Trumpnál több alkalommal előfordult, hogy felelőtlenül bánt a tudomásra jutott titkokkal. 2017-ben például az izraeli titkosszolgálat szigorúan bizalmas szíriai akciójáról árult el részleteket Szergej Lavrov orosz külügyminiszternek, veszélybe sodorva ezzel egy izraeli kém életét.
Példátlanul súlyos nemzetbiztonsági kockázat indokolta a volt elnök otthonában végrehajtott precedens nélküli házkutatást – tudta meg az amerikai sajtó. A Donald Trump floridai birtokán, Mar-a-Lagón végrehajtott razzia során a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) ügynökei a szigorúan titkosnál is érzékenyebb minősítésű dokumentumokat kerestek – értesült a New York Times. A Washington Post nyomozásra rálátó forrásokra hivatkozva arról írt, hogy atomfegyverekkel kapcsolatos iratokról van szó. A lap azt nem tudta kideríteni, a nyomozók megtalálták-e a keresett feljegyzéseket, ahogyan azt sem, hogy az Egyesült Államok vagy valamelyik más ország nukleáris arzenáljáról tartalmaztak-e bizalmas adatokat. Annyi mindenesetre világos az újság szerint: óriási károkat okozna, ha illetéktelen kezekben kerülnének az információk.
Trumpnál több alkalommal előfordult, hogy felelőtlenül bánt a tudomásra jutott titkokkal. 2017-ben például az izraeli titkosszolgálat szigorúan bizalmas szíriai akciójáról árult el részleteket Szergej Lavrov orosz külügyminiszternek, veszélybe sodorva ezzel egy izraeli kém életét. A hivatali idejét két könyvben is feldolgozó Bob Woodward amerikai újságírónak pedig azzal kérkedett, az Egyesült Államok olyan nukleáris fegyvert fejlesztett ki, amelyről még az orosz és a kínai vezetés sem tud semmit.
A fejlemények a korábbiaknál is kedvezőbb megvilágításba helyezik az FBI hétfői akcióját, amit az egykori elnök és a Republikánus Párt más prominens tagjai is a demokrata kormányzat politikai bosszújának igyekeznek beállítani. Trump egyenesen azzal vádolta meg a nyomozókat, hogy hamis bizonyítékokat helyeztek el birtokán. A konzervatív elit által szított hisztériának már halálos áldozata is van: Cincinnatiban (Ohio állam) a rendőrség lelőtt egy szélsőjobboldali fegyverest, aki megpróbált betörni az FBI helyi irodájába.
A politikai hangulatkeltés némileg csillapodhat: a New York Times szerint a volt elnök szövetségesei arra figyelmeztettek egyes vezető republikánusokat, ne bírálják olyan agresszíven az FBI-t vagy az igazságügyi minisztériumot, mert az ügyben számukra kínos információk láthatnak napvilágot. Trump viszont kitart igaza mellett. Közleményben azt állította, az atomfegyver-ügy ugyanúgy “átverés”, ahogyan szerinte a személye ellen indított összes eljárás az volt.
Merrick Garland igazságügyi miniszter csütörtökön visszautasította az igazságszolgáltatással szemben megfogalmazott vádakat, egyben bejelentette, hogy kezdeményezték a házkutatási engedély és lefoglalt iratok listájának nyilvánosságra hozatalát. Trump – aki maga is közzétehetné ezt a két dokumentumot – jelezte, hogy támogatja a lépést.
Megjelent a Népszava Külföld rovatában 2022. augusztus 14-én.