Tavaly novemberében sokként érte Csíkszereda város lakóit egy, az Átlátszó Erdélyen megjelent hosszú, kétrészes riport: a Székelyföld egyik elitgimnáziumának számító Márton Áron Főgimnázium sztártanára 2003. és 2021. között szexuális visszaéléseket követhetett el az intézmény általános és középiskolás hallgatóival – erről kilenc érintett egykori diák nyilatkozott az újságírónak. A szexuális és érzelmi abúzusok legfiatalabb áldozata a beszámolók szerint tizenkét éves volt.
A dologban az a legmegdöbbentőbb, hogy a történelemtanár, Orbán Zsolt viselkedése nyílt titok volt a városban és az iskola falain belül is, de évekig nem történt semmi annak érdekében, hogy a visszaélések megszűnjenek. Ugyan kirobbant már 2003-ban egy botrány, de azt tulajdonképpen eltussolták.
Ez az tanár jelenleg az FK Csíkszereda fociklub alá tartozó, zömében a magyar adófizetők pénzéből létrehozott és fenntartott Márton Áron Tehetséggondozó Központ egyik tanulmányi igazgatója. Az FK Csíkszereda stadionjának területén működő (és a helyi Szent Kereszt Plébániával közösen működtetett) bentlakásos kollégiumban tavaly augusztusban a következő, kissé nehezen értelmezhető szöveggel toborozták a tizennégy és húsz év közötti diákokat az intézmény Facebook-oldalán: „A csíkszeredai Márton Áron Tehetséggondozó Központ 2016. szeptember 12-én azzal a céllal nyitotta meg kapuit, hogy a városban középiskolai tanulmányokat folytató tehetséges székely fiatalok, a leendő székelyföldi elit oktatás-nevelésében tátongó űrt betöltse.” Azt a jelentkező diákok nem tudhatták, hogy mire megkezdődik a tanév, már ott fog dolgozni – ráadásul vezető beosztásban – az a tanár, aki a hírek szerint évtizedeken át háborítatlanul kezdeményezhetett szexuális kapcsolatot tizenéves diákjaival.
A Székelyhon portál annak idején terjedelmes cikkben számolt be a megnyitóról, ahol a helyi politikai vezetők mellett részt vett Szabó Tünde is, az akkori Emberi Erőforrások Minisztériumának sportért felelős államtitkára. A négyszintes épületet egy év alatt húzták fel, az épületben kollégium, étkezde, lelátó, öltözök és egyéb kiszolgáló helyiségek, valamint sportorvosi rendelő kapott helyet. „Ezt jól kifociztuk magunknak” – fogalmazott ünnepi felszólalásában Szondy Zoltán, az FK Csíkszereda elnöke, majd köszönetét fejezte ki a támogatóknak és a felcsúti barátaiknak, mert szerinte a baráti kapcsolatok hozták létre ezt a létesítményt. Mint kifejtette, 2013-ban kötöttek együttműködési megállapodást a felcsúti Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémiával, akkor álmodták meg a kollégium létrehozását is. „Meg kell becsülni a befektetett munkát, és tenni kell azért, hogy minél többen akarjanak a tehetséggondozó központ részesei lenni, és még sikeresebbek lenni” – tette hozzá. Mészáros Lőrinc, a magyarországi Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia elnöke ünnepi beszédében kifejtette, három-négy évvel ezelőtt döntötték el, hogy nyitnak határon túlra, és szakmai partnereket keresnek labdarúgás terén, így esett a csíkszeredai klubra a választásuk. A Márton Áron Tehetséggondozó Központ kapcsán úgy fogalmazott, hogy egy ilyen létesítmény nagyszerű dolog, a fiatalokért épült, amelyért nekik is tenniük kell. „Nem titok az sem, hogy szeretnénk, hogyha a legtehetségesebb gyermekek Magyarországon, a Puskás akadémiánál folytatnák pályafutásukat” – fejezte ki reményét az elnök, aki magánemberként jelentős összeggel támogatta a Márton Áron Tehetséggondozó Központ létrejöttét.
Az ügynek az Erdélyi Átlátszó riportja előtt is volt előzménye: tavaly július végén huszonkét korábbi diák, köztük egykori áldozatok egy postai levelet küldtek az egykori tanárnak arról, hogy éveken keresztül többszörösen visszaélt a tanári pozíciójával. „Minden egyes helyzetben, amikor pedagógusi minőségeden túl privát üzenetet küldtél, hozzáértél, érzelmi és testi kapcsolatot létesítettél diáklányokkal, te voltál a tanár, te voltál a felnőtt, te voltál az, akinek minden kétséget kizáróan meg kellett volna húzni a határokat. Minden tanár-diák és minden felnőtt-gyerek viszonyt átlépő helyzetre, amely benned vagy a befolyásod alatt álló diáklányokban felmerült, nemet kellett volna mondanod, abból a nagyon egyszerű okból kifolyólag, hogy te vagy a tanár. Ez ilyen egyszerű. Jelen nyilatkozattal kijelentjük, hogy veled, Zsolt, a későbbiekben semmilyen közösséget nem kívánunk vállalni. Felszólítunk, hogy tanári tevékenységeddel a pozícióddal történt visszaélések miatt haladéktalanul hagyj fel. Ne tölts be semmilyen pozíciót tanügyi intézményben vagy közigazgatásban. A visszaéléseid bántanak, a bántásokkal hagyj fel.” (A levél, amit eredetileg nem a nyilvánosságnak szántak, az ügy kirobbanása után megjelent a Transtelexen.)
A tanár a levél után otthagyta a Márton Áron Gimnáziumot, és (még a cikk megjelenése előtt) lemondott a városi tanácsosi mandátumáról is. Nyáron lett az FK Csíkszereda tanulmányi igazgatója, és a klub honlapja szerint tagja az igazgatótanácsnak is.
A cikkek után nyomozást indított a Hargita megyei rendőrfelügyelőség, de az információink szerint igen vontatottan halad: eddig mindössze három egykori áldozatot hallgattak ki. A Márton Áron Főgimnázium is belső vizsgálatot indított még novemberben, és egy február hetedikén megjelent podcastban a jelenlegi igazgató nem mondta el, mire jutottak, ám azt ígérte, ez hamarosan kiderül.
A székelyföldi fociakadémia forintmilliárdokat kap rendszeresen a magyar adófizetőktől – legutóbb épp december végén írtunk arról, hogy a Bethlen Gábor Alap megduplázta a támogatást, így tavaly 1 milliárd 50 millió forintot ítéltek oda nekik.
Az FK Csíkszeredának egyébként vannak női ifjúsági csapatai is, a legfiatalabb korosztály tagjai 2012. után születtek, vagyis legfeljebb tizenkét évesek.