Az Infovilág cikke.

A rendszerváltás utáni évtizedben fel-felcsapott a nosztalgia a KGST egy-egy ‘sikerterméke’ után. Különösen érvényesült ez a kelet-német autógyártás kétütemű gépkocsija, a Trabant iránt, amiből az NDK fennállása végén már négyüteműt is gyártottak. Hogyne fogadta volna érdeklődés az Üzbegisztánból érkezett hírt, hogy a közép-ázsiai posztszovjet köztársaság fontolóra vette a „papírjaguár” életben tartását. A mendemondáról aztán kiderült, hogy hamis – mai szóhasználattal ‘fake news’ –, de még olyan tekintélyes lapok is lépre mentek, mint a Népszabadság… Cikkünk szerzője, a legnagyobb példányszámú napilap korábbi berlini tudósítója 1997. október 22-én lepte meg a ‘szenzációval’ olvasóit – mentségére szolgáljon, hogy a fotót prezentáló Reuters hírügynökség, illetve egy befolyásos moszkvai gazdasági újság is elhitte…

Az NDK-népautó reinkarnációjáról immár fényképpel illusztrált jelentést kaptunk az üzbég fővárosból. A hét elején – áramvonalas versenyautók díszkíséretével – bemutatkozott az első (és a kísérőszöveg szerint egyetlen), immár Taskentben összeszerelt Trabant. Nem kevésbé érdekes a régi-új jármű szülőhelye sem, ez ugyanis az Olimp nevű üzem, amely egy amerikai–üzbég vegyes vállalat tulajdonát képezi és amelyben korábban kerékpárokat gyártottak.

Az Olimp 601 kisautó nemcsak elnevezésében emlékeztet elődjére, a Trabant 601-esre. Ezt is kétütemű, 26 lóerős motor hajtja, műanyag karosszériájához azonban helyi specialitás, konkrétan gyapotcserje szára adja az alapanyagot. A négyszemélyes gépkocsi megjelenését a szokásosnál is nagyobb titkolózás előzte meg. A zwickaui Sachsenring autógyár jogutódja elismerte ugyan, hogy folytattak tárgyalásokat az Olimppal, azonban szóvivőjük tagadta, hogy bármiben megállapodtak volna. Az 1957 és 1991 között hárommillió Trabantot előállító keletnémet üzemben most Uni-1 elnevezéssel új kocsi gyártására készülnek, ám megjelenésének időpontja bizonytalan.

A taskentiek vezérigazgatója csupán egy alkalommal mutatkozott közlékenynek. A Kommerszant Daily moszkvai lap helyi tudósítójának nyilatkozva elmondta, hogy az idén 16 ezer, később pedig évi 30 ezer autó előállítását tervezik, az ára 2000 és 3700 dollár között változhat (extráktól függően).

Az üzbég Trabant – s különösen annak Hycomat változata – iránt rendkívüli az érdeklődés, és nemcsak az országon belül. Kína állítólag már jelezte, hogy akár hatvanezer darabra is vevő lenne.