A világ szeme Románián, egy sehonnan jött szuverenista a TikTok segítségével megszégyeníti az ókormány és az óellenzék képviselőit, trójailóhosszal, világosan nyeri az elnökválasztás első fordulóját. „Az oroszok” ujjonganak: amit a jelentéktelen Moldovában kikísérleteztek, de nem vált be teljesen, az a NATO- és EU-tag Romániában (egyelőre nagyon) bejött nekik. Ne feledjük: kétszer is sikerült már Amerikában is, pedig azt – mostanig és a közeli polgárháborúig (amit gyermekjáték lesz kiváltani) – mégiscsak a világ urának nevezték. A valóság felszívódott, eltorzult Mátrixban élünk, minden másképpen van, és másképpen van másképpen, mint gondoljuk.
Most egy hét, további öt kampánynap után parlamenti választások lesznek, méltó időben: a román nemzeti ünnep napján. Halal festivitate!
Ne feledjük, harmincöt éve Romániában zajlott a világ első tévé-közvetítette forradalma: nem csak a valódi vagy szimulált fegyverropogás miatt volt emlékezetes (átéltük az igazi nagy földrengést 1977 márciusában, ma is beleborzongunk, épületek százai dőltek össze), akkor a forradalommal a politikai rendszer dőlt össze – és most is. És ahogy ’89-90-ben, úgy most is, a háttérben: a diadalmas és diabolikus Oroszország, ahogy 1944-45-ben is, és sokszor előtte, és mindörökké ámen.
Ne legyenek illúzióink: ahogyan akkor, most sem tudjuk, hogy mi történik velünk és hogy mi lesz velünk. A múltat végképp eltörölni… és vele a jövőt is, jó tipp, könnyű megcsinálni, elég a nyájat eltájolni, mily nemes cél…
Minden ira et studio nélkül: mi überelhette a schengeni csatlakozást, a nyugdíjemelést, a száz meg szász kilométer újonnan épített utat, az európai integráció sikereit?
Az említett, orosz-befolyásolt fordulatok nyomán egyetlen tapasztalat volt világos: káosz követte őket. És most is az lesz, már az időhiány miatt is. Egy dolog – bűnbakkeresés nélkül, konszenzuálisan s nem ‘post hoc, ergo propter hoc’ alapon – kimondható: Románia két legutóbbi tízéves gyalázatos államelnöke: Traian Băsescu és Klaus Werner nélkül ezt így senki nem hozhatta volna össze. Előbbi közönséges szélhámos gazember, utóbbi ráadásul buta is.
Ami az RMDSZ-t illeti, hasonló parlamenti eredmények mellett (nota bene: a győztes szuverenistának nincs pártja, a törvényhozásért nem indul) biztos helye lenne a kormányban. A baj az, hogy egyelőre csak neki van biztos helye. A képlet némiképp a magyarországihoz hasonló, csak itt egy helyett két erő is egymaga akarja megdönteni az „PSD-PNL „ókormányt óellenzékestül”: a szuverenista és az USR-s díva. Az meg kéjes elragadtatással tölthet el bennünket – két át nem aludt éjszaka után –, hogy mi itt Erdélyban, az RMDSZ-szel az élen a magyar(országi) szuverenistákat adoráljuk, a NATO- és EU-ellenes, mondhatni Orbán-ihlette román szuveranistákat pedig gyűlöljük. (Éledezik a Vasgárda is, a Zgarda de Fiere.)
Zűrzavaros éjszaka volt, de minden caragiale-i utánozhatatlan báj és összeborulás nélkül, a couleur locale-t elsöpörte a TOP (trumpi-orbáni-putyini) egyetemes (dezin)formáció, manipuláció. Mondanunk sem kell, hogy a józan ész hősies választási diadalútja ellenére mekkora veszélyben vagyunk. A diaszpóra és a hazai szuverenitás óriási család- és istenbálványozó, mássággyűlölő erő: közelbe-távolba hat, nekünk meg – kellett a szülőföldünkön maradni – nincs hova mennünk…
PS.
„Elfogadhatatlan, hogy egy európai vezető Romániát használja platformként oroszpárti és Putyin-párti üzeneteinek terjesztésére. Elfogadhatatlan, hogy egyetlen romániai vezető sem bírálta Orbán Viktor túlkapásait, aki ismét elmondta, hogy a NATO és az EU a hibás Oroszország ukrajnai inváziójáért.” (Elena Lasconi)
„Lasconi kijelentette, hogy ellenszenvesek számára Orbán oroszbarát nyilatkozatai, „amelyeknek nincs helyük Romániában”, ezt pedig államfőként közölni is fogja a magyar kormányfővel. Ha pedig Orbán továbbra is oroszbarát nyilatkozatokat tesz Romániában, akkor „a nyilatkozat tartalmától függően” megfontolja Orbán persona non gratává nyilvánítását – mondta az USR államfőjelöltje.” (Transtelex)
„Lapzártánkkor”, reggel kilenc órakor a külföldi szavazatok számlálása folyamatában Marcel Ciolacu kormányfő (PSD) előnye 44 szavazat volt Elena Lasconival (USR) szemben. Utóbbi kijelentése szerint van remény: az elnökválasztás első fordulója felér egy bizalmatlansági indítvánnyal a PSD-PNK kormánnyal szemben.