Százhuszonöt év telt el Paál László, a magyar „bölény-szakállú“ születése óta. Honnan ez a fura elnevezés? Második hazája a Párizs-környéki Fontainebleau lett, a barbizoni – magyarul: bölényszakállú festők székhelye; művészete ebben a környezetben vált ismertté.

Erdő mélye

Ám az akadémizmus tájfestészetével szakító barbizoniak festői eredményeit Paál László egyéni vonásokkal gazdagította. Tárgyköre nem több, mint néhány erdőrészlet, kanyargó szekérút, olykor csak egy magányos fa, s mégis minden benne van, amit emberről és világról mondani lehet. Ezek a képek a magány, az elhagyatottság, a társtalanság érzésének visszhangjai, borongós színekből, tompa fényű barnákból összeálló élet-krónika.
Utolsó éveinek (mindössze harminchárom évet élt) festményei már-már tragikus látomások: a fényt az égről gyors iramban szorítják ki a felhők, a tócsa mindent elemésztő lápossá szélesül, az erdősűrűből foszforeszkálón villan egy fatörzs, nyírfák meredeznek fájdalmas csonkasággal az égnek…
Életének végét a charentoni tébolydában töltötte, távoli hazája közönnyel nézte kínlódásait; nem tartozott azok közé, akik abban az időben megalkuvók lettek egy-egy hazai történelmi tárgyú pályázat állami versenydíjának reményében. Halála után festményeinek egy részét Corot néven adták el…

Erdőben

Ezek a festmények ma már kivívták méltó helyüket az egyetemes művészetben. Bizonyíték: születésének évfordulója – UNESCO évforduló.

Megjelent A Hét II. évfolyama 31. számában, 1971. július 30-án.

A képek nem az eredeti cikk illusztrációi.

Kiemelt kép: Erdei út