Idestova egy hónapja lappang bennem a téma, pontosabban: mióta a galaci évi grafikai szalont lát­tam, és a reklámgrafika sajnálatos távolmaradásán kezdtem el töpren­geni. A töprengés lassan tépelődéssé fajult, valószínűleg ez a téma képes kóros elváltozásokat okozni érzékenyebb szervezetekben. Fertőzőképes is? Az majd elválik a továbbiakban. Mert hogyan is megy nálunk a sora a reklámgrafikának a grafikai műfajok között? Mit csűrjük-csavarjuk a dolgokat: hamupipőkéül. Paradoxonnak tűnhet, ha valaki 1972-ben bizonygatni kezdi a reklámgrafika fontosságát, magyarázgatni a társadalomban betöltött funkcióját, ám úgy látszik, mégis szükség van erre, hiszen nem a különösen be­csült műfajok közé tartozik, sőt sokan valahova a grafikai élet kültel­keire taszítgatják. Kik ezek? És egyáltalán: hol rejlik a hiba? Az utób­bi két évtizedben a hazai grafika számos jelentős képviselője foglalkozott plakáttervezéssel – magas szintű alkotói készségét bizonyítva ezen a téren –, ám ezek a plakátok megmaradtak terv-, makettformájuk­ban. A pórul járt grafikusok kiábrándultan hagytak fel a további próbálkozással. Tehát a hiba másutt keresendő, nem a grafikai felkészült­ségben. Nyomozzunk csak tovább! A reklámgrafikus a megrendelőtől függ. Közismert példával élek: nem volt elegendő, hogy Salvador Dali a Perpignan állomást a világ központjának kiáltsa ki, kellett ide a Francia Vasúti Társaság is, amely kihasználja a művész kijelentését és turisztikai plakát-sorozatot kérjen tőle.
Hogyan állunk mi megrendelők dolgában ? Sajnos – nem a legrózsásabban. Megtörténik az is, hogy a grafikus leadja plakáttervét a vállalathoz, azután hónapokig várhat, hogy megtudja, elfogadják-e vagy sem. (Napoleon Zamfir grafikus esete a Mecanoexporttal.)
Ha a meg­rendelő történetesen „ferde” ízlésű, az is sikerülhet neki, hogy az ő szempontjából „ízléses”, azaz művé­szileg alacsony színvonalú tervet fogadtasson el. Már adomának is be­illik egy külkereskedelmi vállalat ve­zetőségi tagjának esete, aki a csokoládégyártmány csomagolását mosolygón majszoló gyermek-fényképpel akarta ellátni, és természetesen, ez a csöppség senki más nem lehetett, mint a sajátja, hiszen ennek gyermeki bája – magától értetődően – nem találja párját az országban.
A plakátpannók gyakran tanúskodnak arról, hogy megrendelőink olykor versengenek a rossz ízlésű plakátok előnyben részesítéséért. Ilyen körülmények között grafiku­saink hiába bizonygatják tehetségüket a nemzetközi plakátkiállításo­kon.
Márpedig a reklám nem hiábavaló fényűzés. Gazdasági szerepe köztudomású, és ha nem a kellő hozzáértéssel foglalkoznak a népsze­rűsítéssel, ennek a belkereskedelem­ben esetleg nincsenek súlyosabb kö­vetkezményei, de annál inkább a külkereskedelemben.
Pszichológusok, a tömeghatás tudatos ismerői szerint is a jó reklám a siker egyik titka. Bortnyik Sándor, a modern magyar plakátművészet úttörője mondta: „Röviden és szakszerűen kell felhívni a figyelmet valamely tárgyra és annak előnyeire, úgy hogy a hatás közvetlen és maradandó legyen.” A plakát formai világa, színbeli és kompozíciós kontrasztjai a kitűzött cél, a megmutatni kívánt látvány szolgálatában állnak.

Reklám Grafika - Grafikai tervezés - Boom Premier Studio

Az ismertetésnél, dicsérgetésnél magasabb szintű megoldást jelent az a plakát, amelyben a grafikus a gyártmányt azono­sítani tudja azzal az igénnyel, amelynek kielégítését célozza ez. (Például egy töltőtollmárka azonosul az írás fogalmával.) Optikai izgalmat kell keltenie, az önmagukban igazolhatatlan tárgyakat az ember mértékére kell szabnia. A reklámgrafika századunk sajátos terméke, mindenesetre legnagyobb közönséghatású műfaja. Az idegenforgalmi, kulturális és keres­kedelmi plakátok a mai idők nagyvárosainak forgatagától elválasztha­tatlanok, a sokszínű fényreklámok­kal együtt az utcakép jellegzetes tar­tozékai. (A fényreklám problémaira visszatérek egy későbbi cikkben.)
Fellendülése Európa-szerte az első világháború utáni Bauhaus-mozgalomhoz kötődik, formanyelvében ma is legerősebben a konstruktivista stílusjegyeket őrzi. A Bauhaus az emberi környezet átformálását célozta a „Sachlichkeit” (tárgyiasulás) szellemében, azaz a funkciónak megfelelő pontos, erősen megszerkesztett, racio­nális tárgyformákkal. Moholy Nagy László és Paul Klee, a Bauhaus képzőművész tanárai, a konstruktivizmus szellemében dolgoztak, vagyis a képet, a grafikát úgy akarták a legegy­szerűbb elemekből felépíteni, mint ahogyan az építész a házat tisztán mértani elemekből építi fel.
A Bau­haus stíluseredményei a nyomdatech­nikában, a reklámgrafika területén forradalmi jelentőségűek. A reklám­grafika területére bevonul a Blickfang (a funkció érdekében a figyelem minden eszközzel való felkelté­se), a fotomontázs, a kollázs, a kubista írás, a tér geometrikus tago­lása, a csak a lényegre szorítkozó kifejezés.
Ha kell hulladéknak tekint minden poézist, és csinálja a plaká­tot az intellektus hűvös mérlegelésé­vel. Utánanyomoz saját műfaji „illú­zióinak”, és leszámol vele. A plakátművészet az a terület, amelyen a pop-art-tól az op-art-ig minden, mégoly meglepő hatású törekvés is eredményesen juthat szóhoz. Sőt, ilyen irányú törekvések kikísérletezé­sére önként kínálkozó fórumként is jelentkezik. S hogy a szokatlant kí­vánja, nagyon is érthető: a nagy­városok forgatagában a sikerért har­coló plakát szinte műfaji törvényszerűségként kénytelen alkalmazni az új, váratlan, sokszor megdöbbentő hatáselemeket.
A szín-, ritmus- és arányérzék döntő tényező a műalkotás esztétikumának kialakításában. Ebben a korunk felfokozott természettudományi-technikai érdeklődését tükröztető alkotótevékenységben a műszaki jellegű formakincs szolgál az esztétikai hatás alapanyagául.
A mi reklámgrafikánk sok esetben rosszul értelmezi a szín-ritmus kont­rasztot, egy-egy plakát a legtarkább színekben pompázik, elbeszél, ahelyett, hogy gondolati sűrítésre törekednék. Hosszasan beszélhetünk arról, hogy melyik az a színkontraszt, amely nagyfokú látási, ezen keresz­tül gondolkodási izgalmat kelt, melyik az, amelyik közömbössé tesz. A sárga-lila színellentét sokkhatása közismert, de az egyszerű fekete-fehér is felhívja magára a figyelmet, míg a szürke-okker kombináció a lehető legunalmasabban hat.
Rávilágítottunk eddig reklámgrafikánk lemaradásának egyik legfőbb okára: a megrendelésben mutatkozó hiányosságokra. Hogyan lehetne ezen javítani? Van-e valamilyen központi szerv, amely a reklámgrafikát patronálja? Igenis van: a Képzőművészek Szövetségének egyik osztálya, az Artis. Tekintélye azonban – az előbbiekből következőleg – vitatható. Elsőrendű feladatai közé kellene hogy tartozzon a reklámgrafikai tevékenység egybehangolá­sa. Egy-egy cég különböző grafiku­sokkal népszerűsítteti termékeit, így meglehetősen tarka a kép; szükség lenne a termékek egyéniségére, sőt erre rendelkezés is történt nálunk, amit úgy látszik, elhanyagolnak. Nem eléggé ismerik a vásárló tö­megek lélektani figyelemterelésének, meggyőzésének, sőt csábításának módszereit.

Digital Studio - Grafikai tervek a sepsiszentgyörgyi Civil Licit részére

Emellett technikai aka­dályok is vannak. Nagy a nyomdai kivitelezés önköltségi ára azért, mert olyan nyomdákban történik a grafikák sokszorosítása, amelyek a klasszikus módszerekkel dolgoznak (tipo, offszet, helio) és nem a szükségszerű újakkal: fotótípia, litográfia, szerigráfia. Ennek érdekében optimális megoldás lenne olyan fo­tóstúdiók, kisebb méretű szakosított nyomdák létesítése, amelyek kizáró­lag ezzel foglalkoznának, és termé­szetesen, szükség lenne „szakképe­sített” megrendelőkre is. Ezt pedig hogyan lehetne elérni? Vállalati ve­zetőkkel folytatott beszélgetésekkel, kerekasztal-értekezletekkel és nem utolsósorban a gyakoribb reklám-grafikai kiállításokkal. Jó néhány tehetséges grafikusunk van, akik kellőképpen átérzik a jelenkor követelményeit, mégis hajlandók engedményeket tenni a rossz ízlés javára. Ezt feltétlenül meg kell akadályoz­ni! Mindebből következik, hogy a „hadjáratot” több fronton kell elindítani.
Vagyis: tennivaló bőven akad. Egyelőre talán megelégszünk azzal, hogy sajnálgassuk szegény, de jobb sorsra érdemes hamupipőkénket, és ő? Mi mást tehetne: a mesebeli királyfi várja.

Megjelent A Hét III. évfolyama 3. számában, 1972. január 21-én.

Képeink nem az eredeti cikk illusztrációi.

Enikő oldala - Képgaléria - Reklámgrafika/Digital art - Reklámgrafika - égő  szenvedély