Megvásárolta az első csapadéknövelő repülőgépet az amerikai Fargo Jet vállalattól a romániai Intervenții Active în Atmosferă (IAA) nevű cég, írta az Economedia. A mesterséges csapadéknövelés célja a szárazság mezőgazdaságra káros hatásának csökkentése.
A csapadéknövelő repülőgép beszerzése a Románia és az Amerikai Egyesült Államok közötti stratégiai partnerség keretében valósult meg, a pénteki átvételi ünnepségen, amelyet a bukaresti Henri Coandă repülőtéren szerveztek meg, jelen volt Kathleen Kavalec, az USA romániai nagykövete is.
„Ez a kezdeményezés tükrözi elkötelezettségünket az éghajlatváltozás elleni küzdelem, a környezetvédelem és a fenntartható fejlődés előmozdítása iránt. Az innováció és a stratégiai jövőkép révén fenntartható és ellenálló jövő alapjait építjük ki” – mondta Kavalec.
Emil Sîrbu mérnök, az IAA elnöke elmondta, az időjárást módosító technológiák elengedhetetlen eszközt jelentenek a romániai víztartalék védelmében és a mezőgazdaság támogatásában.
„A szélsőséges időjárás világszerte évről évre egyre nagyobb hatással van az életre és a környezetre. Egyre nehezebben alkalmazkodunk az éghajlatváltozáshoz és egyre nehezebben küzdünk a hatása ellen. Vállalatunk fokozatosan fejlődött annak érdekében, hogy képes legyen gyakorlatba ültetni a román kormány intézkedéseit, amelyeket az ENSZ és az Európai Unió által elfogadott környezetvédelmi programok végrehajtására kezdeményeztek” – fogalmazott.
A tervek szerint a román vállalat további három csapadéknövelő repülőgépet vásárol még az amerikaiaktól. Az IAA és a Fargo Jet szándéknyilatkozatot írt alá a két vállalat közötti rendszeres információcseréről, kutatásról, kiképzésről és együttműködésről más országok területén.
Az Agerpres szerint a használt repülőgép 5 millió dollárba került, és jelenleg az egyetlen Romániában, amelyik az időjárás módosítására képes. Mintegy négy órát tud a levegőben tölteni és ezalatt körülbelül 500 ezer hektáron alkalmazza az esőfakasztó technológiát, amit az Amerikai Egyesült Államokban már évtizedek óta használnak.
Az úgynevezett felhővető technológia lényege, hogy ezüst-jodidot, sót vagy folyékony szén-dioxidot szórnak szét a felhőkben, és így szabályozzák a csapadék mennyiségét vagy a képződő jég méretét. Az IAA egyébként már alkalmazza ezt a technológiát Romániában, csak a földről kilőtt rakéták segítségével.
Az IAA elnöke hangsúlyozta, hogy a cég szolgáltatásait magánvállalkozók is igényelhetik, de kizárólag a mezőgazdasági minisztérium engedélyével. Amennyiben a romániai mezőgazdasági minisztérium nem veszi igénybe a szolgáltatást, azt más országokban értékesítik, tette hozzá Emil Sîrbu.
A jégkár-elhárítással és csapadéknöveléssel foglalkozó IAA harminc éve működik Romániában, jelenleg 1500 alkalmazottja van.
A romániai gazdák egyébként megosztottak a technológiát illetően. Florin Barbu mezőgazdasági miniszter júliusban felfüggesztette a jégkárelhárító rakéták használati engedélyét Prahova megyében az ottani gazdák nyomására, akik azt állították, hogy a technológia miatt kevesebbet esik az eső. Az IAA akkor cáfolta, hogy jégkárelhárító rakétáknak bármilyen káros hatása lenne, és ezt a véleményt mezőgazdasági szakemberek is alátámasztották.