A gesztus, amelyet Orbán Viktor tett a szélsőjobboldali FPÖ elnökének, Herbert Kicklnek finoman szólva sem volt barátságos lépés a hivatalban lévő osztrák kancellárral szemben.
Az osztrák politikai és társadalmi élet egy sor szereplője tiltakozott amiatt, hogy a bécsi parlament múlt héten megválasztott elnöke, a szélsőjobboldali, szabadságpárti Walter Rosenkranz meghívására az osztrák fővárosba látogatott Orbán Viktor. Az osztrák pártok már a vizit előtt tiltakoztak és értetlenségüket fejezték ki amiatt, miért éppen az illiberális magyar kormányfő a nemrég hivatalba lépett parlamenti elnök első vendége.
Walter Rosenkranz a parlament épületében fogadta csütörtökön a magyar miniszterelnököt, s a találkozón Herbert Kickl, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) szélsőséges kijelentésekről ismert vezetője is jelen volt. Miközben a magyar politikai élet szereplői rendre azzal bírálnak egyes nyugati országokat, hogy „nem adják meg a kellő tiszteletet Magyarországnak”, Orbán ezúttal közvetve beleszólt a vendéglátó ország belpolitikájába, mert amikor Kicklt üdvözölte, reményét fejezte ki, hogy hamarosan kancellárként köszönheti majd. Ausztriában jelenleg is folynak a koalíciós tárgyalások. Bár a néhány héttel ezelőtt megrendezett parlamenti választást az FPÖ nyerte meg, Alexander Van der Bellen köztársasági elnök a parlamenti pártok konzultációit követően Karl Nehammer hivatalban lévő kancellárt bízta meg a kormányalakítási tárgyalásokkal, aki a szociáldemokratákkal egyezkedik az új kabinet életre hívásáról. A voksoláson második helyen végzett ÖVP elnöke eleve leszögezte, nem hajlandó részt venni egy olyan kormányban, amelyet Herbert Kickl vezet.
A gesztus, amelyet Orbán Viktor tett Herbert Kicklnek így finoman szólva sem barátságos lépés a hivatalban lévő osztrák kancellárral szemben.
A magyar-osztrák viszony egyre hűvösebbé válását jelzi, hogy maga Karl Nehammer nem volt hajlandó fogadni a magyar kormányfőt, ami szokatlan a diplomáciában, de sokat elmond az osztrák kancellár véleményéről. A szélsőjobboldali FPÖ és a Fidesz között ugyanakkor szoros a kapcsolat, mindkét párt a Patrióták Európáért európai parlamenti képviselőcsoportjában foglal helyet, Herbert Kickl, valamint az FPÖ EP-delegációvezetője, Harald Vilimsky is többször áradozott Orbán Viktorról.
Kitört egy kis felháborodás, nem szívesen látják Ausztriában Orbán Viktort az osztrák parlamenti pártok – Nagy felháborodással fogadták az osztrák parlamenti…
A bécsi parlamentben tartott szélesebb körű találkozót követően, amelyen az FPÖ és a magyar kormány több illetékese vett részt, Orban és Kickl kétoldalú megbeszélésre vonult vissza. Ezt követően aláírták a „bécsi nyilatkozatot” – közölte az FPÖ sajtóközleményében. A nyilatkozat összefoglalja az FPÖ és a Fidesz legfontosabb elveit Európával kapcsolatban – hangzik a hivatalos közlés.
A szöveg szerint Európa „őshonos népei” veszélyben vannak „az illegális migráció kiterjedtsége” és a „menedékjoggal való szervezett visszaélés” miatt.
Az EU centralizmusát is bírálták, az orosz-ukrán háborúval csak általánosságban foglalkozott a dokumentum: „Aktívan támogatjuk, hogy a világban kialakult háborúk a lehető leggyorsabban véget érjenek tűzszünetek és tárgyalások révén” – írták.
Az FPÖ-n kívüli szereplők véleménye már messze nem olyan hízelgő a magyar miniszterelnökről. A Szocialista Ifjúság (SJ) és a SoHo, az SPÖ queer szervezete az Orbán-féle látogatás ellen tüntetett a parlament előtt. „Walter Rosenkranz olyasvalakit fogad, aki lábbal tiporja a demokráciát és mindenekelőtt lebontja a parlamentarizmust” – monda el az SJ vezetője, Paul Stich az APA osztrák hírügynökségnek. „Az, hogy itt, a parlamentben fogadják őt, szándékos jelzés a szélsőjobboldali köröknek” – tette hozzá az SPÖ-s politikus. A parlament lépcsőjén tartott gyűlés mintegy 20 résztvevője egy „Antidemokraták, kifelé a parlamentből!” feliratú transzparenst emeltek a magasba. Egy kiegészítő táblán Orbán Viktor és Walter Rosenkranz áthúzott fotója volt látható.
Amikor a magyar miniszterelnököt szállító gépkocsi behajtott az épület elé, a tüntetők hangosan skandálták jelszavaikat. A SoHo-ból érkező kis csoport szivárványszínű zászlókat és egy kétnyelvű transzparenst emelt a magasba. Utóbbin e szöveg volt olvasható: „Védjük meg az emberi jogokat és a sokszínűséget! Megakadályozni az orbánizációt!”.
Tüntetők fogadták Orbán Viktort Bécsben, a magyar miniszterelnök egy rövid videóban kigúnyolta őket – Ausztriában belpolitikai vitákat váltott ki a magyar…
Az osztrák Zöldek is élesen bírálták Orbán meghívását. Sigrid Maurer zöldpárti frakcióvezető amiatt tiltakozott, hogy Orbánt egy osztrák és egy magyar zászló előtt fogadták, az uniós zászlót viszont eltávolították. „Ez a kép többet mond ezer szónál” – jelentette ki. A látogatás egyfajta szimbólum és „ez a jelzés végzetes” – jelentette ki Werner Kogler zöldpárti pártelnök sajtótájékoztatóján. A szociáldemokraták is élesen bírálták a látogatást. Rosenkranz „bizonyosan nem tett eleget” a parlament elnöki tisztségének, amikor egy olyan embert fogadott, aki „korrupt elitkormánnyá alakította át az országát” – hangsúlyozta Andreas Babler pártelnök és frakcióvezető sajtóközleményében.
Beate Meinl-Reisinger, a liberális NEOS elnöke még szerdán levelet írt Rosenkranznak. Ebben felszólította a parlamenti elnököt, hogy „egyértelműen foglaljon állást Orbán Viktor Európa- és demokráciaellenes magatartásával szemben”. Csütörtökön pedig Niki Scherak frakcióvezető-helyettes azt írta: „Orbán Viktor Európa-ellenes magatartása nem lehet példakép egy házelnök számára”.
Orbán Viktor miniszterelnök látogatását „lehetőségként kell értelmezni arra vonatkozóan, hogy Ausztria konkrét intézkedéseket követeljen az emberi jogok védelmében” – hangsúlyozta közleményében Shoura Hashemi, az Amnesty International Austria ügyvezető igazgatója.
Donald Trump, a békegalamb
Orbán Viktor csütörtökön panelbeszélgetésen vett részt Bécsben, amelyen a magyar kormán y svájci háziszerzője, Robert Köppel, a Weltwoche oroszbarátságáról hírhedt főszerkesztője és a Putyin elnökkel jó barátságban lévő Gerhard Schröder egykori szociáldemokrata kancellár is részt vett. A teremben a mintegy ötszáz vendég, akik szigorú beléptetési ellenőrzések után vehettek részt az eseményen, Orbánék kijelentéseit nagy tapssal ünnepelte, s a kilencvenperces rendezvény előtt és után is ovációval köszöntötték a jelenlévőket. „Az ukrajnai háborút katonailag elvesztettük” – hangoztatta az itthon jól ismert mantrát Orbán Viktor. Ezt minden katonai elemző tudja, csak a csúcspolitikusok tagadják folyamatosan – tette hozzá. „Európa képtelen békét teremteni” – hangoztatta Orbán a Der Standard beszámolója szerint. Úgy tűnik, nem is érdeke, hogy ezt tegye – mondta, és azzal vádolta Franciaországot és Németországot, mindenekelőtt Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét, hogy „háborúpártiak”.
Mielőtt elvállalta volna Magyarország számára a tanácsi elnökséget, feltette magának a kérdést, hogy vállaljon-e egy unalmas elnökséget, „mint 2011-ben”, amely „kielégíti a bürokratákat”, vagy vállaljon-e kockázatot. Saját bevallása szerint az utóbbi mellett döntött, és célul tűzte ki az ukrajnai tűzszünet elérését. Orbán azt is mondta, Oroszország „keresztény ország”, de a hatalom nyelvét beszéli.
A felszólaló Gerhard Schröder volt kancellár Orbán Viktorhoz hasonlóan úgy vélte, hogy ha amerikai elnökké választják meg Donald Trumpot, akkor „békegalamb” lehet és elhozhatja a békét az ukrajnai konfliktusban. Arról már ő sem beszélt, hogy ezért milyen árat kellene fizetnie Kijevnek, az ukrán népnek.
Orbán Viktor a bécsi orosz nagykövet előtt hízelgett a Putyin-rezsimnek – Egy gombostűt nem lehetett leejteni, annyian voltak kíváncsiak a magyar kormányfő…
Megjelent a Népszava Külföld rovatában 2024. november 1-jén.