Egyik budapesti barátunk (a sokból) érdekes lapszemlét küldött olyan területekről, ahol erdélyi újságok ritkábban járnak.

Minden reggel átfutok öt-hat külföldi médiumot is a neten. Az amerikai választás lassan lekerül a címlapokról.

Az angolszász médiát biztos sokan követik. A BBC a ’hitelesítési’ menettel kapcsolatban találgat, de nem vonja kétségbe Biden nagyarányú győzelmét, sem január 20-ai beiktatását….

A (szerintem) legnormálisabb orosz médium, az Argumenti i fakti csak most kommentálta az amerikai elnökválasztást, összeállításának címe: ’Kétséges győzelem. Győzött Biden a választáson?’ Ráadásul a sorban ez talán a hatodik mai hír… A főhír: Putyin orosz békefenntartókat kíván vezényelni Hegyi Karabahba. A második a fontossági rangsorban: Alijev azeri elnök elnézést kért az orosz katonai helikopter véletlen lelövése miatt. A harmadik anyag: ’Hamarosan gatya nélkül maradunk!’ – ez áttételesen (áthallásosan) Kirgizsztán példáján bizonyítja, hogy a kínaiak lenyúlják a volt szovjet (ma: poszt-szovjet) köztársaságokat, és a korábban Moszkvába is szállított fehérneműt főként nekik adják el… A negyedik helyen a koronavírus-helyzet elemzése van (az Orosz Föderációban elérte az 1,8 milliót a megbetegedések száma) – az újság első online-os oldalán folyamatosan közlik a számokat, a halottaké immár meghaladta a 30 ezret… Az ötödiken a perui elnök ellen benyújtott impeachment szerepel (szép szláv szóval: импичмент)…

Szóval, az USA meg Biden nem áll az egyszerű orosz újságolvasók figyelmének központjában… S úgy tűnik, ez Putyinra is elmondható.

A Corriere della sera se sokat foglalkozik Bidennel – és egyértelműen megválasztott elnöknek minősíti. Azt emeli ki, hogy Biden egységfrontra hívta fel az amerikaiakat a COVID-ellenes harcban. (Olaszországban közelít az egymillióhoz a megbetegedettek száma, és negyvenezren fölül van a halottaké.) Az olaszok kezdettől Bidennek szurkoltak.

A spanyol ABC (ez egy lap…) a megválasztott elnök fizikai-egészségi állapotát elemezgeti – azzal a reménnyel, hogy Joe Biden bírni fogja a gyűrődést. Az általam figyelt spanyol média általában végig Trump-ellenes volt.

Az Adevarulban találtam egy érdekes kommentárt, címe: ’Biden és Európa – eufória egy kényelmetlen partner ügyében’. A román sajtó a választások kezdete óta igyekszik pártatlan maradni, noha hangsúlyozzák, hogy Trump idején csúcsra voltak (lettek) járatva a román-USA kapcsolatok, Románia gyakorlatilag az USA legfőbb katonai és politikai partnere lett (az ex-szocialista tábor országai közül). Ez ugyan így teljes egészében nem igaz, de sok valóságelem van benne… Természetesen a románok azt remélik, hogy a csúcsra járatás nem szakad meg… A kommentárok egyértelműsítik, hogy a kis kelet-európai államok egyre kevésbé fontosak az USA-nak, ezért mindenáron keresni kell a jó együttműködést.

A románok tudják, hogy Románia az EU-nak sem túl fontos (ezért azzal is erősíteni kell az együttműködést), míg az EU az USA-nak egyre fontosabb lesz. Trianon óta jobb a románok Európa-politikája (és általában, külpolitikája), mint a mienk. Bukaresti nagykövetünk, Rudas Ernő szokta volt mondogatni, mikor lebunkóoláhozták a románokat, hogy ezek a buta dákok két világháborúban is aktívan részt vettek: mindkettőbe a későbbi vesztes oldalán szálltak be, de közben tudtak váltani, és kijöttek a győztes oldalán, nem egyszer jelentős területi – és erkölcsi! – nyereséggel.

Végezetül néhány kép (cartoons) találomra: