Az akupunktúra hazánkban viszonylag fiatal s még nem általánosan elterjedt gyógymód. Románia már több éve tagja a Nemzetközi Akupunktúra Egyesületnek, s bár szervezetlen formában már régóta kísérleteznek akupunktúrás kezeléssel az ország különböző területein, szervezetten csak két helyen működik akupunktúrakör: Bukarestben és Cîmpia Turziin.
Az első hazai akupunktúraszimpóziumot 1973. november 30. – december 1. között tartották Bukarestben, ahol a Cîmpia Turzii-i kört dr. Glück Endre, dr. Cornescu Nicolae és dr. Gherman Valentin képviselte. A következő két dolgozatot mutatták be: dr. Glück Endre: A spondilózis és az isiász gyógyítása akupunktúrával; dr. Borza Ioan: A pszoriázis (pikkelysömör) kezelése tűszúrással.
Cîmpia Turziin az akupunktúra-kör 1972. november 29-én alakult. Alapítója dr. Glück Endre főorvos, a helyi kórház laboratóriumának vezetője. A kör ma már tizenhét tagot számlál, közülük öten önállóan gyógyítanak – sajátos munkakörben.
A köri tevékenység tapasztalatcserékből, szakelőadások felolvasásából, eredmények megbeszéléséből áll.
Dr. Glück Endre tagja a Nemzetközi Akupunktúra Egyesületnek, a Cukorbetegség kezelése akupunktúrával – esetbemutatással című munkáját felolvasták az 1969-es, Baden-Badenben tartott Nemzetközi Akupunktúra Kongresszuson. Szakmai tudását Svájcban tökéletesítette, ahol 1973-ban részt vett egy tapasztalatcserén, és szakellenőrzés mellett gyógyított is.
Megkértem dr. Glück Endrét, hogy amennyire elfoglaltsága engedi, válaszoljon néhány kérdésemre a tűszúrásos gyógykezelési módról. Pár órát szántam a tájékozódásra, s végül két napot töltöttem dr. Glück mellett. Kérdeztem, végignéztem egy kezelést, elbeszélgettem az általa meggyógyítottakkal. Így született meg kérdés-feleletekből ez a riport.
– Milyen okok, meggondolások késztették arra, hogy az akupunktúra tanulmányozásához fogjon?
– Mint kórházi laboratóriumi vezetőnek a betegekkel való kapcsolatom minimális. A laboratóriumba csak bizonyos betegségek kórokozói kerülnek – vizeletben, váladékokban. A betegeken való segítés rám eső része csak a betegségek laboratóriumi úton történő meghatározására korlátozódott, s ez nem elégített ki. Szerettem volna többet segíteni, jobban hasznosítani orvosi felkészültségemet. Gyors és hatékony eredményeket akartam felmutatni, s így jutottam az akupunktúrához.
– Mikor?
– Tizenegy-tizenkét éve. Akkoriban véletlenül került a kezembe egy népszerűsítő cikk, ez adta az ötletet, és rávitt, hogy hozzáfogjak a tudatos tanulmányozáshoz. Levelezés útján megismerkedtem francia, német, svájci kollégákkal, tanácsokat, szakirodalmat kaptam tőlük. Hosszas tanulmányok után magam is hozzáfogtam a „szurkáláshoz”. Már az első kísérleteimet siker koronázta. Az isiász okozta deréktáji fájdalmak miatt hétrét görnyedt betegek fél óra után már kiegyenesedve, fájdalomérzet nélkül távoztak. A láttukra érzett lelki elégtétel elmondásához szegényes a szókincsem…
– Milyen előnyei vannak a tűszúrásos gyógykezelési módnak a klasszikussal szemben?
– A klasszikus kezelési mód segít, nem segít, vagy esetleg éppen árt az orvosságok túladagolása esetén. A tűszúrásos vagy segít vagy nem, harmadik lehetőség nincs.
– Mivel magyarázható a gyógyulás?
– Az akupunktúrás kezelési mód megértéséhez el kell mondanom, hogy a régi kínai orvoslók szerint az emberi szervezetben létezik egy energia. Ennek egyensúlyzavara idéz elő betegséget. Az egyensúlyzavar kétféleképpen jelentkezhet: mutatkozhat energiatöbblet vagy pedig energiahiány. A pluszban jelentkező energiát a kínaiak Yang-megbetegedésnek hívják. Ide tartoznak az erős fájdalmakkal járó betegségek, mint például az isiász, a spondilózis, a fejfájás stb., a pszichés betegségek közül a mániákus jelenségek.
A mínusz előjelű energia úgynevezett Yinn-megbetegedéseket okoz. Ilyenek például a zsibbadásos folyamatok, bénulások, a melankólia. Gyakran előfordul a Yang és a Yinn keveréke is. Az energia túltengésének vagy hiányának oka az emberi testet átszövő tizenkét meridián valamelyikének az egyensúlyzavara, ami szervi megbetegedést okozhat. A meridiánok közötti egyensúly tűszúrással történő helyreállítása a megbetegedett szerv gyors gyógyulását eredményezi. Természetesen nem lehet mindent akupunktúrával gyógyítani, de a kínai orvosok eredményei szinte hihetetlenek: tűszúrásos kezeléssel gyógyítják például a vakbélgyulladást is.
– Milyen műszerekkel történik a kezelés?
– Rozsdamentes fémből készült 0,3-0,5 milliméter vastagságú és 20-80 milliméter hosszú sterilizált tűkkel. Egyes esetekben a szövetekbe szúrt tű kiálló részét melegíteni kell, amíg a beteg kellemes meleget érez a szúrt részen. A melegítés kínai módszer szerint egy Artemizia moxa nevű növény gyökerének a parazsával történik, mi elektromos árammal melegítjük a tűket. Az eredmény ugyanaz. A tűkön kívül akupunktúrakörünk rendelkezik egy elektronikus készülékkel is, ami a bőrfelület megszúrandó pontjainak megállapítására szolgál. Kiküszöböli a tapintással történő keresést és meghatározza a tű beszúrásának pontos helyét.
– Tudomásom van arról, hogy sikerrel kezelt egy cukorbajos beteget. Mi a magyarázata ennek?
– A cukorbetegség lényege az, hogy a szervezet a táplálékkal bevitt szénhidrátot (cukrot) egyáltalán nem, vagy csak részben képes értékesíteni, illetőleg tárolni. Azáltal, hogy a szövetek nem tudják a cukrot felhasználni, az felszaporodik a vérben. A vese kiválasztja, ezért a cukor megjelenik a vizeletben is. A cukor elégése és felhasználása bonyolult folyamat, amiben a hasnyálmirigy hormonja, az inzulin játszik nagy szerepet. Az inzulin abszolút vagy relatív hiánya háromféleképpen képzelhető el: csökkent a hasnyálmirigy inzulintermelése, fokozódott a szervezet inzulinszükséglete, az inzulint bontó fermentumok vagy ellentestek megszaporodtak, s bár elég inzulin képződik, az mégsem jut el a szövetekhez, mert elbomlik vagy semlegesítődik. A cukorbetegségnek nemcsak az inzulinhiány lehet a kiváltó oka, hanem a hipofízis rendellenes működése és az anyagcsere lefolyásának egyéb rendellenességei is. A hagyományos kezelési mód diétára és az inzulin kívülről történő adagolására szorítkozik. Tűszúrásos gyógykezeléssel fokozni lehet a hasnyálmirigy inzulintermelését, esetleg a bontó fermentumokra lehet hatni. Javítani lehet a hipofízis (agyalapi belső elválasztású mirigy) működését is.
– A sok kiváltó ok közül hogyan lehet megtalálni az igazit?
– A kínai, úgynevezett „pulzusdiagnózis” elnevezésű módszer elég pontoson megállapítja a betegség okát, mibenlétét. Lényege a radiális pulzusnak a megszokottól eltérő kiértékelése, amelyben az akupunktúra tizennégyféle eltérést különböztet meg. A pulzus különböző helyeken rányomással vagy felületen tapintott erőssége, gyengesége, szabályos vagy szabálytalan verése megfelel különböző zsigerek jó vagy rossz működésének. A zsigerek rendellenes működéséből következtetni lehet a gyomor, vastag- és vékonybél, máj, epehólyag, vese, tüdő, szív, belső elválasztású mirigyek stb. jó vagy rossz működésére; az akupunktúrás kezelést pedig a diagnózistól függően kell alkalmazni. Természetesen a mi esetünkben a pulzusdiagnózist ellenőrizni kell klasszikus módszerekkel. Előnye, hogy kiiktat egy hosszú analízis-sort, mivel egyenesen az illető betegségre utal – pár perc alatt.
– Hányféle terápia ismeretes a tűszúrásos gyógykezelésben?
– Kétféle. Például a farzsába (ülőideg-gyulladás) esetében először szimptomatikus akupunktúrakezelést alkalmazunk, ami megszünteti a fájdalomérzetet. Ezt követi az úgynevezett etiológiai kezelés, ami a fájdalmat kiváltó okra hat, s véglegesen megszünteti a betegséget.
– Az akupunktúra-kör többi tagjai milyen eredményeket mutattak fel?
Dr. Cornescu Nicolae nőgyógyász szakorvos, aki jelen van a beszélgetésnél, elmondja, hogy a közelmúltban kezelt egy tizenéves kislányt, akinek hormonzavar miatt hosszan tartó, súlyos vérzése volt. Minden hagyományos kezelési mód (vérzésgátlók és hormonok adagolása, vér- és plazma-ömlesztés) hatástalan maradt. Az első tűszúrásos kezelést követő negyedik órában a vérzés megszűnt, a második kezelés után pedig viszonylag gyorsan helyreállt a vörösvérsejtek száma. Szintén Cornescu doktor a közeljövőben egy fájdalommentes szülés levezetését készíti elő – akupunktúrával. A páciens a kórház egyik orvosi asszisztensnője.
Dr. Borza Ioan belgyógyász szakorvos a bőrgyógyászatban ért el szép eredményeket – a pszoriázis gyógyításában.
– Hol lehet igényelni a tűszúrásos gyógykezelést?
– A Cîmpia Turzii-i kórházba utalt betegeken alkalmazzuk. A gyors felgyógyulások mellett még orvosságmegtakarításokat is elértünk.
– Szeretnék néhány akupunktúrával meggyógyítottál elbeszélgetni.
– Nem kell messzire mennie, hiszen a kórházi alkalmazottak nagy hányadán segítettem, pedig eleinte idegenkedtek az „új” gyógymódtól. Itt mindenki szakmabeli, s tudja, mit kell bevenni, ha valami fáj… De helyettem beszéljenek a meggyógyultak.
Tulai Adriana laboratóriumi asszisztens: Egy reggel erős nyak- és fejfájással ébredtem, egyszerűen nem tudtam feltartott fejjel járni, féloldalra görbített nyakkal, a fájdalomtól sírva jöttem munkába. A főnököm néhány perc alatt „helyreállította” a fejem, megszüntette a fájdalomérzetet. Azóta sem ismétlődött meg.
Pállfi Rozália gyógyszerész asszisztens: Néhány évig súlyos gyomorfekéllyel kezeltek. Diétáztam, szedtem a gyógyszereket, mégis állandóan fájt a gyomrom. Mikor az embernek fáj valamije – képes bármit megtenni. Megkértem Glück doktort, hogy segítsen rajtam. Tíz-tizenkét tűszúrásos kezelés után (a térdemet és a lábujjaimat szurkálta) – teljesen elmúlt a fájdalomérzet, a röntgenvizsgálat meg a fekélyek begyógyult kontúrjait mutatja. Már egyáltalán nem is diétázom.
Munteanu Daniela tízéves kislány, édesanyja kórházi laboráns: Nagyon fájt a fogam, a fájdalmat nem szüntette a csillapító sem. A doktor bácsi megszúrta egy tűvel az ujjam, s azonnal megszűnt a fájdalom. (A fájó fognak gennyes volt a gyökere – mondja az édesanya. – Egy hónap elmúltával újabb röntgenfelvételt készítettünk: a gennyzacskó eltűnt a foggyökérről.)
Pop Susana takarítónő: Nekem mindenem fájt: a hátam, oldalam, a karjaim. Még mozogni is alig tudtam. Húsz percig tartott a kezelés, utána mintha újjászülettem volna. Azóta nem érzem egyikét sem a fájdalmaknak.
Circo Doina gyógyszerész, a kórházi gyógyszertár vezetője: Deréktáji fájdalmaim voltak, nyilallott a hátam, a fájdalmak szinte mozgásképtelenné tettek. Fájt a térdem is, alig bírtam járni. Glück doktorhoz folyamodtam, pedig egy egész patika gyógyszerkészletében válogathatok. A tűszúrásos kezelés után megszűntek a hát- és deréktáji fájdalmak, s a térdem sem fáj már.
Dancea Marcela raktárkezelőt spondilózisból eredő állandó fejfájásból kezelte ki, Munteanu Maria gyógyszerész laboráns meg egy lehajlás után nem tudott kiegyenesedni – a kezelés mindössze pár percet vett igénybe, azóta sem állt a derekába a fájdalom.
Cukorbeteg gyermeket hoznak kezelésre dr. Glückhöz. Előkerül a tűkészlet, s néhány perc múlva már tíz tű áll ki a beteg gyermek különböző testrészeiből. – A vizelet cukortartalmát grafikonon követjük – mondja dr. Glück. – Tartós eredményről még nem tudnék beszámolni, hiszen ez a negyedik kezelés. De biztató az a tény, hogy a vizelet cukortartalma mindegyik kezelés után ugrásszerűen csökken.
– S melyek a kilátások?
– Annak ellenére, hogy elég gyakran ütközünk lekicsinylésbe, kétkedő fejcsóválásba – bízom abban, hogy a tűszúrásos kezeléssel felmutatott eredményeink kivívják ennek a gyógymódnak is az őt megillető helyet a terapeutikában. Akupunktúrakörünk tagjai fáradhatatlanul tevékenykednek ennek érdekében.
Megjelent A Hét V. évfolyama 22. számában, 1974. május 31-én.