Furcsa egybeesésekre derült fény Horváth Bence ügyében. Az Egyesült Államokban az orosz kormánynak folytatott csempészés miatt letartóztatott férfi anyja a magyar külügy cégének irodavezetője és az orosz belügy hivatalos beszállítója

Baloldalon Hendrich Balázs, a HEPA vezérigazgatója, jobb oldalon Horváth Margarita, a képviseleti iroda vezetője.
Fotó: KKM/Borsos Mátyás

Tegnap lapunk is beszámolt arról, hogy a kaliforniai San Franciscóban letartóztattak egy 46 éves magyar állampolgárt, amiért amerikai katonai rádiókat csempészett ki orosz kormányzati felhasználók részére. Erről Washington D.C. államügyészének hivatala közölt hivatalos beszámolót a honlapján. A férfi, bizonyos Horváth Bence kétszáz darab katonai rádiót vásárolt azzal a céllal, hogy azt az érvényben lévő szankciókkal szembe menve Oroszországba exportálja. Az exportellenőrzési reformtörvény megsértése miatt akár húsz év börtönt és egymillió dolláros pénzbüntetést is kaphat.

Azóta a 444 kicsit utánajárt, hogy pontosan ki is ez a Horváth Bence, és talált is néhány meglepő információt. Idő közben ugyanis felkerült a Courthousenews oldalára egy jegyzőkönyv, amely a Homeland Security Investigations (HSI) nevű ügynökség egyik különleges ügynökének vallomása alapján ismerteti, mire jutott a nyomozás, amelynek eredményeképpen Horváth Bencét letartóztatták.

Ennek, és az eddigi információk segítségével már el lehetett indulni a keresésben. Kiderült, hogy Horváth legkevesebb húsz éve Spanyolországban él. A férfi LinkedIn-en, spanyol cégiratokban és helyi újságcikkekben is adott jelet magáról, majd egy családtagja által megosztott fotóból kiderült, hogy meglehetősen közeli rokonságban áll a Szijjártó Péter vezette Külgazdasági és Külügyminisztérium egyik háttérintézményének irodavezetőjével, aki mellesleg az orosz belügy hivatalos beszállítója is volt. S nagy meglepetésre éppen annak a gyártónak a termékeit juttatta el Oroszországba, mint amelyét most Horváth Bence is a Kreml rendelkezésére óhajtott bocsátani a szankciók ellenére: Motorola kézi rádió adó-vevő készülékeket akart átcsempészni fedőcégeken keresztül.

Ami a közeli rokont illeti, egész pontosan a férfi anyjáról, Horváth Ficzere Margaritáról van szó, aki a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség moszkvai partnerirodájának volt a vezetője. Hogy a nő mennyire van, illetve volt aktív kapcsolatban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel, az egyelőre nem világos, de egy MTI-s közös fotó azért készült róluk még 2019. december 13-án, amikor is Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter vezényletével ünnepélyesen megnyitották a Magyar Exportfejlesztési Ügynökség moszkvai képviseletét.

Letartóztattak egy magyar férfit az Egyesült Államokban 200 amerikai katonai rádió Oroszországba csempészéséért – Akár 20 év börtönt is kaphat.

Megjelent a Népszava Belföld és Külföld rovataiban 2024. augusztus 28-án.