Self Portrait, 1900 (oil on oilcloth) by Niko Pirosmani
Önarckép 1900 (olaj, olajszöveten)

A bukaresti közönség nagy része talán első íz­ben találkozik Niko Piroszmanasvili grúz festőművész nevével. Bevallom, én is ezek közé tartozom. Ám a Dalles-terem emeleti részlegén kiállított hatvan kép egy csapásra meghódítja a szemlélő lel­két, képzeletét távoli tájak, régmúlt szokások felé sodorja.

Ki ez a nagy varázsló? 1862-ben látta meg a napvilágot apró, kis grúz faluban. Felcseperedvén kocsmai cégér- és „freskó”-festéssel kereste meg kenyerét, helységről helységre vándorolt, élete vége felé néhány hivatásos festő is érdeklődni kezdett művészete iránt, ám ez az érdeklődés nem változtatott a sorsán. 1918-ban mindenkitől elfeledten halt meg: még sírhelyét sem ismerjük.

Egyszerű, iskolázatlan ember volt, szenvedett az életben, hát kijavította, újraálmodta azt festészetében. Mélységes odaadással ábrázolt embereket, állatokat, tárgyakat, ezekből építette fel képzeletének és érzelemvilágának gyermekien tiszta álmait.

Ké­peinek állandóan visszatérő motívumai már-már jelképek, ősi és természetes szimbólumok. Gazda­gok és szegények, kereskedők és parasztok. Lakomáznak, szüretelnek és vadásznak. Vigadoznak. De ott van az utcaseprő is, az emberi szenvedés, megaláztatás allegóriája. Állatok – holdas éjszakán lopodzó medve. Csendéletek: borostömlő, hal, bo­gyók, szőlő, nyárson sült tyúk és újból borostömlő.

Transport through the countryside of Zaqatala by Niko Pirosmani
Szállítás Zaqatala vidékén keresztül

Piroszmanasvili maga a grúz lélek. Naiv művész, a szó legközvetlenebb értelmében. Annyira naiv, hogy még a legszomorúbb valóságot is képes örömmé, csodává varázsolni. Kortársa volt a másik nagy naivnak, a francia Rousseau-nak, Ám Rousseau az európai szellemi forrongás központjában élt, egzotikus tájak képzeteivel védekezett korának civilizációja ellen, míg Piroszmanasvili szülőföldjének csupán néhány helységét láthatta, ezekről mesélhetett képeiben is. Tragédia is akadt. Ott vannak az Ortácsi szépek, akikért ölre mennek a férfiak. Saját bőrén tapasztalta varázsos hatalmukat; lelke, de zsebe is megsínylette a velük való ismeretséget. Megvigasztalódott, azaz megfestette őket.

Dús idomú asszonyságok néznek ránk, körü­löttük néhány virágszál. Minden groteszk, az asszonyság is, a virágszál is. És ez a művészi látás­mód beilleszkedik a század művészetének bonyolult egészébe, hiszen Piroszmanasvili a kor nagy művészeihez hasonlatosan a dolgok nagy szintézisét kereste.

Megjelent A Hét II. évfolyama 49. számában, 1971. december 3-án.

Kiemelt kép: Két grúz Manamiból

Wedding in the Old-Time Georgia. by Niko Pirosmani
Esküvő a régi idők Georgiájában