Orbán és Trump kapcsolata ismét a figyelem középpontjába került, amikor a Konzervatív Politikai Akció Konferencia (CPAC) Magyarországra látogatásának híre kiszivárgott – írta meg a Hírklikk.

A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök és Donald Trump találkozója a korábbi amerikai elnök New Jersey állambeli bedminsteri birtokán 2022. augusztus 2-án.
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Jeszenszky Géza, volt külügyminiszter, szerint Orbán mindent megtesz annak érdekében, hogy támogassa Donald Trumpot az elnökválasztáson, és reménykedik abban, hogy ez a kapcsolat hozzásegíti az Egyesült Államokban a republikánus szélsőjobb támogatását.

Ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy a jobb kapcsolat az USA-val még nem jelenti azt, hogy javulna a viszony a NATO-hoz és az EU-hoz.

HÍrklikk szerint a CPAC-Hungary rendezvény a szélsőjobboldal politikusaiknak és a világ más országaiban tevékenykedő képviselőinek szól.

A rendezvényt a Republikánus Párt szélsőjobb szárnyának éves nagygyűléseként is emlegetik, és ezúttal is az Alapjogokért Központ szervezi meg, természetesen állami pénzből.

A főszónok Orbán Viktor lesz, és a résztvevők között várhatóan olyan személyek is helyet kapnak, akik a szélsőjobboldali eszméket vallják. Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ főigazgatója szerint a rendezvényen résztvevők a világ minden tájáról érkeznek, hogy egyesítsék erőiket a jobboldali forradalom érdekében:

„egész Európából, sőt, a világ minden tájáról érkező szövetségeseinkkel sikerre visszük a jobboldal nemzetközi forradalmát: woketalanítunk, aztán lecsapoljuk a mocsarat, hogy visszavegyük Brüsszelt és visszahódítsuk Washingtont is!”

A CPAC Hungary tavalyi rendezvénye kiverte a biztosítékot, amikor a  The Guardian egyik újságíróját kidobták a rendezvényről interjú közben.

A rendezvény szervezője, az Alapjogokért Központ, a CPAC Hungary költségeit az állami támogatásból fedezi.

A vita körülveszi, hogy mit is jelent ez a rendezvény a magyar politikai színtéren. Jeszenszky Géza szerint a címkék, mint például „szélsőjobb”, igen rugalmasak és bizonytalanok. Ugyanakkor hangsúlyozza, hogy a NATO- és EU-barát orosz- és kínabarát irányvonal Magyarországon nem talál támogatottságra Európában.

Láthatólag Orbán Viktor továbbra is támogatja és részt vesz olyan eseményeken, amelyek a szélsőjobb politikai vonalat képviselik, feltehetőleg azt remélve, hogy ez a kapcsolat erősíti a politikai szövetségét a nemzetközi színtéren.

Forrás: Hírklikk, Propeller