Bevezetés. Fred Hoyle angol csillagász szerint a Tejútrendszerben közelítőleg százmilliárd nap körül keringenek bolygók. Ezek anyaga szintén elemi részekből, atomokból, és molekulákból épül fel, amelyek viselkedését – nem is képzelhetjük másképp – szintén fizikai és kémiai törvények határozzák meg. Ahhoz, hogy az oly messzi anyagot értelmünkkel elérhessük, posztulálnunk kell a fizikai törvények egyetemességét: egy hidrogénatom például azonos körülmények között a világegyetem bármely pontján azonos módon viselkedik. A modern tudomány nagyjából már felderítette az anyag alacsonyabb szerveződési szintjeinek törvényeit. Amit nem tudunk: milyen szerveződési szintekre juthatott el az anyag a világegyetem távoli vidékein? Az ember napjainkban jutott el, hogy tudományos választ keressen erre a kérdésre. S a továbbira, amelyhez kíváncsi értelme szinte akarata ellenére is eljuttatja: van-e élet a Földön kívül?
Abból induljunk ki, amit biztosan tudunk. Az élő struktúrák kialakulásának anyagi alapja, közege csakis a hajlékony hidrogénkötés alapján létrejött valamilyen vegyület lehet. (A Földön ez a vegyület a folyékony állapotban levő víz volt.) Ez a tény az életjelenségeket nyilvánító alakzatok környezetére nézve több megszorításhoz vezet: élet után kutatva olyan – a földiekhez vagy a marsbeliekhez nagymértékben hasonló – körülményeket kell keresni, mint például a légkör, valamely nem túl gyorsan forgó sugárzó test által szolgáltatott (de nem túl koncentrált) szabad energia, a miénkhez hasonló hőmérsékleti adottságok (kizártak a szélsőséges hőmérsékletek, illetve hőmérsékletingadozások). S minden bizonnyal kiderül még egy pár kozmikus szabadságfok. Távoli bolygókon esetleg létező élet után kutatni egyelőre azért is nehéz, mivel egyetlen kiindulási alap a Föld, az egyetlen elemet alapnak tekintő mintavétel pedig statisztikailag nem kielégítő.
Statisztika és szerénység. De éppen a statisztika, a valószínűség az, ami – legalábbis a kérdés általános megválaszolásában – kilendít a tehetetlenségből. A Tejútrendszerben sok milliárd csillagja közül sok milliót kísérhet a fenti megszorításoknak eleget tevő bolygó, sok millió éltethet kultúrát; statisztikailag ki lehet számítani, hogy a jelöltként szóba jöhető bolygórendszerek átlagban 50-80 fényévnyi távolságközeiben oszlanak meg. A tudósok következtetése: napunkhoz hasonló csillagok közelében igenis léteznek civilizációk (amelyeknek fele – mivel nem egyszerre, s nem velünk egyidőben rajtoltak – tudományos ismeretek és technikai lehetőségek tekintetében fejlettebb lehet, mint a mienk). S ha ez az állítás érdembelileg nem bizonyítható is, el kell fogadnunk a fenti statisztikásosdi hitében és – szerénységből.
Emlékezzünk a geocentrikus felfogásra. Ma már egy kisiskolásnak sem nehéz megmagyarázni, hogy a Föld nem a világ közepe. Fogadjuk el tehát, hogy élet, civilizáció szempontjából sem vagyunk a világ közepe. Az égen nincs semmiféle nyíl, amely Földünkre mutatna – mondja Philip Morrison amerikai csillagász.
A kérdések kérdése. Ha valóban léteznek Föld-idegen értelmes társadalmak, érintkeznek-e egymással? Hogyan? Marx György szavait használva: melyek a Galaktikus Klub szabályai? És főleg: hogyan lépjünk velük kapcsolatba mi magunk?
Válaszok. A múlt században még komolyan gondoltak arra, hogy a Föld legnagyobb sík területeire fényes jeleket rajzoljanak. Macskát vagy házat rajzolni bonyolult lett volna, ezért megegyeztek abban, hogy az ábra Pitagorasz tételét kell hogy mutassa: derékszögű háromszög, az oldalakra rajzolt négyzetekkel. Ez a jel azt akarta üzenni: „Mi tudjuk, hogy a két oldalsó négyzet területének összege egyenlő az átfogóra rajzolt négyzet területével. Tehát mi intelligensek vagyunk. Hát ti?”
E naiv szándék két feltételezésre épült: egyrészt arra, hogy az intelligencia matematikai absztrahálóképességgel jár együtt (holott a méhek is „intelligesnek”, anélkül, hogy felső matematikai ismereteik lennének, úgy építik fel hatszögé mézkamráikat, hogy a legkevesebb viaszt használják fel – az ilyen vagy akár még iparosodottabb „marslakóknak” üzenhetnők az optikai Pitagorasz-tételt az idők végezetéig); másrészt arra, hogy a ránk jellemző elvont gondolkodás egyetemes jellegű (márpedig teljesen önkényes azt képzelni, hogy esetleges, csillag-óperencián túli rokonaink a kozmosz törvényeit ugyanúgy fejezik ki, mint mi).
A kapcsolatteremtés másik, főleg sci-fi-művekben elképzelt módja az utazás. A cáfolat egyszerű: az utazás technikailag kivihetetlen. Emellett nyilvánvaló, hogy a kapcsolatteremtés célja nem az anyagbeszerzés lenne (mint Kolumbusz utazásainak eredeti célja), hanem az információcsere. Ehhez pedig nem szükséges utazgatni, elég jeleket váltani.
Ha mi lennénk ők. Detektívregényekben fordul elő, hogy a nyomozó – támpontok hiányában – elképzeli, hogy járna el, ha ő lenne az, akit követ. Mit tennénk mi a szinte mindent megvalósítható technikai civilizáció birtokában? R. Bracewell professzor önműködő szonda-űrhajókat küldene minden szóba jövő bolygórendszer közelébe, amelyek „hallgatóznának”, s amint észrevennének valamit, értesítenék az otthoniakat, emellett a feléjük irányuló adást visszhangképzéssel bátorítanák (például „pont – vonás” jelzésre „pont – vonást’ sugároznának vissza). Ez a terv nem számol azzal, hogy egy ilyen szonda esetleg millió évig kell hogy ellenálljon az űr eróziójának.
P. Morrison „otthon” szerelne fel sugárforrásokat. Alacsony rádiófrekvenciákon az égbolt – saját sugárzásánál fogva – túl „fényes” (zajos), magas frekvenciákon az égbolt sötét, viszont a csillagok túl fényesek. A legalkalmasabbnak a semleges hidrogénatom által sugárzott 21 centiméter hullámhosszúságú, 1420 megahertz frekvenciájú rádiósugárzás tűnik. Ha ugyanis olyasvalakivel akarunk kapcsolatba lépni, aki nem tud jeladásunkról, az általa használt frekvencia közelében kell próbálkoznunk (ugyanúgy, ahogy a kalózadók a hivatalos adók frekvenciájához közel esőt választanak), amire véletlenül is rá lehet bukkanni.
Képzeljük el, hogy „ők” tényleg figyelik a Földet. Az emberiségről semmit sem tudhatnak (a nem is olyan nagy magasságból, műbolygóról készült Föld-felvételeken nyoma sem látszott bárminemű emberi tevékenységnek). Fizikusaik tanulmányozzák a kozmoszból jövő rádióhullámokat, s időnként a sápadt Föld felé fordítják készülékeiket. Ezelőtt hetven évvel az ottani laikusok azt olvashatták a tudománynépszerűsítő magazinokban, hogy a Föld körül észrevehető valamelyes elektromágneses tevékenység, minden valószínűség szerint, a bolygó légkörében lejátszódó elektromos kisülések következménye, ötven éve egyik kutatójuk szenzációkeltő bejelentést tehetett: „A Földről jövő folytonos jelt fogtam fel a hosszúhullámok tartományában”. S idejük sem volt kikutatni, milyen új fizikai jelenségnek tudható be ez a jel, amikor kiderült, hogy az egyre sokasodó hullámok frekvenciája külön-külön ugyanaz, állandó marad a sugárzás teljes időtartama alatt. Végül rájöhettek, hogy a kibocsátott rádióhullámok csak látszólag (globálisan) egyenletesek, valójában állandóan változnak, a hordozófrekvencián belül a frekvencia ingadozik. Mindezt megértik? Nyilván megértik. A lehangoló kérdés most következik: Mit értettek meg voltaképpen? Hogy a Földön élnek értelmes lények! Semmi többet. Hogy mit mondanak ezek az értelmes lények modulált hullámaikkal, azt nem érthetik meg, hacsak nem készítenek rádiót vagy televízió-vevőkészüléket. S ezt is hiába.
Mert hullámfelfogó érzékeikre („a hallásukra” és „látásukra”) vajon ugyanazok a hullámhosszak hatnak, mint a mieinkre? Nehezen feltételezhető.
Valószínű következtetés. Abbeli vágyunkban, hogy a mi nyelvünkön halljunk megszólalni messziről jövő üzeneteket, meglehet, hogy elhanyagolunk olyan jeleket, amelyek éppen hogy „ki nem szúrják a szemünket”, mert nincs semmiféle eszközünk, hogy kisilabizáljuk azokat – jegyzi meg Lancelot Herrisman, a Science et Vie cikkírója.
Kozmikus eszperantó. Amióta Maxwell és Hertz felfedezte az elektromágneses hullámokat, ezen a bolygón minden megváltozott. A rádióhullám általánosított fényhullám, lényegi tulajdonságai ugyanazok, ideértve a másodpercenkénti 299792,5 kilométeres terjedési sebességet is (légüres térben), ám a frekvenciák széles skálája ezernyi felhasználási lehetőséget biztosít. Ugyanakkor azonban éppen ez a bőség bonyolítja rettenetesen a dolgokat. Hogyan lehet például megkülönböztetni az elektromágneses sugárzásokban a mesterséges eredetűeket? S mindenekfelett hogyan lehet kiolvasni jelentésüket? Egyelőre – s valószínűleg ezután is hosszú ideig – nem tudjuk, vajon az elektromágnesség biztosítja-e az egyedüli módot a csillagközi információcserére. A gravitációs hullámok kutatása még kezdeti szakaszában van, a tahionok (a fényét meghaladó sebességgel mozgó részecskék) egyelőre borzongató kísértetvilágból valóknak tűnnek. Maradnak az elektromágneses hullámok: beszéd vagy más jelek híján ezek képezik a kozmikus eszperantó nyelvét.
A kozmikus eszperantó nyelvtana. Elsősorban olyan frekvenciájú hullámot kell kiválasztani, amelynek áthatoló képessége a legnagyobb. Mint láttuk, P. Morrison az 1420 MHz-es hullámot javasolja. S mit üzenünk? Semmi esetre sem a legutóbbi táncdalfesztivál nyerteseinek névsorát. Még csak Shakespeare-t sem, még csak Einstein nevét vagy elméletét sem. A kapcsolat felvételéhez elég a jel: definíciószerűen az adó és a vevő közös fizikai tulajdonsága. A jelre kell először rámutatnunk, magával a jellel, függetlenül struktúrájától. Rádiójeleket akarunk szétsugározni, amelyek a kietlen téren áthaladva hordozzák az el nem torzuló információkat, amelyeket felfogni s megfejteni egyet jelent. (Hogyan lehetséges ez? Éppen ez képezi az interstelláris távközlés nevű új tudomány tárgyát.)
Íme két kódolási elképzelés: 1. (P. Morrison) Sugározzunk impulzusokat a következő sorrendben: O N O O M OOO – az O-k, illetve az N-nel és M-mel jelölt egységek különböző számú impulzusokból álló mintatömbök. Ha valaki vevőkészülékével felfogja ezeket, nyilvánvalóvá válik számára, hogy az N tömb az összeadás jele, a M tömb pedig az egyenlőség jele. (Az ábra tehát azt jelenti, hogy 1+2 = 3.) A jeladásban következhetnek újabb üres mintatömbök, majd számok egész sorozata, amelyet kiértékelve, eredményül például 3,14159265358979323940 (a ‘pi’ értéke) kapható. Ami azt jelenti, hogy másodperceken át azt kiáltoztuk: pi-pi-pi. (L. Herrisman) Sugározzuk az alábbi, kettes számrendszerben kifejezett sorozatot: 000001, 000010, 00011, 000101, 00111, 001011, 001001, 100010, 111011, 000000, amely számunkra (a tízes számrendszerben) az 1, 2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 59, 0 sorozatot jelenti, azaz az első nyolc prímszámot, azok szorzatát és a zérust, amely a jelek megismétlését jelzi. A 0 jele az impulzus-szünet (csendintervallum), az 1 jele egy ugyanakkora intervallumú impulzus. Ha a jelek eltorzulnak is kozmikus útjuk során, szinte a végtelenségig való ismétlésük lehetővé teszi az üzenet megértését.
Visszatérés. Meglehet, a kozmikus párbeszéd módjainak keresése nem egyéb, mint a hirtelen nagyra nőtt, de még mindig csak kamaszkorát élő emberiség egyes tagjainak, komoly tudósoknak és szent őrületben égő fantasztáknak a tomsawyereskedése. Hiszen hosszú ideig nem rendelkezhet még az ember interstelláris erejű adóállomással. Pesszimistább tudósok elfogadják ugyan az értelmes civilizációk létének lehetőségét, de így érvelnek: Ha a szóban forgó társadalmak száma nagyon nagy, valószínű, hogy jól ismerik egymást, sok új társadalom kialakulásának voltak már tanúi, és így nemigen érdeklődnek felőlünk, legalábbis nem keresnek türelmetlenül. Ha viszont a szóban forgó társadalmak száma túl kicsi, valószínű, hogy erős érdeklődésük ellenére is nehezen találnak meg, lévén a bennünket elválasztó távolság túl nagy, még az ő technikai civilizációjukat is túlzottan igénybe venné egy ilyen tehetségkutatás.
Mint könnyen észrevehető, ahhoz, hogy észrevegyenek, mindkét esetben nekünk kell keresnünk a kapcsolatot, nekünk kell barátságunkat rájuk kényszerítenünk. Ehhez pedig szintén két dolog kell. A ragyogó Bajor Andor szavaival élve, ha már feltételezzük, hogy a Földön kívül élnek értelmes lények, menjünk még tovább, és tételezzük fel, hogy a Földön is élnek értelmes lények. Ez az egyik. Emellett szellemi és anyagi befektetések szükségesek. Ez a másik.
Megjelent A Hét II. évfolyama 51. számában 1971. december 17-én.