Egy nappal az amerikai elnökválasztás előtt a felmérések alapján nem lehet megjósolni, de még csak biztosan következtetni sem arra, hogy a szoros versenyben ki lesz a győztes. Ám vannak számítások az elektorok számát illetően, illetve valamiképpen a hangulatból is lehet olvasni, s ezek alapján Kamala Harris győzelme valószínűsíthető.

Ami a száraz tényeket illeti, ha nem lesznek meglepetések a biztos demokrata és biztos republikánus államok eredményei között, jelenleg Kamala Harris 226 elektori szavazatra, Donald Trump 219 elektori szavazatra számíthat. Mivel 270 elektori szavazatra van szükség a győzelemhez, Harrisnek 44, Trumpnak 51 elektorra van szüksége a csatatér államokból, ahol még nem dőlt el a győzelem.

Azt említsük meg, hogy az amerikai választási rendszerben nem az nyeri a választást, aki abszolút értelemben a legtöbb szavazatot kapja összesen az egész országban, hanem az egyes államok győztesei nyerik el az adott államok lakossági arányának megfelelő elektori számokat (szavazatszámot), amelyeket az elektori kollégium összesít. Az államok az ottani győztesnek adják az elektori számaikat, és aki eléri a 270 elektori számot, az nyer.

Ezen a választáson hét billegő állam van, ahol nem lehet tudni, hogy a demokrata vagy a republikánus jelölt szerez több szavazatot. Ezek az államok Michigan (15 elektor), Nevada (6 elektor), Arizona (11 elektor), Wisconsin (10 elektor), Pennsylvania (19 elektor), North Carolina (16 elektor), Georgia (16 szavazat). Ez 88 függőben levő elektori szavazat, amely az egyes államokban győztes jelöltekhez kerül. Ebből kell Harrisnak 44, Trumpnak 51.

Önmagában az, hogy Harrisnak hét elektorral kevesebbre van szüksége, jelent némi előnyt, de nem jelent biztos győzelmet, ha Trump megszerez olyan államokat, mint Pennsylvania, North Carolina és Georgia, amelyeknek sok elektori szavazatuk van. Kombinációk sokasága lehetséges. Ha Harris megnyeri Pennsylvaniát, Michigant és Wisconsint, akkor ő az elnök. Ha ezt a hármat elveszíti, akkor az összes többit meg kell nyernie a győzelemhez.

Ha Kamala Harris elveszíti Pennsylvániát, meg kell nyernie North Carolinát (vagy Georgiát), Michigant, Wisconsint és Arizonát. Ha Trump megnyeri Pennsylvániát, North Carolinát és Georgiát, akkor ő nyert. Ha a fentiek valamelyike nem jön össze Harrisnek, akkor is. De az is előfordulhat, hogy egyenlő lesz a végeredmény, akkor soha nem látott eljárások jönnek, amelyekbe egyelőre nem megyünk bele, az NBC alábbi elemzése bemutat mindent.

Az talán szintén fontos megállapítás, hogy az amerikai elemzők szerint Kamala Harrisnek négy lehetséges kombinációja van a győzelemre, míg Trumpnak ennél kevesebb.

Mi inkább az amerikai közvélemény alapján próbálunk valamiféle előrejelzést adni, amely alapján Kamala Harris győzelmét valószínűsítjük. Ennek oka, hogy a szélsőségeseket leszámítva, az emberek többsége a nyugalomra és a biztonságra szavaz, s fél a radikális változásoktól.

Amerika pedig nincs készen egy fasiszta diktatúrára, az mindenkit sokkolna, amit Trump megválasztása esetére ígért. Trump pedig éppen ezt erősítette a kampányban. Az a fasiszta diktatúra, amely Trump kampánya végére egyértelműen kirajzolódott, nem a társadalom többségének igénye. Nem szervesen fejlődött ki, hanem ez Trump személyisége és nyilvánvaló totális elmebetegsége következménye. Bár a hívei igyekeznek lépést tartani vele, nem mindenkinek sikerül, közülük erős lemorzsolódások vannak. Nem mindenki akar terrort, razziákat, tömeges kitoloncolást, koncentrációs táborokat, politikai üldözéseket.

Kamala Harris ezzel szemben a biztonságot, a nyugalmat és a stabilitást sugározza, amivel éppen az ellenkezőjét kínálja, mint Trump. A gazdasági nehézségek, a megélhetési gondok Trump sima győzelmét eredményezhették volna, ha képes moderálni magát és centristákat megcélozva nem ijeszti meg az embereket. De nem ezt tette, hanem egy őrjöngő őrült lett, aki a politikai ellenfeleit már le is lövetné, Hitlert dicsőíti, katonákat akar bevetni.

A kampány végére teljesen elborult az agya. Mindent egy lapra tesz fel.
A Hitlert dicsőítő Trump Amerika Hitlere lesz, ha megválasztják. Ezt ígéri.

.A kérdés az, hogy azok a félelmek, amelyeket gerjesztett (a személyisége instabilitásával együtt), mennyire jönnek ki a szavazás napján. Pontosabban a szavazás utolsó napján, mert Amerikában nem egy napon tartják a szavazást. Az egyes államokban már hetek óta lehet szavazni, nemcsak levélben, hanem személyesen is. Az elmúlt napok eseményei alapján az sem kizárt, hogy egyes korai szavazók ma már másképp szavaznának.

Nem lehet tudni, hogy a szavazás után milyen meglepetések derülnek ki, de az elmúlt napokban Trump biztos államának számító Iowa a közvéleménykutatásokban megfordult Harris javára, bár még hozzá számolják. Most nem számít billegő államnak Florida, de ezt is rózsaszínnel és lilával jelölik, nem biztos piros színnel. Mi el tudunk képzelni Floridában is egy meglepetést, ha a spanyolok (latinók) egy része kijózanodik. Az mindent eldöntene.

Az abortusztilalom nem jött be Trumpnak és a republikánusoknak, pedig a neoprotestáns evangelikál keresztényfasiszta tábort ezzel fanatizálták legjobban, ezért nem tudják már elengedni, bár Trump próbálta. Ez ugyanis a nők egészségügyi ellátását érinti, nemcsak a gyermekvállalásról szól, hanem egészségügyi, életmentő beavatkozásokról, vetélés esetén, a terhesgondozásban, s fiatal nők halnak meg tömegesen, mert nem lehet beavatkozni.

Floridában pedig a választási lapon lehet szavazni az abortuszhoz való jog alkotmányba vételéről is, ami megmozgaja a nőket, s ha már szavaznak, akkor azzal együtt arra adják a voksukat, aki az ő döntésüket képviseli. A Trumpot támogató „kereszténység” nem hiteles. Egy nemi erőszakért elítélt, nőket bántalmazó, krónikus hazudozó, adócsaló, prostitúcióban érintett szörnyeteg támogatásával handabandáznak a keresztény és erkölcsi értékekről..

Ez nevetséges, a Trumpot támogató kereszténység nem kereszténység, Trump támogatói mindent elárulnak és megtagadnak, ami Istent, a megváltást, a Bibliát jelenti. Trump után ezeknek az embereknek egyetlen szavuk nem hiteles.

Az amerikai gazdaság helyzete ma jobb, mint Trump alatt volt, csak a mindennapokban nem lehet érezni. Minden mutatóban előzi a demokrata kormányzás Trumpot, aki Amerika történelmének legnagyobb adósságát hagyta hátra. Pontosan úgy ért a gazdasághoz, mint a cégeihez: csalással, adócsalással tartotta fenn magát, így is legalább háromszor csődbe ment. Harris adócsökkentést, a munkások, a középosztály gazdasági felemelését ígérte.

Bár Trump propagandagépezete, a hazugság sátáni ereje nagyon szorossá teszi a versenyt, de Kamala Harris a totális vereségből hozta fel száz nap alatt egyenlőre az esélyeket, és az amerikaiak egy emberi arcot, mérsékelt, megnyugtató embert látnak egy szörnyeteggel szemben. Harris a demokrácia, a szabadság és Amerika megőrzését ígéri, a rá adott voks ennek a garanciája. Szerintünk az amerikaiak többsége ezt fogja választani.

Ezért az abszolút szavazatok számában biztosan Kamala Harris győz, ami kifejezi majd az amerikai nép akaratát, de a Fehér Házba nem biztos, hogy ő jut, hanem az, aki a billegő államok valamelyik kisebbségét hatékonyabban szólította meg, esetleg csapta be. S ezen múlik most nemcsak Amerika, hanem a világ sorsa. Talán soha nem volt ilyen sorsdöntő az amerikai elnökválasztás, és teljesen kiszámíthatalan, hogy mi következik utána.

Trump mindent egy lapra tett fel, már most csalást emleget, azt állítja, hogy Harris csak csalással nyerhet, ami nem igaz. Biztosan idő előtt győztesnek hirdeti magát, hogy utána csalást tudjon kiáltani. Ha veszít, erőszakos uszításra és erőszakos cselekményekre lehet számítani. Még az is lehet, hogy Trump most tesz olyat, amivel végre egyértelmű lesz az, hogy egy sötét bűnöző, akinek nem a Fehér Házban, hanem börtönben a helye.

Ami Trump győzelmét illeti, akkor is kemény időszak következik, mert az ellenállás látszik abban, hogy milyen szoros az eredmény, s Trump nem hivatkozhat fölcsuszamlásszerű győzelemre, amely felhatalmazást jelentene neki arra, hogy bármit megtehet. Amerika nem lesz Magyarország, itt nem fogja tudni a fasizmust úgy bevezetni, hogy senki nem áll ellene, és majd egy másik mocsok, szörnyeteg trumpistával próbálnának szabadulni tőle..

Bármi megtörténhet, mert a végeredmény egyes kisebbségek befolyásolásán múlik. De az amerikai társadalom nem áll készen a fasiszta diktatúrára, ez nem mélyről jövő társadalmi igény. Ha Trump elkezdené, amit ígért, az egész országot váratlanul, felkészületlenül érné, és sokkolná. Azzal kapcsolatban pedig nincs kétség, hogy Trump bosszúálló, őrjöngő állatot idéző módon tér vissza, ha visszatér. Már a kampány végére elveszítette a maradék eszét..

De mi még Floridában sem érezzük a levegőben, hogy Trump nyerhet. Megtörténhet, de nincs benne a levegőben. Az emberek többsége irtózik a gyűlölködéstől és az erőszaktól. Azt mondani sem kell, hogy az Amerikai Népszava Kamala Harrist támogatja, és minden amerikai magyart Kamala Harris támogatására szólít fel. Ez Amerika és a világ érdeke. Ez a szabadság és a demokrácia, az emberi értékek és az emberség melletti kiállás.

Forrás: Amerikai Népszava