A jövő héten Budapestre látogat Tineke Strik, az Európai Parlamentnek (EP) a magyarországi jogállamiság helyzetével foglalkozó állandó előadója.

Tineke Strik a harmadik Magyarországgal foglalkozó zöldpárti képviselő

A politikus szerdától péntekig tartó viziten szeretne bemutatkozni az illetékes kormányzati és nem kormányzati szerveknek és szervezeteknek, amelyekkel együtt kíván működni a következő öt évben. A programja még nem végleges, de az biztos, hogy felkeresi az Integritás Hatóságot és az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalát.

A holland zöldpárti politikus feladata, hogy az EP demokratikus többségéhez tartozó képviselők egy csoportjával nyomon kövesse az Orbán-kormány teljesítményét a jogállamiság, a demokrácia és az alapvető jogok terén, és kidolgozza az erről szóló parlamenti véleményeket és állásfoglalásokat.

Vita tavaly az EP-ben a jogállamiságról. Régi téma, új szereplők | Fotó:Alexis HAULOT

Tineke Strik reméli, hogy a gárda összeáll, mire Orbán Viktor az EP-be látogat, hogy bemutassa a magyar EU-elnökség programját. A kormányfő előreláthatólag október 9-én mond beszédet a törvényhozó testület plenáris ülésén Strasbourgban. – Jó lenne, ha aznap közös sajtótájékoztatót tudnánk tartani a dosszién dolgozó teljes csapattal, hogy megmutassuk: még mindig megvan a demokratikus többség a parlamentben, amely a jogállamiság visszaállítását szeretné Magyarországon – fejtette ki a Népszavának a második mandátumát kezdő EP-képviselő, aki a migráció professzora a hollandiai Radboud Egyetemen.

Tineke Strik egykori párttársa és honfitársnője, Judith Sargentini, valamint az előző parlamenti ciklusban őt követő francia zöldpárti Gwendoline Delbos-Corfield munkáját folytatja. Utóbbival számos parlamenti állásfoglaláson és munkacsoportban együtt dolgozott, így ismeri az EP által tárgyalt magyar ügyeket.

– Fel kell ismernünk, hogy a veszély nemcsak kívülről, hanem belülről is fenyeget bennünket. Orbán Viktor trójai faló az Európai Unióban, akivel hosszú ideig túlságosan elnézőek voltunk. De egyre jobban elszigeteli magát, ma már annyira irritálja a tagállamokat is, hogy azok remélhetőleg megtörik a csendet.

A „nem bántalak, ha te sem bántasz” magatartásnak véget kell vetni a kormányok képviselőiből álló EU Tanácsban – nyilatkozta lapunknak Strik, aki zöldpárti frakciótársaival együtt határozottan ellenezte, hogy a magyar kormány beüljön e fontos döntéshozó fórum soros elnöki székébe. Nem támogatták azt sem, hogy Orbánt meghívják a plenáris ülésre, hiszen szerintük mindig visszaél az ilyen megszólalási lehetőségekkel. A Zöldek azonban meggyengültek az új EP-ben, a baloldali és liberális pártok blokkja csak a mérsékelt jobboldali Európai Néppárttal összefogva tudja keresztülvinni az akaratát. A frakciónak nem lenne ellenére, ha a magyar miniszterelnök beszéde alatt sikerülne valamilyen tiltakozási akciót szervezni az ülésteremben, de annak is akkor lenne értelme, ha a többség csatlakozna hozzá, ismerte el lapunknak több zöldpárti politikus.

A magyar jogállamiság helyzetével foglalkozó állandó előadó Tineke Strik egyik célja, hogy az Európai Parlament által 2018-ban elindított hetes cikkelyes eljárásban végre sikerüljön továbblépni. A procedúra nem az EP-ben, hanem az éppen a magyarok által elnökölt EU Tanácsban zajlik annak megállapítására, hogy Magyarországon súlyosan és rendszerszinten sérülnek-e az uniós értékek. A parlament már felszólította a kormányokat, hogy ne habozzanak határozott döntéseket hozni, és a lehetőséget egyre többen mérlegelik, látván az együttműködést megakasztó orbáni vétókat – fejtette ki lapunknak Tineke Strik.

Az EP állásfoglalásban sürgeti az Orbán-kormányt, hogy vonja vissza az ukrán menekültek lakhatásának támogatására vonatkozó korlátozást

Újra egy holland zöldpárti EP-képviselő kapja a magyar jogállamisági dossziét – Tineke Strik a jogállamiság témáját is folyamatosan napirendjére tűző…

Megjelent a Népszava Belföld rovatában 2024. szeptember 28-án.