 milliárd eurós rendkívüli makroszintű kölcsönt, valamint egy olyan hitel-együttműködési mechanizmust foglal magában, amely 45 milliárd eurónyi hitel visszafizetésében segíti Ukrajnát – közölte az uniós tanács.

A tagállamok által jóváhagyott új makroszintű pénzügyi támogatás (MFA) keretében az orosz központi banknak az uniós bankokban befagyasztott pénzeszközeiből származó kamatbevételeit bocsátják majd Ukrajna rendelkezésére.

A pénzeszközök segítenek Ukrajnának az EU-kölcsön, valamint a G7-partnerek által nyújtott kölcsönök költségeinek fedezésében és a hiteltörlesztésben.

Míg a mechanizmus pénzeszközei a hitelek költségeinek fedezésére és visszafizetésére használhatók fel, Kijev az MFA-ból származó összeget saját belátása szerint használhatja fel.

Az új makroszintű pénzügyi támogatásból származó összegeket 2025 végéig folyósítják. A kölcsön folyósításának feltétele, hogy Ukrajna továbbra is elkötelezze magát a hatékony demokratikus mechanizmusok fenntartása és az emberi jogok tiszteletben tartása mellett.

A Fidesz és a Tisza Párt is tartózkodott az Ukrajnának nyújtott újabb uniós segítség megszavazásakor az EP-ben – Ám elsöprő többséggel így is átment az…

Az EU által Oroszországgal szemben bevezetett szankciók részeként 2022 februárja óta az orosz központi banknak a tagállamok pénzintézeteben tárolt vagyoni eszközeit, mintegy 210 milliárd euró értékben befagyasztották. A generált profitot éves szinten és a kamatszinttől függően évi mintegy 2,5-3 milliárd euróra becsülik.

Az EU szerint ezek a bevételek nem minősülnek állami eszközöknek, és azokat még a befagyasztás végét követően sem kell az orosz központi bank rendelkezésére bocsátani.

Az Európai Unió Tanácsa az európai parlamenti elfogadást követően írásbeli eljárás útján hagyta jóvá a szöveget azzal a céllal, hogy az MFA-hitel 2024-ben elérhetővé váljon, 2025-ös folyósítással, és legfeljebb negyvenöt év alatt kerüljön visszafizetésre.

A rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

Mint megírtuk, az Ukrajnát segítő új makroszintű pénzügyi támogatást az Európai Parlament 518 szavazattal, 56 ellenében és 61 tartózkodás mellett hagyta jóvá. A magyar képviselők közül egyedül csak a Demokratikus Koalíció (DK) két EP-képviselője, Molnár Csaba és Dobrev Klára nyomott igent, a Tisza Párt hét képviselője közül hatan tartózkodtak, a pártelnök, Magyar Péter nem vett részt a szavazáson. Ugyancsak nem adott le szavazatot egyik fideszes sem. A Mi Hazánk Mozgalom képviselője, Borvendég Zsuzsanna pedig elutasította az előterjesztést.

Új megoldási és segítségnyújtási javaslatokat keresnek európai vezetők Ukrajna megsegítésére – A 21. század Marshall-terve. 

Megjelent a Népszava Külföld rovatában 2024. október 24-én.