A csíkos szőr titka teljesen más, mint azt korábban gondoltuk. Képzeld el a helyzetet. Te vagy a pilóta, és a géped leszálláshoz készülődik – egy átlagos munkanap.

Hogyan szállj le?

Aztán a leszállópálya hirtelen egy hatalmas, végtelen mélységű szakadékká változik. Majd egy másodperc múlva újra minden normális. Aztán megint egy óriási lyuk a sima út helyett. Mit tennél?

Gratulálok, épp most láttad a zebrát egy bögöly szemével. Az iskolában azt tanították nekünk, hogy a lovak fekete-fehér rokonai azért csíkosak, hogy megvédjék magukat a ragadozóktól. Állítólag a húsevők szeme káprázik, és nem értik, hogy hol ér véget az egyik zebra, és hol kezdődik a másik. Az oroszlánoknak és a hiénáknak ezért szinte vakon kell a csordába rohanniuk, és reménykedniük, hogy egy ismerős és vonzó comb kerül az arcuk elé.

Teljesen megértem, hogy nem véletlen ez az elmélet.

Csakhogy egy kanadai és amerikai zoológusokból álló csapat már 2016-ban megcáfolta ezt az elméletet. Két évvel később pedig magyar biológusok cáfoltak meg egy másik népszerű elméletet a csíkos bőrről. Korábban ugyanis azt feltételezték, hogy ez a szín segít a patás állatok testének hűtésében. De mint kiderült, nem segít.

Igen, a hővezető képességet hordókon tesztelték

A kísérletek során csak egyetlen dolog igazolódott be: a csíkos bőr megbízhatóan véd a vérszívó parazitáktól. Ezt amerikai és japán kutatók bizonyították, ráadásul párhuzamosan. Az előbbiek zebracsíkosra festett lovakon, az utóbbiak pedig zebracsíkosra festett teheneken. Az eredmény mindkét esetben ugyanaz lett.

Amikor elalszol egy deszkakerítés alatt és csíkosra barnulsz

Kiderült, hogy a kontrasztos csíkos színezés még jobban vonzza a rovarokat, mint a tehén- vagy lóbőr természetes színe. De a rovarok kétszer ritkábban szállnak le a festett állatokra. A paraziták nagy része csak köröz felettük, néha pedig bele is ütközik néha repülés közben a testükbe.

A csíkok megzavarják a rovarok magasságmérőjét, és nem tudnak rendesen a tehénre célozni. Miután egy kicsit repkedtek az állat felett, a legyek és a szúnyogok végül inkább éhesen elrepülnek.

Nem muszáj az állatokat lefesteni, elég rájuk rakni egy megfelelő színű anyagot.

Ez egy nagyon ígéretes kutatás. A csíkos állatok kevésbé lesznek betegek és szenvednek, ami azt jelenti, hogy a termék minősége jobb lesz. A gazdák pénzt takaríthatnak meg a rovarirtókon és a szúnyogcsapdákon. Bárhogy is nézzük, ennek rengeteg előnye van! Ki tudja, talán egyszer mi is látunk majd az útszélén fekete-fehér csíkos tehéncsordákat?

Forrás: Likerd.hu, Facebook-bejegyzés: Sludenkor