Ugyanakkor azt szeretnék, hogy a kormány biztosítson ingyenesen intimhigiéniai termékeket a közoktatási intézményekben, orvosi rendelőkben, védőnői szolgálatoknál, családsegítő és hajléktalanokat ellátó intézményekben a rászorulók részére.

Az intimhigiéniai termékek áfájának eltörlését kezdeményezte az LMP
Fotó: Kovács Attila | Forrás: MTI/MTVA

Az intimhigiéniai termékek általános forgalmi adójának eltörlését kezdeményezte pénteken egy országgyűlési határozati javaslatban Bakos Bernadett LMP-s képviselő – vette észre az Index.

A portál emlékeztet arra, Magyarországon egy nő számára havonta körülbelül 1500 forintba kerül a menstruáció miatt szükséges termékek beszerzése, azonban ezeknek az ára is folyamatosan emelkedik. Váradi Mariann, a Magyar Vöröskereszt Lányból nővé programjának koordinátora szerint több ezer iskoláslány mellett még mintegy harmincezer otthontalan nő lehet kénytelen havi ciklusát rongyokkal vagy zoknival átvészelni.

A női méltóság fájó hiánya – Nem jut higiéniára, marad a rongy: ezreken segít a „nemluxus-táska”-kampány – Menstruációs szegénységben élő nőknek gyűjtöttek…

Bakos indítványa szerint azt szeretné, ha az Országgyűlés felkérné a kormányt, hogy

  • törölje el az intimhigiéniai termékek (a hagyományos és mosható egészségügyi betétek, az inkontinenciabetétek, a menstruációs kelyhek, a tamponok, a menstruációs fehérneműk) általános forgalmi adóját;
  • biztosítson ingyenesen intimhigiéniai termékeket a közoktatási intézményekben, orvosi rendelőkben, védőnői szolgálatoknál, családsegítő és hajléktalanokat ellátó intézményekben a rászorulók részére;
  • biztosítson teljes körű felvilágosítást a higiéniáról és a menstruációval kapcsolatos témákról a pubertáskorú fiatalok számára, védőnők, iskolai szociális munkások, családsegítő munkatársak, illetve a pedagógusok közreműködésével.

Az indoklás szerint az egész magyar társadalom szempontjából fontos, hogy a lányok és a nők szorongás nélkül, felszabadultan, akadályok nélkül élhessék meg nőiességüket, és tisztában legyenek a legalapvetőbb egészségügyi kihatásokkal is. A képviselőnő kiemelt célnak nevezte az intimhigiéniai termékek hiánya miatti iskolai, munkahelyi hiányzások csökkentését, valamint a testi fejlődésről, a higiéniáról és a menstruációval kapcsolatos témákról való felvilágosítást. Hangsúlyos: a menstruációs szegénység nemcsak a fejlődő vagy szegény országokban, hanem a fejlett gazdaságokban is létező jelenség.

Bakos felhívta a figyelmet arra, hogy az Európai Unió 2007 óta lehetőséget ad az úgynevezett tamponadó, tehát bizonyos női egészségügyi termékek áfájának csökkentésére.

A tagállamok fele élt is ezzel a lehetőséggel – teszik hozzá. A határozati javaslat ezt a gyakorlatot kívánja bevezetni Magyarországon is, hiszen nemcsak az uniós tagállamok között, hanem

az egész világon Magyarországon a legmagasabb az alapvető női higiéniai termékek áfája.

Mint azt a portál megjegyzi, a világon fiatal lányok és nők milliói hiányozhatnak az iskolából és később a munkából is, mert nem elérhetők számukra az alapvető női intim higiénés termékek, vagyis a menstruációs szegénység az egész világon létező probléma, emiatt eddig már

Tizenhét országban eltörölték a tamponok és betétek jövedéki adóját.

Ausztriában 10 százalékra, Nagy-Britanniában 5 százalékra csökkentették ezeknek a termékeknek a forgalmi adóját, Skóciában pedig ingyenessé tették az intimhigiéniai termékeket.

Ingyenessé teszik a menstruációs termékeket Skóciában – Az első ország a világon, ahol törvényt hoztak a menstruációs szegénység felszámolásáért.

Pótszabadnapot kapnak a menstruációs fájdalomtól szenvedő nők a terézvárosi önkormányzati cégeknél – Soproni Tamás terézvárosi polgármester Palkovics Lászlóhoz…

Megjelent a Népszava Belföld rovatában 2023. március 3-án.