A magyarországi lapok kimerítően tájékoztatnak a CDU elnökválasztásáról. A Telex főleg abban az összefüggésben cikkezik a fontos európai eseményről, hogy „a pártelnöki szavazással már elkezdenek ráfordulni a szeptemberi szövetségi választásra”, ugyanakkor részletesen leírja a szombat délelőtt történteket.
Tudni kell, hogy az elnök kilétét nem a tagság, hanem 1001 (előzetesen megválasztott) küldött döntötte el. A posztra hárman pályáztak: a mérsékelt-centrista – Angela Merkel kancellár köreihez tartozó –Armin Laschet, a párt konzervatív szárnyát képviselő Friedrich Merz, valamint a magát konszenzusos jelöltnek beállító, de szintén mérsékeltebb Norbert Röttgen. Az első körben 992 küldött szavazott az 1001-ből – ebből 385 szavazatot kapott Merz, 380-at Laschet, 224-et pedig Röttgen. Mivel egyik jelölt sem érte el az első körben az abszolút többséget, második kört is tartottak Merz és Laschet között. Ott 991-en adták le a szavazatukat, ebből 521-en szavaztak Laschetra, 466-an pedig Friedrich Merzre. Túl azon, hogy a verseny szoros volt, több mint érdekesség, hogy az első kört Merz nyerte meg, s Laschet végük Röttgen pártfogóinak szavazataival nyert.
Amint a Telex munkatársa kiemeli: Laschet Merkel munkáját folytatná, de sok mindent másképp csinálna. A szombat délelőtti szavazás előtt elsőként beszélő
Armin Laschet nem mulasztotta el szóba hozni a washingtoni Capitolium ostromát: „Apám mindig azt mondta, a közös munkában mindig a bizalom a legfontosabb. Ez az a bizalom, ami megtört Amerikában – amit egy elnök szisztematikusan tett tönkre. Látjuk, hogy hova vezetett ez a végére: széttört ablakok a Capitoliumban, és egy sámánsapkás vandál a demokrácia szívében.” Mint mondta, nem hagyhatják, hogy a szélsőségek Németországban is hasonlóan szétzúzzák a demokráciát. „Polarizálni mindenki tud, az nagyon egyszerű. Nekünk viszont tisztán kell beszélnünk, és nem polarizálnunk, hanem integrálnunk kell. Ez kemény és néha kényelmetlen munka: olyan dolgokat kell meglépnünk, amiket más nem tenne meg – a nap végén pedig eredményre kell jutnunk.” Szerinte amikor Angela Merkel kancellár lett, Németországot Európa beteg emberének nevezték, és ötmillió munkanélkülit hagyott hátra a szociáldemokrata-zöld kormánykoalíció. Merkel viszont visszahozta a depresszióból az országot, ezt a munkát akarja folytatni ő maga is – ahhoz viszont, hogy továbbra is sikeresek legyenek, sok mindent másképp kell csinálni, mint korábban. „Sokan vannak, akik előbb Merkelben bíznak, és csak utána a CDU-ban. Erre a bizalomra a jövőben is szükségünk van pártként, ezt viszont nem kapjuk meg csak úgy, meg kell dolgoznunk érte” – mondta Laschet. Kiemelte, hogy mindhárom elnökjelölt több digitalizációt, erősebb Európát, kevesebb bürokráciát akar – ő viszont még több hangot, főleg női hangokat emelne be a pártba.
Idézi a lap a sportszerű Friedrich Merzet is, aki szerint a szombaton megválasztott csapat még sok évig vezetheti a CDU-t. Marz kitért a járványra is: „Rendkívüli teljesítmény, hogy nálunk, Németországban fejlesztették ki a koronavírus elleni vakcinát. Ez is mutatja, hogy bízhatunk a német emberekben: lesz kiút ebből a válságból, lesz újra gazdasági fejlődés itthon és Európában is.” Modern, szociális és bátran a jövő felé tekintő Németországról beszélt, amihez szerinte konszenzusra és kompromisszumra, mértékre és középre tartásra van szükség. „Vannak vitáink a szociáldemokratákkal, liberálisokkal, zöldekkel – hiszen vitatkozni kell velük, tisztelettel, mert nem az ellenségeink.”
A németországi választással, külön a „nagy ráfordulással” (amelyről a Telex külön előzetesben is foglalkozott) lesz még alkalmunk írni. További tájékozódásként érdemes megnyitni s elolvasni a fentebb hivatkozott cikkeket.