Fotó: Ladjánszki Máté | Forrás: Népszava

„A Demokratikus Koalíció (DK) nem fogja hagyni, hogy a jobboldal elvegye tőlünk a modern magyar baloldal egyik legfontosabb szimbólumát, ezért online aláírásgyűjtést indítunk, hogy megakadályozzuk a Horn Gyula sétány átnevezését” – közölte egy csütörtöki nyilatkozatában a párt országgyűlési képviselője.

Kálmán Olga emlékeztetett, hogy a Fővárosi Közgyűlés szerdán megszavazta a XIII. kerületben található Horn Gyula sétány átnevezését. A jobboldal – a Fisdesz és a Tisza (u7szerk. megj.) – közös támadást indított a rendszerváltás utáni Magyarország egyik legnagyobb hatású baloldali miniszterelnökének szellemi öröksége ellen – értékelte a fejleményeket az ellenzéki politikus, aki megjegyezte, a Horn Gyula sétány ugyanis nem csak egy név a térképen, mivel a néhai miniszterelnök szerepe megkérdőjelezhetetlen abban, hogy Magyarország békés úton, demokratikus átalakulás révén vált az európai közösség részévé. Többek között neki köszönhetjük, hogy Magyarország elindult az európai uniós tagság felé vezető úton, s kormányzása idején, 1997-ben lettünk tagok az Észak-atlanti Szerződés Szervezetében (NATO). Kormánya megmentette Magyarországot az államcsődtől, miközben soha nem tagadta meg a szociális igazságosság, a szolidaritás és az egyenlőség értékeit, s bár kétharmados többsége volt az Országgyűlésben, ezzel sosem élt vissza. 

Pesti srácokra keresztelné át a Horn Gyula sétányt a fővárosi Fidesz – A fővárosi képviselők a Fővárosi Közgyűlés jövő heti ülésén szavaznak az ügyben.

Horn Gyula nevét eltörölni politikai megfontolásból nemcsak a baloldal értékeivel szembeni támadás, hanem a demokratikus alapelvekkel való szembefordulás is. Ezért kérjük mindazokat, akik hisznek a demokrácia és a közösségi tisztelet erejében, támogassák aláírásukkal a Horn Gyula sétány megőrzését – fogalmazott Kálmán Olga. 

A fővárosi közgyűlés még 2022-ben adta hozzájárulását ahhoz, hogy Angyalföldön sétány viselje a volt MSZP-s miniszterelnök nevét. Sára Botond, a fővárosi kormányhivatal főispánja (Józsefváros volt fideszes polgármestere) kétszer is törvényességi felhívással élt, jogsértőnek tartva a névadást, mivel az önkormányzati törvény értelmében “közterület, illetve közintézmény nem viselheti olyan személy nevét, aki a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerek megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában részt vett”. A törvény nem definiálja, hogy ez pontosan mit jelent, ám ha kétség merül fel, akkor a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) állásfoglalását lehet kérni – a Horn Gyula sétány esetében nem kérte a kormányhivatal. A Fővárosi Közgyűlés mindkétszer visszautasította az indítványt. A kormányhivatal bírósághoz fordult, a Fővárosi Törvényszék pedig jogsértőnek ítélte az elnevezést.

Döntött a Fővárosi Törvényszék, jogsértő a Horn Gyula sétány elnevezés

Megjelent a Népszava Belföld rovatában 2024. október 31-én. Az MTI közlemény alapján.