Az 1956-os forradalom leveréséhez hasonlította az Ukrajna elleni orosz inváziót Orbán Viktor kormányfő kedden Berlinben, a Cicero közéleti folyóirat és a Berliner Zeitung című napilap rendezvényén. A miniszterelnök az Európai Bizottság szankciós politikáját katasztrofálisnak, a Nyugat globális szerepét minden eddiginél gyengébbnek nevezte, és kijelentette: az ukrajnai béke záloga Donald Trump. A Euronews cikkéből idéztünk, amely Orbánt idézi:
„Az amerikai elnök túl messzire ment. Az amerikai elnök olyanokat mondott, amiből nagyon nehéz visszajönni. Hát, ha Putyin tömeggyilkos, ha háborús bűnös, ha meg kell buknia, Putyin must fail, regime change – ha ilyeneket mondanak, akkor utána ez az elnök nagyon nehezen tud békét kötni. Úgyhogy most brutálisan fog hangozni, amit mondok, de a béke reményének a neve Donald Trump” – magyarázta a magyar miniszterelnök, aki szerint „az amerikai hatalomváltás teremtené meg a béke reményét Ukrajnában”. Jópofa, nem? Képzeljük el azt a békét! A trumpi-orbáni-putyini békét. Azt a helyzetet, amikor a tömeggyilkos agresszor mindent visz, Ukrajna pedig magyarországnyival karcsúbb, mint volt… Trump valóban tudná a receptet – mint a pandémiában is, amikor klór szervezetbe vitelét ajánlotta a vírus legyőzéséhez –, és ezt máris megosztotta Orbánnal? Mindent megoldana, mint egy Disney-figura. Legendás szóbőségével: ez nem good, az wonderful! Működik a TOP-trió?
Egy imposztor adócsalón és egy megszállott agresszoron múlhat tehát a béke sorsa? A harmadik pedig, aki most „túl messze ment”, aki révén most Amerika fegyverrel és egyéb támogatással tömi Ukrajnát, hasonlóan – bár még mindig jóval kisebb mértékben, mint tömte az USA a második világháborúban a Szovjetuniót a Nagy Honvédő háborújában! – a szenilitás jeleit mutatja. Jó kezekben vagyunk… Csak azt nem tudjuk még, hol van a messzi. De Magyarország legalább büszke lehet: kormányának szabadságharcos miniszterelnöke megint felismerte a megoldást: béke, vagyis új status quo Ukrajnában.
A parlament oszlassa fel saját magát, és legyen új választás – javasolta a független Jakab Péter. Az exjobbikos politikus szerint ez azért indokolt, mert a Fidesz „nem ezt ígérte”. Az a Fidesz és kormány, amelyik szerinte a mostani válsághelyzetben is „úgy zabálja a közpénzt, mintha nem lenne holnap”. Ezt a HVG-ben leltük.
Akárhogy vesszük, a Jobbik ma már sokkal szobatisztább, mondhatni „modernebb” párt, mint a Fidesz. A szélsőjobboldalon helyet cseréltek, egyértelműen. És a nagy váltás Jakab Péter érdeme is. A történelem szakos középiskolai tanár – aki nyíltan vállalta zsidó származását – a nagyotmondók fajtájába (vö. nagyszájúak rendje) tartozik, de már másképpen radikális, mint Orbán, vagy pláne Kövér, sőt mint korábbi önmaga is. Mindazonáltal javaslatai, miként az idézett, nem mindig nevezhetők realistának. Tény, hogy a Fidesz „nem ezt ígérte”, még arra is utalnak adatok, hogy „úgy zabálja a közpénzt, mintha nem lenne holnap”, de a parlament feloszlatását nemcsak tőle, de még az ellenzéki pártoktól sem várhatjuk, bármilyen jól hangzik. MIndenképpen furcsa, hogy Jakab Pétert kell dicsérnünk, ha „nem is annyira”.
Orbán Viktor hűvös fogadtatásban részesült a német kormány részéről, ugyanakkor Berlin csatlakozott ahhoz a felhíváshoz, miszerint a magyar vezetésnek mielőbb orvosolnia kell a jogállami aggályokat. Ezt a Politico írja. Lásd ITT is, sőt ITT is. Emeljük ki még, hogy „Nézeteltérés volt köztük a jogállam és a migráció, valamint az EU-reformok ügyében. Orbán kifejezetten ellenezte, hogy a külpolitikában a közösség térjen át a minősített döntések rendszerére. Azaz szűnjön meg a vétó lehetősége.” Angéla bizonyára a fejét csóválta…
Valószínű, hogy a beszélgetés egyebeket is érintett, amikről nem sokat tudhatunk meg. Ám a Schäfer-ügy a maga teljes pompájában, körüljárhatóan áll előttünk. A Süddeutsche Zeitung úgy értékeli: „Kínos magyarázkodásra kényszerül az Union Berlin labdarúgó csapata, miután a vasárnaptól keddig tartó háromnapos látogatás során Orbán Viktor szerét ejtette, hogy ellátogasson a klub stadionjába és ott egy órán át beszélgessen a magyar légióssal, Schäfer Andrással. A lap szélsőjobbosnak minősíti a politikust, az egyesület szóvivője pedig azzal próbált mentegetőzni, hogy a kezdeményezést a berlini magyar nagykövetségtől jött, ők pedig eleget tettek a kívánságnak, hivatalos fogadásról azonban szó sem volt. Továbbá a játékosnak edzése volt és ez eleve meghatározta a helyszínt.”
Mielőtt sajnálni kezdenénk a huszonhároméves tehetséges középpályást (kérdés, a szurkolók haragjából mennyi hárul rá, végül is – barátom barátja az én barátom alapon – Putyin barátjának tekinthető), meg kell mondanunk: nem ő erőlteti a barátságot – találkozásukat a berlini magyar nagykövetség kérte, szervezte. De találkoztak már korábban is, fényképeződtek is. Az Union Berlin vezet a német bajnokságban (négy ponttal előzi meg a Bayernt!), úgyhogy minden rendben, de úgy látszik, Berlin és az Union (szurkolói) nem Szentgyörgy és a Sepsi (szurkolói), bár utóbbinak sem használt az Orbán-Kelemen duó jelenléte a stadionban, amikor csak úgy zúgott a Ria, Ria, Hungária a román meg az afrikai származású játékosok teljesítménye láttán. A német sajtó szerint „áll a bál Berlinben: a városi egyesület szurkolói szerint ‘a fasiszta Orbán’ látogatta meg a magyar játékosukat”. Az Európa Liga tegnapi, csütörtöki fordulójában az Union Berlin nehezen (a 89. percben értékesített tizenegyessel) legyőzte a Malmöt, ámde az egyébként stabil csapattag Schäfer Andrásnak még a cserepadon sem jutott hely. Ahová Orbán beteszi a lábát, ott fű nem nő. A Süddeutsche Zeitung összefoglalója egyébként megjegyzi, hogy Orbán propagandaeszköznek tekinti a futballt, legutóbb a múlt hónapban járt német stadionban, éspedig Lipcsében, a hivatalos válogatott találkozó kapcsán. Így lesznek Orbán hívei propagandaeszközök – majd áldozatok. Mint mindig a propagandaeszközök, a „hasznos idióták”, a félrevezetettek, a sötétségben tartottak…
A szerkesztő utólagos megjegyzése
Kedves régi olvasó figyelmeztet, hogy „a remek magyar válogatott játékosnak az egy héttel előbbi (október 6) mérkőzésen azonnali piros lapot adott a játékvezető, így tegnap eleve nem is nevezhették a keretbe”. Tehát ez az implicit következtetés-feltételezés hibás volt. Az azonban biztos, hogy Orbán látogatása nem tett jót neki. Van, lesz „Schäfer-ügy”? Elválik.