Kedves olvasó!

Élményportálunk koncepciójához tartozik, hogy a fél évszázaddal ezelőtt megjelent bukaresti A Hét emlékének is adózunk vele. Ezért van külön kategóriája: #AHÉT50.

Az ötven évvel ezelőtti fontosabb cikkeket ebbe a kategóriába, rovatba mentjük el, azt megnyitva az összes összegyűjtve olvasható. Legutóbb onnan emeltük ki a főoldalra a következő szerzők fél évszázados cikkeit: Balogh Edgár, Csehi Gyula, Tamás Gáspár Miklós a külmunkatársak közül, Gálfalvi Zsolt és Halász Anna a szerkesztők közül. De olvashatók olyan további szerzők #AHÉT50-ben, mint Jancsó Elemér, Jakó Zsigmond, Bretter György, Láng Gusztáv, Méliusz József, Kántos Lajos, Csehi Gyula, Deák Tamás, továbbá szerepelnek, leggyakrabban publicisztikával, Bajor Andor, Majtényi Erik, Szász János, Lászlófy Aladár, plusz a belsők közül a Nagyok: Huszár Sándor, Földes László, Gálfalvi Zsolt, Baróti Pál, Kovács András, Dankanits Ádám, Kacsir Mária, Halász Anna, Horváth Andor (ő egyből a nagyok közé sorolódik…), Tabák László, Veress Zoltán, a zenei rovat állandó szerzői: László Ferenc, Vermesy Péter, Rónai István, a képzőművészet Ágopcsa Mariannája, elvétve, szervezésben és aprómunkában feloldódva a tudomány országos nagy tekintélyei mellett a rovat fiataljai…
Ha az Új Hétben másra nem lesz már erő, energia – ennek a rovatnak, ennek a mementónak, #AHÉT50-nek akkor is élnie kell, miután annyi értéket feltámasztott és támaszt fel folyamatosan! Ha az akkori olvasók tízezrei nagyon is jól tudták, mi a szerepe A Hétnek, most legalább néhány embert emlékeztessünk rá…
Nagyon sajnáljuk, hogy szerénységből – meg hogy ne legyünk pusztán múltbanézők – ez a rovat, #AHÉT50 a menüsor végére kerülve kevésbé frekventált. Pedig, kedves hölgyek és urak, azok a szerzők nagyon tudtak ám írni! És a felvetéseik ma is érvényesek, meggondolkoztatóak. Meg sok írásmű bizony a volt lapunkban jelent meg először, s csak utána/onnan kötetben. Jellemző eset a legutóbbi Bretter György-írásé (Emberhez méltó módon élni): miután az idei 5-ös számot az Arcanumon beszkennelve nem találtuk meg, a szóban forgó esszét az Itt és mást című kötetben találtuk meg, onnan vettük át hozzáférhető, reprodukálható formában.
Kétségtelen, hogy ezek az írások nem mindig olyan könnyedek, a problémafelvetéseik is kevésbé érdekesnek, aktuálisnak tűnhetnek a fél évszázad távolából, de tudják, mit vettünk észre? Külföldön keresettebbek, mint Romániában! Enyhén szólva érdekes…
Ha már itt tartunk, következzék egy kis statisztika.


Az ÚJ Hét eddigi látogatóinak száma (az első tíz országban) vasárnap este.

1. Romania 1,876
2. Hungary 879
3. United States 388
4. Germany 64
5. Sweden 27
6. Canada 26
7. Austria 23
8. Un. Kingd. 13
9. Slovenia 13
10. Serbia 11
… saccra összesen 3200-3300.

Volt nap, amikor ötven-hatvan cikkünkre kattintottak rá — érdemes volt hát a három és fél hónap alatt 1080 cikket, bejegyzést feltenni, átlagosan naponta kilencet-tízet!

És egy hír: az utóbbi három napban – különösen olvasói Facebook-megosztásoknak köszönhetően – a megtekintések száma napi átlagban meghaladta a 600-at! (Az eddigi három és fél hónapban ez az átlagos érték 300 alatt volt).

Olvassuk A (régi) Hetet, érdekes! Olvassuk az Új Hetet, érdemes!
Rövidesen javítjuk portálunk felépítését, új ötletekkel jelentkezünk.