Karácsony Gergely főpolgármester szerint a jelentés elfogadása nagyon komoly segítség lehet a városoknak, önkormányzatoknak és vállalkozásoknak a koronavírus-járvány utáni talpraállásban.
Az Európai Parlament (EP) kedden elfogadta a Momentum EP-képviselője, Cseh Katalin által készített jelentést, ami a Főváros számára is rendkívüli fontossággal bír – tudatta a Főpolgármesteri Hivatal a lapunkhoz eljuttatott közleményében.
Az uniós helyreállítási alap milliárdjai a „fideszes korrupció miatt elakadtak”, és mint arra rámutatnak, ugyanezért indulhat jogállamisági eljárás is a magyar kormány ellen – írják. „Ezzel kapcsolatban várjuk az Európai Bíróság szerdai ítéletét, de az ítéletet megelőző főtanácsnoki indítvány szerint a mechanizmust létrehozó jogszabály jogszerű és az európai szabályokkal összhangban van, az ezt vitató magyar keresetet a főtanácsnok véleménye szerint el kell utasítani. Ebben a helyzetben kiemelkedően fontos, hogy a kormány felelőtlensége miatt esetlegesen visszatartott források közvetlenül megérkezhessenek a végső kedvezményezettekhez” – vélekednek.
Mint írják, a jelentés tartalmazza azt, hogy a városok közvetlenül is pályázhassanak uniós forrásokra, a koronavírus utáni helyreállítási alapok egy része pedig közvetlenül érkezzen meg a városokhoz, amiért a Főváros is évek óta lobbizik Brüsszelben.
„Így a Fidesz által pénzügyileg kivéreztetett városok, köztük Budapest is fontos forrásokhoz juthatnak. Mindez azért is fontos, mert tudjuk: a városok sokkal inkább tisztában vannak a helyben élő emberek igényeivel, így tényleg az embereket érdeklő, az életminőségüket javító fejlesztések valósulhatnak majd meg”
– érvelnek.
Megjegyzik továbbá, hogy a jelentés számos egyéb témát is érint az oktatástól a digitalizáción át a klímaváltozásig. „Az utóbbi kiemelten fontos Budapest számára is, és jelentős uniós forrásokat szeretnénk bevonni a fővárosi kibocsátáscsökkentési programba, így épületek szigetelésére, a megújuló energiaforrások hasznosítására, a közlekedés dekarbonizációjára vagy a zöldfelületek fejlesztésére is uniós pénzekből megvalósítható, részletes tervekkel rendelkezünk. Kiemelten fontosnak tartjuk a nemek közti egyenlőség kérdését, a pandémia ugyanis világossá tette, milyen problémákat okozhat a családon belüli erőszak – így a tagállamoknak ratifikálniuk kell az Isztambuli Egyezményt, és európai szintű megoldást kell találnunk a nők fizetetlen és alulfizetett gondozási munkájának problémájára is” – írják.
Megjelent a Népszava Külföld rovatában 2022. február 16-án.