Hogyan kriminalizálta Putyin az újságírást Oroszországban
New Yorker
A kémkedés vádjával Moszkvában fogva tartott Evan Gershkovich, a Wall Street Journal riporterének esete csak a legfrissebb példája annak, hogy a Kreml keményen fellép a riporterek ellen.
A tudósító letartóztatását követő napokban Oroszország egyik legolvasottabb újságja több tucatnyi cikket közölt róla, amelyben megpróbálták egy fiatalember életének normális aspektusait – főiskolai szakját, korai írói sikereit, sőt még azt is, hogy focizott – bizonyítékként felhasználni a kormány ama vádjainak alátámasztására, hogy az Egyesült Államok kémje.
Ahogy Masha Gessen esszéjében kifejti, az ilyen jellegű támadásra talán nincs is szükség. “2012-ben, amikor Vlagyimir Putyin a tömeges tüntetések nyomán keményen fellépett, Oroszország kiszélesítette a kémkedés fogalmát, hogy a tudósítás és más szakmai tevékenységek is kémkedésként értelmezhetőek legyenek. A közfelfogással és a józan ésszel ellentétben Oroszországban a “kémkedés” nem feltétlenül jelenti azt, hogy valaki külföldi hírszerző szolgálatnak vagy akár külföldi kormánynak dolgozik”.
A Gessen által “a terror legális eszközének” nevezett rendszerben az újságírás maga is bűncselekménnyé vált – ahogy szinte bármi más is, ha Putyin és támogatói ezt mondják.
Forrás: Újnépszabadság