Chagall: Én és a falu

Chagall vagy Brâncuși szerény, falusi származása ellenére azért maradt legyőzhetetlen Párizs világvárosi forgatagában, mert egy pillanatra se feledkezett meg a gyökereiről, a gyökereket tápláló földről, amelynek létét, érzékenységét, tehetségét, közlési vágyát köszönhette.

Márai Sándor emléktáblája, Budapest, Mikó utca 2.

Valószínűleg léteznek világpolgárok, akik helytől, környezettől, hazától, nemzettől, anyanyelvtől távol is vidáman, sikeresen, anyagi jólétben élnek, mert a fentiek számukra idehaza se sokat jelentettek. Azt viszont biztosan tudom, hogy a művészek gyökerek nélkül soha, sehol nem boldogulnak, hiszen alkotás közben – ha hitelesek szeretnének maradni – ebből táplálkoznak, ebbe kapaszkodnak. Tudomásunk van Márai Sándor, Wass Albert vagy Bartók Béla fájdalmas, gyötrő felismeréseiről távol a hazától, és arról is, hogy a szülőföld sohasem tagadta meg őket.

„Milyen széles az Óceán
Annak, ki hazagondol –
S rossz hír számára mily rövid út.
S százszor jajabb annak, ki már gondolkodni se tud
a gondtól.
Jaj neked, hús-vér idegen!”

(Szilágyi Domokos: Bartók Amerikában)

Nagy Imre: Zsögödi kiskápolna

Ezen a helyzeten nem segít az itthon maradottak szánalma, megértése, még a tőlük kapott, kialázatoskodott vagy kierőszakoskodott elismerések sem. Hiába vásárol a Chicago-ban szemetesemberként dolgozó egykori törzsfőnök a megtakarított pénzéből egy használt hűtőszekrényt vagy tévét, nincs az a pénz, amellyel az elveszett méltóságát, hitét visszavásárolhatná. Nagy Imre, Mohy Sándor, Kányádi Sándor, Nagy Albert, Farkas Árpád, Kós Károly életműve számunkra mérföldkő, kapaszkodó, viszonyítási alap. A tehetségen, munkán, elhivatottságon kívül hitelességük legfontosabb biztosítéka a folyamatos, megkérdőjelezhetetlen hűség a szülőföldhöz, a hagyományokhoz, az elődökhöz, a barátokhoz, a szüleik sírjához.

Egy fiatalkori, tehetséges és ambiciózus kollégám majd ötven éve úgy döntött, hogy a korlátlan lehetőségek hazájában, az Egyesült Államokban arat világraszóló sikereket. Pár éve Kaliforniában, művészként elfeledve halt meg.

A családon kívül a szatmáriak őrzik az emlékét, nekik fontos a művészete, mert a szülőföld azokhoz is ragaszkodik, akik ilyen vagy olyan okok miatt elhagyták, megtagadták. A szülőföld biztos pont, sohasem önző, sértődékeny vagy haragtartó.

Nagy Albert: Nagyludak

Kiemelt kép: Constantin Brancusi festménye – Tanulmány a Pogány kisasszonyhoz. A kép 2013 júniusában egy londoni árverésen 1. 531.400 euróért kelt el; ezzel abban az évben Brancusi volt a legjobb román festő.