Még meg se száradt a nyomdafesték legfrissebb írásain, a Kemény Jánostól búcsúzó s a tíz éve halott Szántó Györgyöt ébresztő személyes emlékezéssel átszőtt sorokon – és máris Tőle kell fájó, megrendült búcsút vennünk.

Esztendők óta tudunk betegségéről, aggodalommal figyeljük elnehezülő járását, kémleljük bizonytalan csosszanó lépéseit, lát­juk keserves küzdelmét a lépcsőfokokkal – s most mégsem akarjuk tudomásul venni, hogy végleg elmegy közülünk. Ezt a lehető­séget próbáltuk elhessenteni, s nyugtattuk magunkat a lázas munkakedvvel, amely nyugalomba vonulása óta is fogva tartotta. Mert Jancsó Elemér utolsó hónapjaiban is dolgo­zott, mindvégig részt kért gondjainkból, örö­kösen terveket kovácsolt, magának, kollegái­nak, doktorandusainak, s megtört arcáról akkor tűnt el a fájdalmas ború, ha valame­lyik újabb írását befejezhette. Így ezek az utolsó publikációk – az életmű egészében messze túl az ezrediken – számunkra a helytállás, a halálig tartó hűség szimbólumai maradnak.

Mihez volt hűséges Jancsó Elemér? Tanári, tudósi és közírói hivatásához, ahhoz az elkötelezettséghez, amit már ötödikes gimnázistaként megsejtett, amikor a hajdani református kollégium önképzőkörében, diáktársai előtt Ady költészetéről értekezett, s amit jó évtizeddel később, a külföldi tanulmányairól visszatért fiatal tanár, most már életre szóló programként maga elé tűzött. Azok közé tar­tozott, akik számára szent dolog volt az ér­telmiségi hivatás, s akik elejétől fogva nem­zetiségi kultúránk szolgálatát vállalták ma­gukra.

Mint középiskolai tanár, majd negyedszázadon át mint egyetemi professzor, fiata­lok tízezreinek szemét nyitja fel az irodalom szépségeire, s a fogékonyabb javai a tudomá­nyos felfedezés örömét is megízlelteti. Ha kell, alkalmi cikket vagy szaktanulmányt ír haladó hagyományról, jelenkori irodalomról, szociális és művelődési kérdésekről, hazai és világpolitikai eseményekről. Nem akad rá méltó vállalkozó, s ő nevelésügyünk éle­tét tekinti át ma is frissen ható, remek szo­ciológiai tanulmányban. Tágítani kellene a hazai magyar olvasó látókörét, s ő nyomban izgalmas útleírást közöl az észak-afrikai arabok függetlenségi harcáról, vagy elvezeti kö­zönségét északi rokonaink közé.

Régi kézira­tokat, irodalom- és művelődéstörténeti forrá­sokat fenyeget az elkallódás veszélye, Jancsó Elemér nyomban fontos sorozatot indít, s igen súlyos anyagi ráfizetéssel, de napjain­kig példaként ható erkölcsi és tudományos sikerrel nem kevesebb mint 18 forráskötetet jelentet meg.

Ha az elhunyt Jancsó Elemér munkásságát valaki majd gondosan számba veszi, abban meggyőződésem szerint nem is annyira az egyes kiemelkedő alkotások, mint inkább az életmű összetettsége, a sokirányú feladatvál­lalásból következő sokfélesége fogja lenyű­gözni a kutatót, ő maga legnagyobb becs­vággyal irodalom- és művelődéstörténeti ku­tatásairól beszélt, s valóban, ilyen irányú munkásságának kontúrjai már kezdettől fog­va világosan kirajzolódtak. A Párizst járó fiatal tanárt lenyűgözik és egész életre fogva tartják a világosság századának szellemi küzdelmei, közelebbről azok a történelmi év­tizedek, melyekben „a józan világosság” bajnokai új társadalom, új intézmények és kultúra magvait hintik el. Évtizedekre szóló tudományos programjának minden elgondo­lását nem valósíthatta meg, de roppant mennyiségű forrásközléseivel és feldolgozó tanulmányaival minden időkre ott hagyta kézjegyét a korszak irodalomtörténeti képén. Sokszor beszélt a régi kéziratokkal végzett munka örömeiről, de egyben azzal is tisztá­ban volt – és születésnapi vallomásában meg is fogalmazta –, hogy az igazi történészi bú­várkodások „végső fokon a mában való igazi helytállást segítik kibontakozni. Aki forrón szereti az embereket, az a könyvtárak és le­véltárak világát nem régi korok teremtőjének tekinti, nem menekülést keres az elfakult kéziratok tanulmányozásakor, hanem meg­rendítő és felemelő tanulságokat tudósi és nevelői munkája számára.”

Végeláthatatlan a régi és új tanítványok hatalmas tábora, amely most gondolatban körülállja Jancsó Elemér sírját. A tanártól, a kiváló kutatótól, a felejthetetlen embertől búcsúznak, aki fél évszázaddal ennek előtte fiatalos lendülettel, az Ady-nemzedék törte csapáson indult el, s aki tudósi krédójának szellemében mindig fiatal tudott maradni: a fejlődő időhöz irányította lépteit, s ha tanítványai némely kérdésben másként is véle­kedtek, a változás dialektikáját értő bölcses­séggel és nevelői tapintattal vette azt tudo­másul. Irodalmunk és művelődésünk távoli és közelebbi múltjának fáradhatatlan kuta­tójától búcsúzunk, ki valódi szellemi Athenast teremtett maga körül, létrehozva évti­zedek fáradságos munkájával roppant gazdag­ságú és kivételes értékű kézirat- és publiká­ciós gyűjteményét.

Ebben a Rákóczi úti kis magyar Athenasban csak az igazi kultúra kincsei kapnak helyet, magyar írók kéziratai és levelezése mellett a román, szász és más irodalmak felé mutató dokumentumok, az irodalmi kapcsolatok, a sokszázados együttműködés kutatásának gazdag forrás­anyaga. Mindig szívesen kerestük fel ezt a csendes, erőt adó munkára inspiráló helyet, s fájdalom: létrehozójának szelíd alakját már hiába keressük ott.

Megjelent A Hét II. évfolyama 47. számában, 1971. november 19-én.