Az Európai Parlament jobboldali néppárti kezdeményezésre nagy többséggel elítélte Orbán rendszerét, elutasította azt, hogy jogállam lenne és teljesített volna bármit a jogállamiság követelményeiből. A szavazáson nem vettek részt az ellenzéki DK képviselői, megoldották, hogy ne kelljen a vitában Orbán ellen szólni és ellene szavazni. Vajon miért?

Telex a vitáról szóló részletes tudósításában linkelte, hogy melyik magyar európai parlamenti képviselő hogyan szavazott. A hivatalos szavazási lista alapján az derül ki, hogy a DK képviselői a Fidesz hiányzó képviselőivel együtt nem szavaztak, a Telex feltételezése szerint „a módosítóknál és számos másik aznapi szavazásnál sem, azaz valószínűleg tényleg hiányoztak”.

A Demokratikus Koalíció ezzel megoldotta, hogy ne kelljen a vitában „Magyarország”, azaz Orbán és rendszere ellen felszólalni és szavazni. Nem sok olyan EP-ülés van, amelyen a magyar önkényuralmi rendszer a téma, és olyan sorsdöntő szavazásra kerül sor, mint a mostani, ezért elfogadhatatlan, hogy a legnagyobb ellenzéki párt képviselői nincsenek jelen. Méghozzá testületileg távol maradt a párt összes képviselője.

Némi iróniával mondhatnánk, hogy tanultak Orbántól, hogyan kell megúszni a nemleges szavazást, és a DK képviselői is ezen a napon elmentek „kávézni”. A DK képviselőit talán érdemes név szerint is említeni, kik nem vettek részt egy ilyen fontos vitán és szavazáson: Ara-Kovács Attila, Dobrev Klára, Molnár Csaba és Rónai Sándor (az ki?).

Biztosan van magyarázat, mert az mindig van. Biztosan a szociáldemokrata fordulat miatt kerülték el a szavazást a legnagyobb ellenzéki párt képviselői, köztük a miniszterelnök-jelölt és árnyékkormányfő, aki biztosan a magasabb béreket tervezte valahol, miután az eddigi zseniális szerepléseiknek megfelelően majd leváltják az Orbán-kormányt.

Azt az Orbán-kormányt, amely most kapta meg jogtalanul a túléléséhez szükséges pénzt, méghozzá zsarolást követően, egy vesztegetés bűncselekményét elkövetve. Erről vitázott az Európai Parlament, ezért harcoltak nem magyar képviselők, de a legnagyobb ellenzéki magyar párt képviselőinek nem volt erről mondanivalójuk, s elkerülték a szavazást.

Mindezt néhány hónappal az európai parlamenti képviselői választás előtt, ahol magukat     a legeurópaibb pártnak nevezik, és a szavazók felhatalmazását kérik, hogy küldjék őket az Európai Parlamentbe. Kérdés, hogy minek? Miért szavazna bárki olyanokra, akikre nem lehet számítani, amikor kell? Ha egy ilyen szavazáson nem vesznek részt, akkor mikor?

Bármelyik ellenzéki párt mondhatja: csak arra voksolj, aki Orbán ellen szavazott az EP-ben januárban. Minek választanál olyanokat, akik el sem mennek egy ilyen szavazásra? Legyen bármi az oka ennek, nem teljesítették azt, amiért a választóik odaküldték őket. Hamis az a párt, amelyik ilyen esetben nem teszi le a voksát. Mit szólnak ehhez az európaiak?

A magyar EP-képviselők közül részt vett és igennel szavazott, Orbánt elítélte a Momentum két képviselője, Donáth Anna és Cseh Katalin, akik szakítottak időt erre. Igennel szavazott Újhelyi István, aki az MSZP süllyedő hajóját elhagyva próbál továbbra is képviselő maradni. Egyelőre ez a három ember nevezhető Orbán ellenzékének. A DK nem.

Nyilván emlékeznek még a remek jelszóra, amely kikerült az iskolák faliújságjára: „A tettek beszélnek.” Micsoda igazság.