Döntő házként szavazta meg a szenátus a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) működéséről, az igazságszolgáltatás megszervezéséről, illetve a bírák és ügyészek jogállásáról szóló tervezeteket. Az RMDSZ módosításai biztosítják az igazságszolgáltatás függetlenségét, reális garanciát jelentenek arra, hogy nem lesznek visszaélések ezen a területen, és a nemzeti kisebbséghez tartozó bíró és ügyész jelöltek számára is pozitív változásokat sikerült bevinni.
„Ma sikerült a parlamentnek konszenzusra jutnia és megszavazni azt a három igazságügyi törvénytervezetet, amelyet a kormány iktatott a parlamentben az őszi ülésszak elején. Az elfogadott törvénytervezetek fontos lépést jelentenek az igazságszolgáltatás terén, ugyanakkor összefüggenek Románia schengeni csatlakozásával, hiszen a román igazságszolgáltatás brüsszeli monitorizálása többek között csak akkor szűnik meg, ha Románia korszerűsíti az igazságügyi törvényeit” – nyilatkozta Turos Lóránd, Szatmár megyei szenátor, az RMDSZ szenátusi frakcióvetője.
Császár Károly, Maros megyei szenátor, az igazságyügyi törvénytervezeket tárgyaló speciális bizottság RMDSZ-es tagja rámutatott: „A 2021-2024-es kormányprogramban prioritásként szerepelt az igazságszolgáltatás megszervezésére és működésére vonatkozó jogszabályok kidolgozása, figyelembe véve az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus (MCV), a GRECO-jelentés és az Európai Bizottság jogállamisági jelentése kapcsán megfogalmazott valamennyi ajánlásokat. Az igazságügyi törvények elfogadása és hatályba lépése mérföldkő az Országos Helyreállítási és Reziliencia Terv (PNRR) megvalósításában. Az Igazságügyi Minisztérium kezdeményezésére a parlamentben ma elfogadtuk az igazságügyi rendszer szervezésére és működésére vonatkozó törvénytervezeteket. Az RMDSZ munkájának eredményeként sikerült úgy módosítani a törvényt, hogy azokban a bírósági és ügyészségi választókerületekben, ahol a településen valamely nemzeti kisebbség aránya legalább 50 százalék, pontegyenlőség esetén a kisebbség nyelvét beszélő jelöltek egyenlő arányban élvezzenek elsőbbséget. Továbbá, sikerült olyan módosításokat eszközölni a törvénytervezetben, amelyek biztosítják az igazságszolgáltatás függetlenségét és reális garanciát jelentenek arra, hogy nem lesznek visszaélések ezen a területen, többek között nem fog felmerülni ugyanaz a probléma, mint ami az Igazságügyi Ellenőrzés jelentéseiből a közvéleménybe jutott” – fogalmazott a Maros megyei szenátor.
Az igazságügyi törvénytervezetek megvitatására és elfogadására az őszi parlamenti ülésszak elején egy speciális bizottság jött létre. Az RMDSZ-t a bizottságban Császár Károly Zsolt Maros megyei szenátor és Ladányi László-Zsolt Hargita megyei képviselő, a bizottság titkára képviselték. A törvénytervezetek végső jelentéséről ma szavazott a különbizottság, majd döntéshozó fórumként meg is szavazta a szenátus plénuma.
Forrás: Az RMDSZ honlapja (szerkesztett szöveg)