Hetvenötéves korában meghalt Vlagyimir Zsirinovszkij, a Szovjetunió szétesése óta eltelt három évtized egyik legismertebb, nacionalizmusáról, nyugatellenességéről hírhedt orosz politikusa. Halálát minden jel szerint koronavírus-fertőzés okozta. 

A kazahsztáni Almatiban született Vlagyimir Zsirinovszkij volt Oroszország posztszovjet időszakának legellentmondásosabb politikusa: a szélsőségesen nacionalista pártvezér számtalanszor fenyegette a Nyugatot atomháborúval, egyszer még azt is javasolta, hatalmas ventilátorokat kellene telepíteni az egykori szovjet balti tagállamok határára, amelyek átfújnák a radioaktív szennyezést az 1986-ban felrobbant csernobili atomerőmű környékén lévő tiltott övezetből. Indult az elnökválasztásokon is, azt ígérte, ha ő lesz az államfő, azonnal diktatúrát vezet be és visszaszerzi Oroszországnak Finnországot és az Egyesült Államokhoz tartozó Alaszkát.” Ezt a HVG-ben, Németh András kitűnő cikkében olvashatjuk.

Élénk „személyes élményem” a találkozás a „fenevaddal”. Kevesen voltuk a teremben, az első sorban ültem, közelről láttam, van is valahol egy fotóm róla, amit ott osztogattak, indulatkitörései nem tűntek megjátszottnak, annál félelmetesebben voltak.

Víz, vizecske… című jegyzetem a Maszol 2016. július 26-i számában jelent meg.

„Azokat az olvasókat, akik eddig minden írásomat elolvasták, megkérem, nézzék el, hogy ismét – ígérem, utoljára – Vlagyimir Zsirinovszkijt idézem, aki a rendszerváltozások után itt keleten talán az első példánya volt a nagyszájú, radikális populista politikusoknak. Bukarestben vett részt, a múlt század kilencvenes éveinek a közepe táján, az EBESZ Parlamenti Közgyűlésén. (Apropó, a bécsi székhelyű Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet vajon tudja-e még, hogy ő a világ legnagyobb biztonsági szervezete, s célja „a korai figyelmeztetés, a válságmegelőzés, a válságkezelés, a válság utáni rehabilitáció”?)
Zsirinovszkij közérthető, direkt stílusára jellemző, amit 2014-ben mondott, amikor értesült beutazási tilalmáról néhány nyugat-európai országba: „Elégetjük ezeket az országokat!” Mintha a trampli Donald kacsa hangját hallanánk. Amiért most a bukaresti nyilatkozatait és a sajtóértekezletén hallottakat felelevenítem, összefügg ezzel a kijelentésével.
Akkor egy újságíró kérdésére, hogy mit szól Románia esetleges NATO-tagságához, Zsirinovszkij egyszerűen válaszolt: „Teljesen rendben van, ti bementek a NATO-ba, mi pedig (értsd: az oroszok) lebombázzuk Bukarestet.” Mindenkiben meghűlt a vér, de bennem sokkal inkább meghűlt néhány perc múlva attól a további geopolitikai víziójától, hogy a jövő nagy háborúi a kimerülő vízkészletekért folynak majd. Mert ezt mondta, egyszerűen és alig kiabálva. Ez volt az első, elemi, mondhatni iniciatikus találkozásom a víz „politikai problémájával”. Mondhatni populációbiológiai mélységével. Addig csak azt tudtam, inkább ismeretterjesztő cikkekből, hogy az ivóvíz-készletek végesek, miközben a vízfogyasztás mértéktelenül nő – a civilizált világban. Ahol ellenőrzötten tisztított ivóvízzel húzzuk le a vécét is…”

A cikk további részében bolygónk vízkészleteinek vészes kimerüléséről írtam, Zsirinovszkij a végén még egyszer említődik: „És hogy Zsirinovszkij se örüljön látomása megvalósulásának, az édesvízben gazdag Szibériát (Bajkál-tó) fenyegeti a legiszonyatosabb jövő, mielőtt még egyszerűen oxigén nélkül marad a Föld: ha eddig fagyott talajából, a permafrosztból „kiolvad” a jég, gázbombává válhat.”

Véresszájú diktátor lehetett volna belőle, véresszájú ihlető lett. Zsirinovszkij legutóbb azzal vétette magát észre, hogy tavaly decemberben egy parlamenti beszédében közölte, Oroszország 2022. február 22-én fog újra „talpra állni”. Ezzel gyakorlatilag bejelentette az Ukrajna elleni orosz inváziót, ami végül két napos késéssel február 24-én indult meg. Korábban már annyiszor beszélt össze-vissza, hogy valószínűleg senki sem vette komolyan a beszédét. Pedig az amerikaiak, Bidenék mondták.

Ma pedig látjuk, hogy mivé lett a világ – veszélyessé, kiszámíthatatlanná -, és mind bucsálódhatunk, a diktátorokat megdönteni, úgy látszik, demokratikus eszközökkel nem lehet.