2020. december 1.
– Kedves Hugó,
látom igen sokat dolgozol. Szinte egyedül is meg tudod tölteni a lapot. Új cikkeket nem igen látok, csak amiket te írsz. Ez egyrészt számomra örvendetes, hogy mekkora energiabírásod van, másrészt aggasztó. Hát nincs más munkatársad csak az ó-náci Vilike és a Rostás professzor cikkének az újravétele? Nu stó?! Hova lett Gusztikánk Háborús naplója? Vagy csak én nem veszem észre? Pedig most kezdődik igazán a fegyverkezés: az USA Today-ben olvastam, hogy a Fekete Pénteken megnőtt a fegyvereladás Amerikában! Hát Gusztinkának csak türelemre lenne szüksége és begyűnaz háború, oszt írhatja a naplót tovább. A te Tom Lantos cikkedbe valakik igen szoci módon beleírtak. Nem említed, hogy halála után a felesége Orbán híve lett és az Nagymagyar Parlamentben avatták fel a fideszes Tom Lantos Alapítványt. Ebben jócskán ludas volt néhai Hámos barátom (nyugodjon békében), aki közvetített Lantosék és Orbán között. Lehet, ez már nem férne bele a lapmenedzsered szemléletébe.
Hát én itt egyelőre távoli eseményekkel foglalkozom. Indiában i. e. IV. században járok, merthogy nem tudom elhinni, hogy az Európai filozófia története a görögökkel kezdődött volna, amint azt gazsikásan Bertrand Russell odavetette nekünk. Hát az akkori „globalizáció” phuj, micsoda büdös szó, felért a maival. Csak úgy jártak körbe a gondolatok Chanakyatól Platonig. Ápropó. Olvastad Thomas Pikettyt? Na, azt ismertethetnétek. Az egy igazi szoci francia közgazdász. Totál reménytelen, hogy valaha megvalósuljon a nemzetközi tőke megadóztatása, pedig ez lenne a megoldás. Ráférne az erdélyi tudományos fejekre. (egy kis szorító) Úgy Kelemen Hunyor és Orbán között félúton…
Ölellek, barátsággal,
Vilka
– Vilka,
nincs senki, sem lapmenedzser, sem aki beleírjon. Ami nincs benne (a Lantosban) – hát nem esett volna jól betennem, mert akkor hová az imádat? Most történetesen a szoci kerületi polgármesternek jött jól… olvasd el a Hunniámat is!
És ha úgy sajnálsz, és úgy hiányolod azt, akinek korábban a jelenlétét kifogásoltad – ugyan biza miért nem írod meg azt a sok tudást, amit beke belezél? Például a fegyverkezést (amit különben Gusztink feszt jósol). De jöhet Chana kaja és Plátó es! Szeretettel, Hugh
És azért ott van Bretter és Láng is…
2021. január 8.
– Az Egyesült Államokban szerdán történtekkel kapcsolatban körkérdésekkel fordultunk barátainkhoz
Mire gondolt az Egyesült Államok Capitoliumának ostromakor? (Mit akarhatott elérni Donald Trump, amikor híveit a Capitolium elé küldte?)
Mi a véleménye Donald Trump elnökségéről? (Alkotmányosan felelősségre fogják-e vonni – impeachment – a Capitoliumban történtekért?)
Milyen lesz Joe Biden viszonyulása Európához? (Különös tekintettel a kelet-európai térségre…)
A szerkesztő
– 1. Már jóval a Capitolium megostromlása előtt tudták az amerikaiak, hogy konfliktusra számíthatnak az elektorok szavazatainak leadásakor a parlamentben. Mind a szélsőjobb TV műsoraiban, mind Donald Trump Twitteren történő „törvényként” kezelt utasításaiban és magánvéleményében (telefonüzeneteiben) az ellenállásra (értsd: netán fegyveres ellenállásra) serkentette híveit, ha a demokrácia törvényei szerint (többségi általános szavazat és többségi elektor) Joe Bident fogadja el a parlament Amerika elnökének. Tehát előre látható volt az összecsapás, ráadásul maga Trump is arra szólította fel a tüntetőit, hogy vonuljanak a Capitoliumhoz.
Hogy mire Gondoltam? Budapest jutott eszembe, amikor a Jobbik és a Fidesz hívei megostromolták a TV székházat. A hasonlóság annál is erősebb, hogy utána – mai napig – „békés tüntetőkről” beszélnek ott is, akiket ártatlanul molesztált és gumilövedékkel lőtt a rendőrség. Most az amerikai szélső-uszító sajtóban (OAN) hallottunk már az éjszaka folyamán hasonlót. Ráadásul egy félig magyar származású, Trump által is kirúgott „nemzetbiztonsági” szakértőtől.
2. Donald Trump akkora kárt okozott Amerikának és az egész világnak, mint korábban egyetlen amerikai elnök sem. Felszámolta a nemzetközi gazdasági, stratégiai és védelmi szerződéseket, kilépett a nemzetközi hatalmi-stratégiai, békefenntartó politikai és gazdasági egyezményekből. Nemhogy helyrehozta volna, de meggyengítette az amerikai ipart és kereskedelmet, de legfőként olyan hatalmas nemzeti, faji és vallási uszítást zudított Amerikára, ami polgárháború szélére sodorta Amerikát.
3. A kérdésre a válasz feltételekhez kötött. Az biztos, hogy Biden pozitívan fog viszonyulni Európához. Amennyire a belső és külső erők engedik.Trump szándéka az volt, hogy szétverje az Európai Uniót. Ezért támogatta az angol Brexitet, Orbánt és a lengyeleket. A járvány miatti helyzet teljesen megbénítja Biden mozgásterét. Trumpnak se külpolitikai előtapasztalata, se jó szándéka nem volt ehhez: célja a rombolás volt és Amerika elszigetelése, hogy bevezethesse a diktatúrát. Biden nehéz helyzetben kezdi elnökségét úgy bel-, mint külpolitikában. Annyi mindent kellene helyrehoznia, hogy nem biztos, sikerülni fog. Közben a másik két nagyhatalom Putyin és Kína jócskán kihasználták Amerika meggyengülését. Tehát velük kerül szembe elsősorban, nem Európával.
Ágoston Vilmos
– Nagyon köszönöm, tesztvér!
Első voltál – úgy látom, az ilyen gyors reagálásra kapható vagy. (Bár ilyen alapon, ilyen refexekkel és lényeglátással írhatnál gyors glosszintásokat is.)
Hálás híved, Hugó
A szerkesztő megjegyzése
Tavaly a fenti körkérdésekre adott válaszokból emlékezetes összeállítás született:
Megtiszteltek véleményükkel: Aradi József, Ágoston Hugó, Ágoston Vilmos, Markó Béla, Molnár Gusztáv, Székely Ervin – utólag küldtek hozzászólást: Bretter Zoltán, Krebsz János, Láng Gusztáv.
Érdekes – mondhatnánk talán úgy is: érdekes szellemi kaland – összevetni ezeket most, egy év (és néhány nap) múltán egymással és a mai helyzettel.