A Transtelex cikke.

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a hét elején a Versenytanácshoz fordult az E.ON Románia eladásának ügyében, mert gyanújuk szerint a magyar állami MVM nem a versenyjogot tiszteletben tartva vásárolja meg azt, írja a G4Media.

Az AUR ezzel a beadvánnyal az intézmény sürgős beavatkozását, valamint vizsgálatot kér, illetve a felvásárlás felfüggesztését és blokkolását is. A panasz szerint az ügylet súlyos gazdasági és nemzetbiztonsági következményekkel járna.

„Az E.ON Energie Romania, az országos energiaszektorban stratégiai jelentőségű vállalat, amelynek éves forgalma mintegy 10 milliárd lej, a magyar állam által ellenőrzött MVM-hez kerül. A 300 millió eurónál is kisebb összegű, nevetséges tranzakció súlyosan érintheti a romániai fogyasztók érdekeit, a piaci versenyt és Románia gazdasági stabilitását” – jegyezték meg közleményükben.

Szerintük a törvények alapján az államnak kötelessége biztosítani a nemzeti érdekek védelmét. „Egy kritikus infrastruktúrának átadása egy külföldi szervezetnek komoly problémákat vet fel ezen alkotmányos elv teljesítésével kapcsolatban” – olvasható az AUR által benyújtott panaszban, a párt hivatalos közleménye szerint.

Hozzátéve, hogy az E.ON átvétele az MVM által jelentősen csökkentheti a versenyt a romániai energia- és földgázpiacon. „Az MVM a magyar kormánynak alárendelt állami vállalat, amely szoros kapcsolatokat ápol az Orosz Föderációval. A jelenlegi geopolitikai kontextusban ez a tranzakció közvetett kockázatokat jelenthet Románia energiabiztonságára nézve” – áll a panaszban.

A panaszban az is szerepel, hogy Marcel Ciolacu miniszterelnök és Orbán Viktor magyar kormányfő közelmúltbeli találkozói a nyilvánosság átláthatósága nélkül zajlottak, és komoly kérdéseket vetnek fel. Tekintettel az ügylet megtárgyalásával kapcsolatos gyanúra, az AUR arra kéri a Versenytanácsot, hogy rendeljen el vizsgálatot, amely lehetővé teszi „a szabad piacot befolyásoló magatartások elemzését”.

Mint arról bővebb beszámolónkban írtunk, a román kormány közben két kapura játszik: egyrészt december 20-án a miniszterelnök tárt karokkal fogadta Orbán Viktor magyar miniszterelnököt Bukarestben, viszont december 18-án sürgősségi rendeletet írt alá, ami szintén arra tett kísérletet, hogy megakadályozza a stratégiai fontosságú vállalat átvételét. Az Expert Forum szakértői pedig sürgős beavatkozást kértek az Európai Bizottságtól, hogy megakadályozzák a román energiapiac geopolitikai kiszolgáltatottságát.

Az MVM Csoport és az E.ON Csoport közötti megállapodás értelmében a magyar állami vállalat megvásárolja az E.ON 68 százalékos részesedését az E.ON Energie Romániában, valamint 98 százalékos részesedést szerzett az E.ON Asist Completben. A tranzakció várhatóan 2025 első felében – az illetékes hatóságok szükséges jóváhagyását követően – zárulhat. A felek megállapodtak abban, hogy nem hozzák nyilvánosságra az ügylet értékét – írta az MVM december 16. közleményében.

Az E.ON Energie Romania az egyik legnagyobb gáz- és áramszolgáltató Romániában, mintegy 3,4 millió ügyféllel. Az E.ON Asist Complet egy regionális szolgáltató vállalat, amelynek fő tevékenysége az energiaszolgáltatásokhoz kapcsolódó infrastruktúrák szerelési és karbantartási munkáinak kivitelezése.