Romul Ladea kiállítása Bukarestben

A Dalles terembeli retrospektív Ladea-kiállítás – a kolozsvári Mű­vészeti Múzeum rendezvénye – ki­váló alkalom egy szobrászi életút nyomon követésére. Az első benyo­más: az alkotó sajátosan dualisz­tikus látásmódja. A szigorúan szög­letes, nagy méretű szobrok mellett ott találhatók azok is, amelyekben a formák szabadon hullámzanak, a szigorúság eltűnik, az anyag merev­sége feloldódik.

Ladea Romul | Artindex

E látásmód a népi kozmogónia szemléletében gyökeredzik, mely a világmindenséget hím- és nőneműre osztja. Ez a látásmód hívja életre például a ro­mán mesevilágban – és más né­peknél is – a hímnemű nap és nő­nemű hold kalandjait, egy varázsosan naiv világszemlélet szép láto­mását.
Ladea művészetében virilis vonások a függőleges, rideg, csak­nem merev, masszív alakok. Nőie­sek viszont (a termékenységre uta­lóan) a vízszintes, hullámzó, már-már túlságosan is elaprózott formák.

A monumentális történelmi ala­kok: Horea-, Balcescu-, író-portrék (álmodozó és parancsoló vonások ötvözete): Rebreanu, Sadoveanu, Agarbiceanu – Ladea kirobbanó vérmérsékletének teremtményei, annak az eszmének a hordozói, ame­lyeknek szolgálatába ezek a tettvá­gyat vagy kultúrát megszemélyesí­tő figurák életüket állították. Arckifejezésük szenvedélyessége már-már az expresszionizmus határát súrolja.

A kis méretű terrakotta figurákból, az álmodozó, gyakran érzéki női alakokból, a gyermeküket szenvedélyesen magukhoz szorító anyákból a lét örömteli vállalása sugárzik. Valóban, bacchusi vígság árad ezekből az alakokból, kitárulkozó formáikkal mintha az élet összes örömeit, minden vidámságát magukba fogadnák.

Ladea alkotó munkásságában a fő helyet a portré foglalja el. A már említett történelmi hősök mellett ott találhatók fából faragott bánsági parasztfigurái, köztük a szülőké. És ott van a Krónikaíró figurája is, a kor szemlélője, aki tollával mégis tettre váltja elmélkedéseit.

Külön fejezetet alkotnak önarcképei, bizonyítékául annak, hogy Ladea mindvégig önmaga elmélyült tanulmányozója volt, olyan egyéniség, aki a formaalakítás szabadságára vágyott.

Megjelent A Hét III. évfolyama 8. számában, 1972. február 25-én.