Egyes országok titkosszolgálatai, például a CIA, az MI6, az FSB (volt KGB) vagy a Moszad a történelem során hírnevet szereztek, gyakran bizonyos botrányokban való részvételük eredményeként, de vannak olyanok is, amelyek bár nagyon erősek, kevésbé ismertek.
A toptenscentral.com webhely összeállította a világ tíz legfontosabb titkosszolgálatának listáját.
10. Kína
A kínai állambiztonsági minisztérium (MSS), az ország egyik legerősebb intézménye, felelős az ellen- és a külföldi hírszerzés összegyűjtéséért. Az ügynökséget a Kínai Kommunista Párt alapította 1949-ben, hogy információkat gyűjtsön a kínai polgárháború idején. Az MSS-nek az információgyűjtés és az országot látogató külföldiek megfigyelésének és ellenőrzésének a feladata. Számos MSS-ügynök dolgozik titokban különböző állami intézményekben és minisztériumokban, beleértve az oktatási intézményeket is.
—–
9. DGSE – Franciaország
A Külső Biztonsági Főigazgatóság a legfőbb hírszerző ügynökség Franciaországban. Körülbelül 5000 ügynök közli a párizsi székhellyel a világ minden tájáról gyűjtött információkat. Ezenkívül a DGSE nagyon szorosan együttműködik az ország belső biztonsági ügynökségével, amelynek feladata a nemzetbiztonság is.
Állításuk szerint számos terrortámadást sikerült meghiúsítaniuk a Hexagonban, azonban az ISIS néhány legvéresebb támadása ebben az országban történt.
—–
8. RAW – India
A Kutatási és Elemzési Osztály (RAW) India legfontosabb titkosszolgálata. Az újdelhi székhelyű hírszerző ügynökséget 1965-ben hozták létre, és fő célja az ázsiai kontinens két nagyhatalmának, Oroszországnak és Kínának a felügyelete. A RAW feladata az is, hogy ellenőrizze és korlátozza az Egyesült Államok, az európai országok és Kína által Pakisztánnak nyújtott hardver szolgáltatásokat.
—–
7. ASIS – Ausztrália
Az Ausztrál Hírszerző Szolgálatot 1952-ben alapították, és világszerte elismert a világ legtöbb szolgáltatásával való szoros kapcsolata miatt. Ráadásul ügynökeik szétszórtan az egész világon kiváló minőségben képesek információkat és adatokat szerezni az egész világról.
Az ASIS fő küldetése Ausztrália érdekeinek védelme külföldi hírszerző szolgálatok nyújtásával.
—–
6. FSB, Oroszország
Az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat az ország első biztonsági ügynöksége. A fő célkitűzések az ország belső problémái, különösen azok, amelyek a határ menti térségben jelentkeznek, de a terrorizmus elleni küzdelem is. Az FSB által megoldott esetek legnagyobb hányada a kábítószer-kereskedelem.
A szolgálat az egyik legnagyobb a világon az alkalmazottak számát tekintve, több mint 250 000 – titkos ügynökök, titkos tisztek és külföldi kémek.
—–
5. BND – Németország
A német szövetségi hírszerző szolgálat, az úgynevezett Bundesnachrichtendienst az ország külföldi hírszerző ügynöksége. A második világháború előtt alapították a harcosok stratégiáinak és terveinek kémlelésére. Ez a fajta egyik leghosszabb életű intézmény.
A világ egyik leggazdagabb és legjobban felszerelt titkosszolgálatának számít, a legmodernebb technológiákkal, a BND fő célkitűzései a nemzetbiztonság elleni támadások elleni fellépés és a külföldi kémkedés figyelemmel kísérése.
—–
4. Moszad – Izrael
Az Izraeli Hírszerzési és Különleges Műveleti Intézet az egyik legaktívabb titkosszolgálat nemzetközileg, számos ügynök beszivárog az egész világon. A Moszadot a fajta legjobban szervezett intézményének ismerik el a terrorizmus elleni küzdelemben.
A Moszad legismertebb részlege a „Speciális műveleti részleg”, a Metsada. 1951-ben alapították különleges műveletek végrehajtására, mint például merénylet és szabotázs, kémek megfigyelése szerte a világon vagy pszichológiai háborúk folytatása.
—–
3. MI6 – Nagy-Britannia
Az MI6 (Katonai hírszerzés, 6. szakasz) néven ismert brit titkosszolgálat (SIS) az az ügynökség, amely külső információkat szolgáltat a brit kormánynak. A szolgálatot az első világháború idején hozták létre, és ennyi idő alatt nyújtott tájékoztatást. A SIS létezését hivatalosan csak 1994-ben ismerték el.
—–
2. ISI – Pakisztán
Az ISI a hadseregben működő pakisztáni hírszerző ügynökség. Az ISI-t 2015-ben a világ legjobb hírszerző szolgálatának nyilvánították.
Az 1948-ban alakult ISI Pakisztán vezető hírszerző ügynöksége. Az ISI fő célja a biztonsági kérdésekkel kapcsolatos adatok vizsgálata és elemzése a pakisztáni kormány számára. Az ország három ügynöksége közül az ISI a legfontosabb. Az iszlámábádi Shahrah-e-Soharwardiban székhellyel rendelkező pakisztáni ügynökség számos botrány középpontjában állt, különösen India miatt, amely terrorista ösztönzéssel vádolta a fegyveres és csempész csoportok támogatásával.
Az ISI az ügynökök nagyon nagy számának, de a világ egyik legnagyobb országában rejlő hatalmas erejének is köszönheti a világ legerősebb titkosszolgálatainak élén álló pozícióját.
—–
1. CIA A Központi Hírszerző Ügynökség a világ legismertebb és leghatalmasabb titkosszolgálata. A CIA, amelynek székhelye a virginiai Langley-ben található, Washingtontól nyugatra, megelőzi az Egyesült Államok más technológiai és hatalmi hírszerző szolgálatait, beleértve a Nemzetbiztonsági Ügynökséget (NASA), a Védelmi Hírszerző Ügynökséget (DIA) és a Szövetségi Hírszerző Irodát (FBI). ).
A CIA főként külügyekre szakosodott, belpolitikai szempontból nagyon kevés felelősséggel tartozik, és közvetlenül tartozik az USA elnökének. Alapvető funkciói közé tartozik az idegenekkel és az elnökkel kapcsolatos műveletekkel kapcsolatos információk keresése és elemzése.