Nekem a Messi-ügy az „aranykölyök” (Pibe d’Oro) drogművész Maradonával kezdődött, amikor is kézzel ütött gólja nélkül az argentinok nem nyertek volna meccset, majd vébét, s ami nélkül ő nem lett volna aranylabdás. Tehát csalással lett az. Ahogy szabálytalansággal, törvénytelenséggel lehet status quót megváltoztatni, majd „béke(tárgyalások)” nyomán újként meghonosítani; de ez messze vezet, már majdnem annyira geopolitika, mint a futball…
Az ilyesminek a hívei azt mondják, már amikor nem delirálnak, hogy az a fontos, ami van, hagyjuk, a „mi lett volna, ha…?”-t.
Messi nyolcszor nyerte el idén a legértékesebb futball-trófeát, utolérhetetlen rekord, megváltoztathatatlanul és ennek folytán a civilizáció végezetéig: ő minden idők legjobbja. Számomra nem. Álságos lennék, ha azt mondanám: azért nem, mert ez így nem dönthető el – ami egyenértékű lenne azzal, hogy sehogy sem dönthető el.
Szubjektív véleményem szerint (kié nem az?) minden idők legjobbja Pelé, másodikja Cristiano, és csak a harmadik Leo Messi, csodálatos hosszú karriereje nyomán. Talán nálam is előbb végzett volna – mondjuk holtversenyben a portugállal, hiszen a világfutball varázsát az utóbbi másfél évtizedben kettejük versengése határozta meg – ha nem lett volna pont ez a nyolcadik! Ez mindent elrontott. Sokunk szájaízét is.
Ugyanis ez a nyolcadik ki volt csinálva! Az indoklás szerint – és amúgy is – a legfontosabb érv az, hogy győzelemre vezette csapatát a világbajnokságon. Az egyetlen trófea, ami még nem volt meg neki az általa elérhető lehetségesek közül. (Ezt így kell fogalmazni, amióta Magyarországon hungarikumnak nevezték ki a Balaton átúszását; ez még Messinek sem sikerülhet sem Buenos Airesben, sem Barcelonában, de még Miami-ben sem; legfeljebb Chuck Norrisnak…)
Tehát Katarban Messi végre világbajnok lett! Gondoljuk végig objektíven! Kínlódás a hatványon. FIFA és játékvezetők úgy billentik meg a pályát, mint fizikaórán a lejtőt szoktuk, csak a vak nem látja. Tehát Messi nem azért lett a világ legjobbja, mert vébét nyert, hanem azért nyerte meg, nyerették meg az argentinokkal a vébét, hogy a világ legjobbja lehessen két évre rá. Összesen nyolcadszorra. Mellőzöm a hivatkozásokat, tessék rákeresni! Csak emlékeztetek, hogy Argentína 1978-ban is ordas csalással lett világbajnok: Argentínát a vb-aranyig tolta a diktatúra.
A legutóbbi vébé legjobbja Mbappé volt. (Hát itt mindenki latin? – kérdezhetné a gyanútlan olvasó, aki azon veszi észre magát, hogy akarata ellenére ezeket a sorokat olvassa. Pelé és CR7 ugye portugál, Messi ugye olasz argentin, vö. De Amicis, Mbappé francia, az ő felmenőit most hagyjuk, a világhelyzetre való tekintettel.)
Talán ténynek az nevezhető viszont, hogy a legnagyobb hatással a futball imádatára, rajongóira Lionel Messi volt. Sokáig sok emberre. Békülékeny hangulatban vagyok: nevezhetjük Messit minden idők legnagyobbjának, de nem ő volt a legjobb. És ám asszociáljon, aki akar Messi termetére. Az apró játékosokat nehezebb feldönteni, mert alacsonyan van a súlypontjuk. Maradona is alacsony volt, Pelé sem volt óriás, de voltak felhőfejesei, Ronaldót pedig a világ legjobbjai között tartják számon abból a szempontból is, hogy milyen magasra tudott rugaszkodni, mennyivel tudta megemelni a súlypontját.
Van még valami, ami miatt a két mélynövésű argentint nem bírom: atetoválások miatt. A szurkolók Maradonát ábrázoló tetoválásai, és Messi merész tetkói. Persze, el kell vonni valamivel a figyelmet a karika- vagy a göcsörtös lábról, haladni kell a világdivattal, mácsónak kell lenni. Ronaldo atlétatestén viszont egyetlen folt sincs. Ő az igazi „szegény népből jött” legény, akárcsak Pelé volt, aki ráadásul (a mai napig) iszonyúan keményen dolgozik, edz, táplálkozik a formája megőrzéséért, és nincs telepingálva.
És ha már argentin és világbajnok: itt van ez a pszichopata idióta, akit ugyanannak a szemfényvesztésnek, a dél-amerikaiak vébé-győzelmének köszönhetően a világ legjobb – idei! – kapusának neveztek ki. Emiliano azzal szerzett hírnevet, hogy szokott mozdulattal erekt farkaként fogta marokra a szerszámát, vagyis a kesztyűjét! Hát igen, ő a legjobb.
A szerkesztő megjegyzése
A felvetett kérdés eldönthetetlen. Még szavazással is. De (további) érveket sorakoztatni talán nem felesleges.
A cikk megírására különben egy Facebook-vita késztetett. A nyitó bejegyzést egyik barátunk juttatta el hozzánk, románul, szerzője Robert Adam (öt nappal ezelőtt). Szerkesztett gépi fordításban (DeepL) közöljük:
Néha a ráció és a logika elborulása olyan látványos, az elszakadás a valóságtól annyira lenyűgöző, hogy az ember elgondolkodik, vajon nem egy disztópiában élünk-e, egy olyan univerzumban, amelyet az online reklámbevételek maximalizálása érdekében a mesterséges intelligencia irányít.
Lionel Messit találták méltónak a 2023-as Ballon d’Or-ra a France Football című francia kéthetilap felmérése szerint. Az érv az, hogy megnyerte a világbajnokságot – amit 2022-ben rendeztek meg!
Ami ijesztő, hogy ez nem valami gagyi trófea, amit a FIFA talált ki, hanem újságírók szavazatával ítélik oda.
A tények: Messi 2023-ban fél szezont játszott a PSG-ben, amelyben kilenc gólt szerzett. A Bajnokok Ligájában lesújtó kudarcot vallott.
A párizsi szurkolók annak örültek a legjobban, amikor az Inter Miamihoz került, amelynek színeiben mindössze egy bajnoki gólt szerzett, és a csapat a 29-ből a 27. helyen végzett a Major League Soccerben.
Haaland ezzel szemben 2023-ban mindent megnyert a Cityvel. Mbappénak legalább olyan jó vébéje volt, mint Messinek, és a PSG meccsein olyan volt a szintkülönbség kettejük között, mint a Dacia 1100 és a Lamborghini között.
Kíváncsi lennék, hogy találsz-e kétszáz olyan focistát, akinek jobb éve volt Messinél, és biztos vagyok benne, hogy igen.
Suprodip Das azonnali válasza:
▪️ 2012-ben Messi mintegy 120 gólos hozzájárulással nem nyerte meg az UEFA legjobb díjat, nem panaszkodtál.
▪️ 2013-ban Ronaldo nulla trófeával nyerte meg az Aranylabdát, ezt nem nevezted bundának.
▪️ 2014-ben Ronaldo nem tudott kijutni a világbajnokság csoportköréből, de megnyerte az Aranylabdát, nem nevezted megbundázottnak.
▪️ 2016-ban és 2017-ben Messinek volt a legjobb statisztikája, de Ronaldo nyert a trófeái miatt, ti ünnepeltetek.
▪️ 2018-ban ismét Messié volt Európa legjobb statisztikája, és mégis 5. helyen végzett, és te boldog voltál.
▪️2021-ben Messi épp most nyerte meg a Copa Américát hazájának, és Európában is jó statisztikája volt, még mindig nem nyerte meg a FIFA The Best Award-ot, egy szót sem szóltál.
Valóban túl sok a gyűlölet Lionel Messin. De minél jobban utálsz, annál jobban bánt téged. Sosem tanulsz.
Legyen a végszó a „vitaindító” Robert Adamé:
Az őrület spirálja! A FIFA Katarnak ítéli oda a világbajnokságot, így az – első alkalommal – decemberre, a szezon közepére kerül. Ennek következtében a francia labdarúgás nem „fogja be” a vébét a 2022-es ranglistán, mint mindig addig. Ugyanakkor az idei rangsorba beleszámítja. De azt a díjat úgy hívják, hogy Ballon d’Or 2023!
Jól látjuk, hogy szóba került a FIFA? (Miután fű-fa…) A további disputa felesleges.
Azt viszont el kell mondanom, milyen jólesett, hogy a római pápa, amikor a „nyolcadik” után egy interjúban megkérdezték, hogy két honfitársa közül melyiket tartja jobbnak, Maradonát vagy Messit, azt válaszolta: Pelét. Aki „tökéletes úriember” volt. Ehhez tartsuk magunkat!