Kelemen Hunor egyértelműen kimondta: az RMDSZ ellensége a szélsőjobboldali pártoknak, veszélyt lát bennük! Vajon Magyarországon megsértődött valaki a kijelentés miatt?
Azt is mondta Kelemen Hunor, hogy a szélsőjobb győzelme semmi jót nem eredményezne. Szent igaz, ott van az Orbán-kétharmados-kormány, folyamatosan semmi jót nem eredményez (a nagy focisikereket és Trump piros sapkáját leszámítva) már tizenhárom éve. Igaz, KH Romániára hivatkozott, ahol nincs kőbe vésett Alaptörvény, Médiatanács, Szuveréntörvény és -Hatóság. Létezik, hogy elnökünk elveti Romániában azt, amit Magyarországon elfogad? Vagy pedig…
Nem térhetünk vissza a huszadik század harmincas éveinek fasiszta ideológiájához – találja fején a szöget (és a NER-t) KH. Ismét: Romániára érti, vagyis attól félti országát, nehogy visszatérjen a múlt század fasiszta ideológiájához, ahogy visszatért Magyarország Orbán Viktor vezetésével, lásd Horthy és tsai.
Kelemen Hunor Románia javát akarja, ez kétségtelen. Orbánnak nyíltan ellentmondani persze nem mer, de a lelke mélyén tudhatja, hogy sehol, senkinek nem kellene visszatérnie a huszadik század harmincas éveinek fasiszta ideológiájához, emlékszünk, az hová vezet.
A verbális agresszió veszélyeire is figyelmezteti KH Romániát, valószínűleg kezébe is csúsztatta Iohannisnak, Ciucanak és Ciolacunak Bayer, Kövér meg tudjuk még ki válogatott gyalázkodásgyűjteményét, azzal, hogy „itt ne”.
Ki kell mondanunk: Kelemen Hunor bátor ember. Igazi patrióta. Direktbe nem inkriminálhat, de szubtilis módon „Péternek mondja, hogy Pál is értse”. Sapienti sat. Már csak a mérhetetlen korrupció, a Mészárosok és Tiborczok tobzódása ellen kellene kifakadnia, nem csupán burkoltan avatások alkalmával… (A jogállamiság semmibevételét korábban többször nyíltan szóvá tette, emlékezetes a „következmények nélküli ország” kifejezés, ami odaát a közvetlenebb „bármit megtehetünk”.)
Visszatérve, a veszély csakugyan felmérhetetlen. Számunkra így is tragikus, hogy látnunk kell anyaországunk, szívbeli hazánk lemaradását, elfajzását, pusztulását – most meg a román szélsőjobb előretörésével hazai és európai politikai képviselet nélkül maradhatunk, a magyar szélsőjobb támogatása ellenére.
Hát ezért szólalt meg a lelkiismeret hangja. KH lényeglátóan világít rá a bajok eredetére is: a szélsőséges politikai alakulatok előretörését többek között az okozhatja, hogy az emberek elvesztették a mainstream pártokba vetett bizalmukat, mert azok túl sok olyan ígéretet tettek, amelyet nem tartottak be. Fontos az ígéreteket betartani.
Alátámasztandó, hogy szövetségi elnökünknek mennyire igaza van, nemkülönben hivatkozási alapként és példák forrásaként a további vádbeszédeihez, íme Umberto Eco sokat idézett listája a szélsőjobboldal/fasizmus ismérveiről (feltétlenül lásd ezt is):
Tizennégy pont
1, hagyománykultusz, visszatérés az aranykorba, a dicső múltba nézés, mindehhez a modernizmus, a liberalizmus és felvilágosodás elvetése szükséges;
2, a vallás vagy legalábbis valamilyen okkultista pótlék beemelése a nemzeti politikába;
3, a cselekvés kultusza – mindegy, hogy mit lép a politikus, de ne látsszon döntésképtelennek;
4, az egyet nem értés megbélyegzése, az ellenzék általános hazaárulónak minősítése, ezzel a nemzetfogalom kisajátítása;
5, félelmek generálása, általában az idegengyűlölet tudatos erősítése;
6, az ellenzék idegenszívűnek minősítése és minden ellenzéki kísérlet államrenddel szembeni fellépésnek titulálása;
7, a külső és belső ellenség szerepének, hatalmának és céljainak felnagyítása, torzítása, amiket általában összeesküvés-elméletekkel oldanak meg, ám a kijelölt ellenség mindig kevés reális veszélyt jelent, különben fennáll a veszély, hogy visszaüt;
8, „a küzdelemért él és nem az életért küzd”, a lényeg a háborús hangulat, a mozgósítás, amivel a híveket ugrásra készen lehet tartani;
9, „tömegelitizmus”, azaz populista és elitista egyszerre, élen a Vezérrel;
10, hősiesség kultusza;
11, szexizmus, a fasiszta rendszer hangsúlyozza a „férfiasságát”, miközben a nők szerepe a családra redukálódik;
12, közösségelvűség akár az egyéni szabadságjogok teljes elvetésével, ám a közösség érdekeit egy szűk kör nyilatkoztatja ki;
13, a fasiszta rendszer mindig a többség akaratára hivatkozik, minden ellenérvet erővel söpör le az asztalról;
14, a parlamentarizmus elvetése, mivel a többség akaratának érvényesítéséhez elegendő egy szűk uralkodó réteg, ami ismeri a tömegigényeket és ki is elégíti azokat.”
Ceterum censeo NER esse delendam.