Fellelkesedtünk, aztán most már azt sem tudjuk, hogyan ért véget a Magyar Krónika, a lap, amely tíz évvel ezelőtt azért indult, hogy csak jókat írjon. De tudjuk, hogyan kezdődött! Hát részünkről, a Maszol részéről üdvrivalgásos fogadtatással.

A jóról és az örömről cikkezne Orbán Viktorék havilapja

Nyilvánosságra hozta a Cink annak a száz embernek a nevét, akit Kerényi Imre és Bencsik Gábor kértek fel a Magyar Krónika című folyóirat szerzőjének. A listán nemcsak újságírók szerepelnek, és van, akiről már most tudni lehet: nem vállalja a munkát.

Minimális vagy maximális honoráriummal fizetik majd ki Orbán Viktor cikkeit? 

A havi rendszerességgel megjelenő fideszes folyóirat első szerkesztőségi ülését Orbán Viktor tartja, és cikkeket is ír majd. Nemcsak újságírók, de zenészek, tudósok, tévések, filmesek és producerek is szerepelnek azon a száz főből álló listán, amelyen a Magyar Krónika lehetséges szerzői sorakoznak fel – írja a Cink.

A Cink arra is kitér, hogy a lap akkora lesz, mint az alkotmány díszkiadása, vastag papíron, reprezentatív külsővel. A havi tízezer példány egy részét ingyen osztják szét állami vezetők, közkönyvtárak, középiskolai könyvtárak, középiskolák igazgatói, határon túli magyar iskolák és magyar intézmények, valamint hazai polgármesterek között. Egy hosszabb-rövidebb cikkért a számlaképes szerzők 50-200 ezer forint plusz áfát fognak kapni.

A listán többek között olyan nevek kerülnek elő, mint Csoóri Sándor író, Kovács Ákos előadóművész, Hankiss Elemér szociológus, Jankovics Marcell filmrendező, Kálomista Gábor producer, Keresztes Ildikó előadóművész, Lévai Anikó jogász, Szinetár Miklós rendező, vagy Stumpf András újságíró.

A listán való megjelenés nem jelenti azt, hogy a felkértek el is vállalják a munkát. Vízi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia volt elnöke és Stumpf András például már jelezte, hogy nem kíván írni a Magyar Krónikába, és ezzel nincs is egyedül. Stumpf úgy fogalmazott: „Az elkövetkező fél évre már így is a teljesíthetőség határán billegő mennyiséget vállaltam határidős munkákból.”

De ez a beszámoló, éreztük, nem elég, ezért eredeti pályázatot hirdetett a Maszolka:

A MASZOL.RO PÁLYÁZATI FELHÍVÁSA

Lapunk kitörő örömmel értesült a Magyar Krónika című országos folyóirat indításáról. Ideje volt, hogy a vad balliberális sajtó túltengése közepette végre a fő kormánypártnak is legyen legalább egy orgánuma. Egy pozitív beállítottságú, az eredményeket, a jót, az örömet mondó és a hitreményszeretetet felmutató Fidesz-kiadvány, amely ellensúlyozza a kormány nem létező kudarcainak propagandisztikus túlhangsúlyozását. Fotók: tumblr

Teljes mértékben egyetértünk a lap koncepciójával, formátumával és szerzői gárdájával. Jobb munkatársakat keresve sem lehetett volna találni. Az ünneprontás szándéka nélkül meg kell fogalmaznunk azonban egy apró aggályunkat és ezzel kapcsolatos javaslatunkat is. A lap neve a szívdobogtató Magyar Krónika lenne. De vajon nem okoz gondot, hogy van már egy magyar Krónika? (Vagy az megszűnne, esetleg beolvadna a Magyar Krónikába?) Alulírottnak, aki a kolozsvári lap névadója, alapító főszerkesztő-helyettesként alapításkor külön engedélyt kellett kérnie a levédett nevű Cronica Romana bukaresti napilap főszerkesztőjétől a Krónika cím használatáért. Mi nyilván nem fogunk perelni a cím miatt (esetleg a Krónika), de véleményünk szerint biztosabb és kifejezőbb, ha az új lap neve Magyar Nemzeti Krónika (MNK) lenne. És ha nem, akkor nem.

Jószándékunk, szolidaritásunk, segítőkészségünk jeleként a maszol.ro pályázatot hirdet romániai magyar tollforgatók számára.

Résztvenni olyan írásokkal lehet, amelyek beleillenek az MNK pozitív szellemiségébe, kifejezik osztatlan rajongásunkat és kiállásunkat a magyar kormány politikája mellett. A 2.000-80.000 leütés terjedelmű, jeligés pályamunkák beküldési határideje 2014. május 20. Tehát a tetszőleges műfajú írásokat közvetlenül az európai parlamenti választások és az MNK piacra kerülése előtt várjuk.

A díjazás módjáról és a helyezésekről olvasóink szavazatai és tanácsai nyomán később döntünk. Reméljük, hogy a legjobb pályamunkák – versenyünk fő céljának megfelelően – megjelennek majd az MNK oldalain.

A bíráló bizottság nevében,
Ágoston Hugó,
szerkesztő, rovatvezető, a maszol.ro vezető publicistája (Itt a cikk vége.)

A félévente megjelenő méregdrága (bár lehet, hogy agyonszubvencionált – és akkor olcsó) folyóiratnak tizenegy számába enged betekintést a kiváló Arcanum:

Létezik, hogy a magyar sajtó legszebb napjait idéző legszebb lapja csak öt évet élt? Hát van igazság? Vagy megvan még? (És akkor nincs igazság?)