Ahány jelentősebb művész a Telep 75 éves történelme során megfordult a város­ban és ott vagy hatására alkotott, mind helyet kapott a nagyszabású évfordulós kiállításon. Csakis dicsérni tudjuk a kezdemé­nyezést, hogy közös kiállításon mutassák be az ország különböző múzeumi és magán- gyűjteményeiben fellelhető alkotásokat, a művésztelep úttörőitől egészen kortársainkig, az „életre szóló” nagybányaiaktól a csak időnként idelátogatókig.
Az emlékkiállítást a rendezők összekapcsolták a nagy­bányai művészek szokásos év végi tárlatá­val, az előbbi a Máramaros Megyei Mú­zeumban, az utóbbi a Művelődési Házban látható. (A kiállítás katalógusa szerint a múzeum a Képzőművészek Szövetségével karöltve dolgozott, ám a múzeumban hallottakból arra a következtetésre jutottam, hogy az itteni kiállítás csupán egyetlen munkatársuk több hónapos utánajárásának, munkájának eredménye, kezdve a tudományos rendszerezéstől egészen a laboránsi – képfelakasztási – műveletekig. Furcsa módon azonban a katalógusban feltüntet­ték ugyan a zsűribizottság teljes névsorát, de a múzeumi szakember nevét „kifelejtet­ték” onnan. Vagy csupán arra korlátozódik a múzeum szerepe, hogy termet meg név­telen „hősöket” adjon? Mindenesetre hézag-tömítésként megemlítem, hogy a háttérben szerényen meghúzódó rendező Musca Mihai muzeográfus.)

Mi történt háromnegyed századdal ez­előtt? Hollósy Simon mintegy negyven követőjé­vel, a nagybányai Réti István tanácsára, Nagybányára utazott, hogy egy nyáron át ott folytassák a festést. A költői hangulatú, erdélyi bányaváros barátságosan fogadta a vidám társaságot, ezek meg annyira meg­szerették a dombos vidéket, hogy azontúl minden nyáron visszatértek, sőt néhányuk állandó lakója lett a városnak.
Itt feltét­lenül hangsúlyoznunk kell, hogy Nagybá­nya szellemi sorsát és jelentőségét az ott állandóan letelepült, avagy oda visszatérő, huzamosan ott dolgozó művészek döntöt­ték el.
A mozgalom az akadémizmus és a naturalista népéletkép-festés fellegvárából, Münchenből indult. Ugyanis Hollósy itt nyi­totta szabadiskoláját, ahol az Akadémián alkalmazott módszerektől teljesen eltérő művészi elvek szerint tanított. Mindannyian a modern francia festészet eredményei iránt érdeklődtek, Bastien Lepage szűrt fényű, opálosan csillogó, „finom naturaliz­musáért rajongtak. Hollósy és barátai: Ferenczy, Thorma, Réti, Iványi Grünwald (vagyis a nagybányai művésztelep vezető mesterei) más-más stílust alakítottak ki, művészetüket azonban szorosan összefűzte a festői felfogás azonossága. Elvetették a műteremben való festés gyakorlatát és az előre kigondolt képtémákat. A szabad ég alatt festettek, és csak azt, ami megihlette őket, mert az élmény őszinteségét tartották a legfontosabbnak.
Főként a fény érzékeltetése érdekelte őket, a színeket tompító-élénkítő atmoszféra képi rögzítése volt tájfestményeik és alakos kompozícióik elsőrendű problémája. A nagybányai táj a nagybányai művészet kialakulásának dön­tő tényezőjévé vált. A nagybányai sajátos fényhatás feloldja a formákat, a folyton változó világítás játszik a színekkel, a lát­vány színfoltokból áll.
Az új elv: a tiszta festőiség elve. Ferenczy Károly volt ennek az elvnek a megfogalmazója. Szerinte a festészet mondanivalója: a vonal, a forma, a szín, a fény, s célja: az ezek által elő­idézhető kellemes látási érzet, a szem örö­me. Természetesen egyik művész sem fo­gadta el teljes merevségében a tézist. Az itteni festészet nem lett soha dekoratív jel­legű, megvolt az őstisztelet a természeti lát­vány igazsága iránt. „Csak” annyi történt, hogy a látvány életteljességét a szín erejé­ben találták meg.

A nagybányaiak bátran, friss nyomon indultak el útjukon, s ezzel éppen olyan fel­kavaró és pezsdítő hatással voltak művé­szeti életünkre, mint a Salon d’Automne művészei Párizsban, vagy mint Liebermannék német földön.
Az első világháború előtt inkább művésztelep volt Nagybánya, a há­ború után inkább iskola lett. 1918 után tíz festő dolgozott a telepen, Thorma veze­tésével. A román kormány elismeréssel adózott Thorma tehetségének, 1925-ben a bu­karesti Szálon zsűritagjának kérték fel, nyaranta festőnövendékeket – köztük Ciucurencut is – küldtek Nagybányára. Ám a kezdeti felvirágzás után létszámcsökkenés állt be, 1927-ben Thorma visszalépett az iskola vezetésétől, csak néhányan maradtak a kolónia műtermeiben.

Kattintson az új ablakban való nagyításhoz! 
Click to enlarge it in a new window!
Ferenczy Károly Levétel a keresztről

A korai nemzedékhez tartozó Ferenczy Károly majdnem élete végéig Nagybányán dolgozott, kompozíciója, a Levétel a keresztről a kiállítás egyik legszebb darab­ja. Háttere a nagybányai vidék, egyszerű, idevalósi parasztok siratják Krisztust, sorstársukat. A kép különös, álomszerű, költői hangulatot sugároz. Ferenczy Károly lánya,

Falikárpit - Teremtés | Iparművészeti Múzeum Gyűjteményi Adatbázis
Ferenczy Noémi Teremtés – Falikárpit

Ferenczy Noémi a szövőszékkel szö­vetkezett életre szólóan. Egy-egy falkárpitját a rajzok, akvarellek sokasága előzte meg. Ezek többségükben önálló létű alko­tások. Két faliszőnyeg-tervét a kiállítás gra­fikai anyaga mutatja be. Itt meg kell em­lítenünk, hogy a grafikai anyag jóval sze­gényesebb a festészeti résznél, érthető is, ha ebben a színlázban és a hozzá fűződő csatokban viszonylag kevesebb figyelem fordult a fekete-fehér művészet felé. Csu­pán a jelenkori nagybányaiak közül műve­lik ezt előszeretettel: Walter Friedrich és Bitay Zoltán.

Ferenczy Béni: Danae, 1934 (Fotó: MNG)
Ferenczy Béni: Danae, 1934

A nagybányai szobrászok ősének a má­sik Ferenczy-ivadékot, Ferenczy Bénit tart­hatjuk. Avasi parasztja megfigyelő erejét, jó ábrázoló készségét bizonyítja. De itt dolgozott egy ideig Szervátiusz Jenő is, egyszerűségre, nyugalomra, harmóniára irá­nyuló törekvéseivel, és itt dolgozik Vida Géza, a robusztus formák, belső feszültsé­get árasztó alakok teremtője.

Pictura de Aurel Popp, Foto: galeriaquadro.ro
Aurel Popp festmánye

Visszatérve a fő érdeklődési területre, a festészetre, a néhány éve halott Aurel Popp önvallomását idézem: „Vásznaim té­mái nem hatásvadászóak, az általános em­berinek és mélyen társadalminak kifejezé­sére törekszem. Festői szándékomat úgy tudnám jellemezni, mint az élet igazságai­nak és igazságtalanságainak kommentár­ját.” Aurel Popp drámai mondanivalójú művészete állásfoglaló művészet, ezt bizo­nyítja a kiállításon látható Gáztámadás című festménye is.

Vagyis: ide jutottunk. A táj, a természet szépségétől a harcos társadalmi mondanivalóig. Hetvenöt évvel ezelőtt a természet is rebellis képtéma volt. Az ember mindenkori szabadságvágyát fejezte ki.

Hosszasan sorolhatnám még a Nagybányán meg­fordult művészek neveit (mert ide tartozik elsősorban Ziffer, Krizsán, Mikola), de helyszűke miatt nem tehetem. Csupán annyit szeretnék még megjegyezni, hogy Nagybányán már régóta időszerű lenne egy na­gyobb méretű, az itteni festészetet törté­neti fejlődésében bemutató állandó kiállítás. (Az ötlet nem tőlem ered, mások is hangoztatták már.) Olyan mint a mostani, ami sajnos nemsokára bezár.

Megjelent A Hét III. évfolyama 4. számában, 1972. január 28-án.

Kiemelt kép: Ferenczy Károly: Nyilazók, 1911