A holokauszt-túlélők szerint az EU-nak világossá kell tenni a világ számára, hogy Orbán Viktornak nincs jövője Európában.
A Nemzetközi Auschwitz Bizottság „riadalmát és megdöbbenését” fejezte ki Orbán Viktor Tusnádfürdőn szombaton elhangzott rasszista kirohanásai miatt. Ezzel kapcsolatban Christoph Heubner bizottsági alelnök elvárásokat támaszt Karl Nehammer (Osztrák Néppárt, ÖVP) szövetségi kancellárral szemben is, aki csütörtökön Bécsben fogadja a magyar kormányfőt. A felszólítás szerint Nehammer mondja el a magyar miniszterelnöknek, „hogyan értékelik az Európai Unión belül az ő rasszista kirándulásait Európa múltjába és jövőjébe”.
Heubner rámutatott, Nehammer az első vezető uniós politikus, akinek lehetősége van arra, hogy Orbánnal konzultáljon a beszédéről. „Az Európai Unió jól teszi, ha továbbra is a lehető legnagyobb mértékben elhatárolódik a magyar kormányfő rasszista megfogalmazásától, és világossá teszi a világ számára, hogy egy Orbán Viktornak nincs jövője Európában” – hangsúlyozta a holokauszt-túlélők képviselője.
Orbán mondatai a holokauszt túlélőit ” kirekesztésük és üldöztetésük sötét időszakára emlékeztetik” – mondta Heubner. „Számukra az a tény, hogy Orbán Viktor most már rasszizmussal is alátámasztja jobboldali populista és Európa-ellenes politikáját, újabb bizonyíték arra, hogy tudatosan el akar törölni minden utalást az Európai Unió értékeire” – hangoztatta a Nemzetközi Auschwitz Bizottság alelnöke.
Nehammer eddig nem kommentálta Orbán szombati beszédét. Amikor a kancellár bejelentette Orbán csütörtöki vizitjét, még a tusnádfürdői beszéd előtt, annyit közölt, összhangot keresnek az „illegális migráció elleni küzdelemben”, egyúttal Magyarországot „fontos szomszédnak és partnernek” nevezte. „Várom, hogy Orbán Viktort Bécsben üdvözölhessem” – írta az ÖVP vezetője a Twitteren. A Népszava megkérdezte az osztrák kormányt, hogy Nehammer szóba hozza-e a viziten a tusnádfürdői beszédet, de lapzártánkig nem kaptunk választ.
A bécsi koalícióban is feszültséget keltett a magyar kormányfő beszéde. Az Osztrák Néppárt szövetségi koalíciós partnere, a környezetvédő párt a Die Presse konzervatív napilap hétfői beszámolója szerint felszólította Nehammert, hogy az Orbánnak való találkozója során „hangsúlyozza az európai egység fontosságát Oroszország Ukrajnával szembeni agressziója kapcsán”. Az ausztriai zöldek úgy vélik, Orbán Viktor „nem akarja Magyarországot a nyugati demokrácia- és életmodell részeként látni”. A környezetvédők szerint ebben a helyzetben az uniós szankciók megkérdőjelezése minden, csak nem hasznos az Oroszországgal szembeni fellépést illetően. Ennek fényében „mégis érdemes lenne párbeszédet keresni Orbán Viktorral, és pontosan ezeket a pontokat tárgyalni”, hangoztatta a párt.
Georg Bürstmayr, az ausztriai zöldek parlamenti képviselője, belbiztonsági ügyekben illetékes szóvivője kifejtette, „Magyarország miniszterelnöke nyíltan nyugatellenes, antiszemita és rasszista mítoszokat hirdet”. Egyúttal azt is hozzátette, hogy „Olaszországot pedig hamarosan fasiszták irányíthatják. Így Putyin földrajzilag sokkal közelebb van hozzánk, mint gondolnánk.”
Kati Schneeberger, a Vienna goes Europe uniópárti civil szervezet elnöke úgy foglalt állást: „Ilyen rasszista kijelentésekkel (Orbán) már tényleg nem tolerálható. Ő Putyin fegyvere Európa megosztására”.
A Twitteren egyre többen fejezik ki értetlenségüket, Nehammer miért fogadja Orbánt. Nina Hoppe stratégiai kommunikációs tanácsadó megjegyezte: „Nagyon érdekelne, hogy az osztrák kancellár miért találkozik az Orbánnal. Hogy figyelmeztessük és emlékeztessük az európai értékekre? Ő egy EU-ellenes autokrata. Ausztria közvetíteni akar itt? De mit? És mindenekelőtt: milyen alapon?” Több újságíró is hasonlóképpen vélekedett.
Orbán tusnádfürdői kijelentéseit Németországban is megdöbbenés fogadta. A beszéd ráadásul végérvényes fordulópont lehet a Fidesz és a CDU viszonyában, igaz, Friedrich Merz pártelnökké választása óta ez a kapcsolat már eleve fagyponton volt. Sokatmondó mindenesetre, hogy a kereszténydemokraták egyik ismert politikusa, Ruprecht Polenz, aki jelenleg a Német Kelet-Európai Tanulmányok Társaságának elnöke, 2005-2013 között a Bundestag külügyi bizottságának elnöke, a Twitteren megjegyezte: „Orbán egyre inkább visszazuhan Horthy Miklós és a nyilasok hagyományaiba ahelyett, hogy Nagy Imre, Maléter Pál és az 1953-as népfelkelés örökségét ápolná.”
Kerestük Novák Katalint
Kérdést küldtünk a köztársasági elnöknek, szerettük volna megtudni, hogy Novák Katalin tartalmi szempontból és szóhasználatát tekintve egyetért-e a kormányfő tusványosi beszédének „fajokra” vonatkozó megállapításaival. Az államfő hivatala egyelőre nem reagált, így arról se kaptunk tájékoztatást, hogy mikor számíthatunk Novák Katalin válaszára.
Megjelent a Népszava Belföld rovatában 2022. július 27-én.