Ghana kulturális életéről

ősművészetről

jelképekről

Amikor 1968-ban ghanai képzőmű­vészeti kiállítás nyílt hazánkban, szer­vezésével dr. Oku Ampofo, a ghanai Művészeti Tanács elnöke foglalkozott.

Az akkor kezdődő ismerkedést folytat­ta ez év augusztusában: baráti láto­gatásra jött Bukarestbe. Sokoldalú egyéniség: államférfi, a ghánai művelődési élet vezető alakja, orvos és szobrász. Mosolyogva beszél róla, hogy műtőjéből műtermébe szokott vonulni egy kis kikapcsolódásra.

A Művészeti Tanács vezetése bizonyára sok időt és energiát vesz igénybe… Arra kérném, beszéljen ennek a Tanácsnak a feladatairól, programjáról.

– A harminc tagból álló Tanács 1968-ban jött létre, a nemzeti felsza­badító mozgalom buzdítására. Mú­zeumok, levéltárak szakemberei, könyvtárosok, zenészek,szobrászok, festők vesznek részt benne. Elsődle­ges feladatunknak tekintjük a ghanai művészet fejlesztését, támogatását, szé­les körű terjesztését. 1968 előtt is mű­ködött valami ehhez hasonló intéz­mény, ám az akkori bizottság vezetője nagyon is egyoldalúan tekintette a problémákat. Értett a hagyományos művészethez (törzsfőnök volt), de csakis ez érdekelte, és úgy foglalkozott vele,hogy annak a híre külföldre aligha jut­hatott el. A mostani Tanácsnak az a célkitűzése, hogy azonos mértékben foglalkozzék a hagyományos-ősi és a modern művészettel. A bizottságnak képzőművészeti alosztálya van, kiállításokat szervez és ezeket külföldre is eljuttatja. Az ország kilenc tartomá­nyában művészeti vetélkedőket rendez­nek, a legjobb munkákat díjazzák. Minden év januárjában központi fesz­tivált rendeznek a legjobb szobrokból,festményekből, kerámiákból, szőttesek­ből.

A kiállításra benevezők csak képzőművészek vagy vannak köztük mű­kedvelők is?

– Képzőművészek. Ghánában körül­belül százötven képzőművész dolgozik. Két felsőfokú képzőművészeti intéze­tünk is van, az innen távozók termé­szetesen nem lesznek mind alkotóművészek, java részük tanítóként, ta­nárként helyezkedik el.

Hogyan történik a művészeti oktatás az iskolákban?

– Amikor 1940-ben skóciai orvosi ta­nulmányaim után visszatértem Gháná­ba, arra döbbentem rá, hogy a művé­szeti oktatás a hagyományos angol felfogás szerint, a görög-római szob­rászat ismertetésére korlátozódik. Ez katasztrofális következményekkel járt volna nemzeti művészetünkre, azt je­lentette volna, hogy ha ez így folyta­tódik, akkor minden formabeli és gon­dolati elképzelés megbénul. Az afri­kai művészet forrása, tehát fejlődési útja is máshol keresendő! A fiatal ta­nároknak és tanítóknak hatalmasszerepük volt az oktatás új alapjainak a kidolgozásában.

Mi jellemzi Ghana jelenkori művészeti életét? Hogyan kapcsolódnak az ősi, mágikus művészet hagyományai az új művészethez?

– Olyan művészetre van szükség, amely kifejezi az évezredes afrikai civi­lizáció lényegét. Afrika csak a saját eredeti géniuszával épülhet az egyete­mes művészet értékei közé. A század elején felébredt ugyan az érdeklődés az afrikai művészet iránt; amit úgyne­vezett egzotikus kezdetlegessége miatt tartott számon a világ. Ez távolról sincs így. Afrikának csupán más művészete van. Saját formavilága, saját ritmusa, saját szelleme. Mások a forrásai, má­sok az inspirációs lehetőségei. Más az afrikai absztrakció is: az ott kialakult formák elvonatkoztatása. Mint ahogy Európában is csak az ott levő, az ott található formákból lehet absztrahálni.

Hogyan tükröződik a nemzeti öntudatra ébredés a művészetben?

– A görög-római szobrászat alap­elveinek már-már erőszakos elismerte­tése, oktatása után nehéz a vissza­térés. A misszionáriusok visszautasítot­ták az itteni művészetet, pogánynak bélyegezték. Ilyen körülmények között igen sok értékes szobor semmisült meg. A festészettel könnyebb a dolgunk, fiatal műfaj, most bontogatja szárnyait. A hagyományt, a múltat mindenesetre át kell menteni!

Miként járul hozzá ön szobrászati tevékenységével ezeknek a céloknak a megvalósításához?

– Témáim az ősi ghanai szobrászat témái. Anya gyermekével – végsőkig leegyszerűsített formák, egészen a szimbólumok erejéig. Az emberi figu­ra mindenhol fellelhető. Itt beszélhet­nék a zene és a képzőművészet kap­csolatáról. Nálunk a dallam, a ritmus a fontos, nem több hang harmóniája. Valahogyan úgy jellemezhetném a ghanai plasztikát is, mint egyetlen vo­nal végighullámzását. És mindenekfölött itt van a Szankofa madár, az afrikai művészet jelképe. Szimbólum, amely világnézetet, erkölcsi magatartást fejez ki. A ghanai mitológiában a Szankofa madár ki tudja fordítani a nyakát és addig nyújtani, amíg elér valami hátramaradottat, elveszettnek hittet. Ez a világ legbölcsebb madara. Szép és értékes emlékek felé fordul és újraéleszti, valóságossá varázsolja őket. Azt is mondhatnám, hogy ez a madár az ősrégi afrikai művészet megújulásá­nak jelképe.

Megjelent A Hét II. évfolyama 34. számában, 1971. augusztus 20-án.

A képeken az Úttörők III. című sorozat szobrai. Az eredeti, ötven évvel ezelőtti cikket természetesen más (minőségű) képek illusztrálták…