Az Infovilág cikke.

(Írta: Ferenc SzéF & The Guardian) A multimilliárdos nagyvállalkozó körülbelül 100 millió dollárt fektetett Trump kampányába, és ennek sokszorosára számíthat az új kormányzat alatt. (A nyitó képen: Trump és Musk Butlerben, 2024 október; Julia Demaree Nikhinson/Copyright 2024 The AP.)

EURONEWS

A SpaceX (plusz Starlink), a Tesla és az X vezére, aki egyben a világ leggazdagabb embere, a legaktívabb szereplővé lépett elő Donald Trump választási kampányában. Több eseményre nem csak elkísérte a republikánus jelöltet, de a színpadra is lépett vele, beszédeket is tartott a nagygyűléseken, szerte az országban.

Musk nézete szerint Trump képviseli az üzleti szabadságnak azt a „legkevésbé rossz” modelljét, ahol a kormányzat a csökkentett üzemmódban akadályozza és sanyargatja a vállalkozókat és a befektetőket. Musk a Biden-korszak alatt sem panaszkodhatott, mert sorra kapta a megrendeléseket a NASA-tól és a Pentagontól, és vendége volt a demokrata Fehér Háznak is.

Ugyanakkor nem rejtette véka alá kritikáit, hogy a Biden-i gazdaságpolitika fékezi az amerikai innovációkat, túlzottan von el erőforrásokat a privát szektortól, és azokat nem használja fel megfelelően. (Ezt a nézetét sokan vitatják, akik szerint Biden monumentális infrastruktúra-csomagja nagyban erősítette az amerikai befektetési és technológiai feltételeket.)

Mostantól minden másképp lesz a Musk-csillagképben

A nagyvállalkozó azt mondja, hogy őt nem a személyes gazdagodás hajtja, mert vagyona már így is ezerszeresen elég bármilyen saját szükségletére. Inkább arra szeretné felhívni a figyelmet, hogy Amerika esetleges technológiai megtorpanása a kínai és más külső erők behatolását fogja eredményezni, ami hosszabb távon már közvetlenül a demokráciára és a szabadságra jelent veszélyt.The video player is currently playing an ad.

Trump szerdai győzelmi beszédében személyesen is kiemelte Muskot, mondván, hogy „Meg kell védenünk a zsenijeinket, mert nincs belőlük olyan sok”. A győztes ezt még megfejelte azzal az ismerettel, hogy „új csillagunk van, egy csillag született: Elon”.

A 264 milliárd dolláros magánvagyonú Musk számára szinte aprópénznek számító befektetés volt az a 102,6 millió, melyet a Trump-kampánynak juttatott, és már szerdán mutatkoztak a befektetés megtérülésének azonnali jelei. Az általa vezérigazgatóként vezetett elektromosautó-gyártó, a Tesla részvényei közel 12 százalékkal emelkedtek a tőzsdenyitás előtti Wall Street-i kereskedésben, ami 15 milliárd dolláros tőkenövekedést jelent a vállalat számára.

De jöhet még sokkal több is

Dan Ives, a Wedbush Securities amerikai pénzügyi cég elemzője szerint Trump győzelme 200 milliárd dollárral emelheti a Tesla értékét, ami Musk személyes vagyonát 26 milliárddal bővítheti. A befektetőknek írt feljegyzésében a tanácsadó fontos tényezőként említi a Trump által beígért vámokat és importadókat a Kínában gyártott elektromos járművekre, amelyekkel meglökhetik a termék hazai eladásait.

A másik távlatos főirány az űrkutatás. Musk SpaceX birodalma máris számos amerikai kormányszerződéssel rendelkezik, és kezd kulcsszerepet játszani a nemzetközi űrállomás (ISS) működtetésében is. A kozmikus cég egyedül októberben 700 millió dollár feletti értékben kötött újabb szerződéseket az amerikai űrhaderővel (US Space Command), amelyet még Donald Trump hozott lére első elnöksége idején.

Trump felavatja az Űrhaderőt, 2019 novemberében
Trump felavatja az Űrhaderőt, 2019 novemberében (AP Photo)

Mivel Musk kapott szerződéseket az űrhaderőtől Biden kormányzása alatt is, a várakozások szerint semmiképp nem fog csökkenni a szövetségi megrendelések száma és értéke Trump alatt sem.

Richard Pierce, a George Washington Egyetem jogászprofesszora és a kormányzati szabályozás szakértője azt mondja, hogy Musk vállalkozásai egész biztosan messze meg fogják haladni azt a 15,4 milliárd dolláros bevételt, melyet a cégcsoport az elmúlt évtizedben megszerzett a szövetségi kasszából.

Az X (Twitter) további befolyásra fog szert tenni

Trump győzelme rávilágított arra, hogy Musk jó érzékkel hajtott rá közösségimédia-platform tulajdonjogára, még akkor is, ha a ráköltött 44 milliárd dollár valószínűleg csak nagyon sokára fog közvetlenül megtérülni. Az X uralma egyértelműen annak a bizonyítéka, hogy a közvélemény befolyásolása direkt üzleti haszonra váltható át.

Musk a Trump kampányban, Madison Square Garde, 2024 október 27.

(Musk beszél. Foto: Evan Vucci/Copyright 2024 The AP.)

Az X szembeötlő jobboldali eltolódáson ment keresztül Musk irányítása alatt, és vezető szerepet játszott Trump kampányában, és ebbe belefért olyan lázító és ellentmondásos figurák visszaengedése a platforma, mint Alex Jones, az Qanon összeesküvés-elmélet vezető apostola.

Donald Trump 2021-es kitiltását követően (aminek oka a Capitolium ostromában játszott kétes szerepe volt), a volt elnök sokáig más platformokat keresett a választási propaganda céljaira, de Musk ezt a gondját megoldotta a tiltás feloldásával és a fiók visszaállításával. Sokak szerint a teljes kizárás eleve értelmetlen volt, mert Trump 2016-20 közötti több ezer bejegyzése politikatörténeti és kutatási érték, aminek elérhetetlensége valóságos fekete lyukat teremtett a visszatekintő elemzők számára.

Azért, mert az elnök igen gyakran csak a Twitteren tette közzé döntéseit vagy véleményét fontos ügyekben. Tipikus példa volt erre az a bejegyzés, amellyel az FBI igazgatójának, James Comey-nak a menesztését indokolta, a legsúlyosabb jelzők kíséretében.

Musk irányítása alatt a Trump-fiók visszanyerte erejét, sőt bővült is, és jelenleg 200 millió követőt számlál. Maga a tulajdonos is rendkívül aktív volt a kampány során, olykor naponta száznál is többet posztolt, nagyon erős elkötelezettséggel. Az X kulcsszereplője lett egy olyan média-ökoszisztémának, amely Trumpot támogatta, miközben szisztematikusan ásta alá a demokraták támogatottságát, akik Harris rövid jelöltsége alatt már nem is találtak erre ellenszert.

Az alelnök stábja eleinte arra számított, hogy Joe Biden lelépésével enyhülni fog a nyomás a demokratákkal szemben, de ennek pont az ellenkezője történt, mert az ellenoldal felismerte, hogy Harris nagyobb kihívást jelent Trump számára, mint a meggyöngült Biden elnök.

Bruce Daisley, a Twitter európai műveleteinek egykori vezetője erről azt mondta, hogy a milliárdos mindvégig elutasította a kompromisszumokat a rövid távú pénzügyi haszon ellenében, és stratégiai célja a demokrata kormányzat megdöntése volt.

„[Musk] egy agresszívebb algoritmus bevezetésével határozottan átalakította a kommentátorok, újságírók és politikusok által sűrűn használt teret egy olyan hellyé, amely a jobboldali hangokat helyezi előtérbe. Nagyon jelentős hatással volt a közönség által fogyasztott hírtermékekre” – mondja Daisley.

Musk helyet kap a Trump-kormányzatban is?

Valószínűleg Musknak is lesz valamilyen szerepe vagy közvetlen befolyása a Trump-kormányzatban. Szeptemberben Trump azt mondta, hogy felállít egy  kormányhatékonysági bizottságot, amelyet Musk vezet. Egy teljes munkaidős kormányzati munka megkövetelné Musktól, hogy bizalmasaira hárítsa vállalatainak működtetését, míg a részmunkaidős kormányzati szerepkör nem igényel ilyen megalkuvást.

„Elméletileg Musk nem vállalhat teljes munkaidős kormányzati munkát anélkül, hogy lemondjon cégei közvetlen vezetéséről, mert az összeférhetetlen” – mondja Brian Quinn, a Boston College jogi karának professzora. Ellenben részt vehet egy elnöki bizottságban, vagy hasonló háttér-testületekben, alkalmi jelleggel.

Musk már jelezte, hogy egy ilyen kormányzati testület segíthetné a SpaceX-et, hogy a vállalkozás hamarabb eljusson a Marsra, „amíg nem fojtja meg a bürokrácia”. Az X-en közzétett bejegyzésében hozzátette: „egy kormányzati hatékonysági minisztérium az egyetlen út az élet kiterjesztéséhez a Földön túl.”

A szövetségi szabályozás nagy kavics Musk bakancsában. Világossá tette a Szövetségi Légiközlekedési Hatósággal kapcsolatos csalódottságát, és pereket helyezett kilátásba a hivatal ellen, a szabályozás túlzott mértéke miatt. A George Washington Egyetem elemzője szerint Musk most könnyebb utat remélhet a szövetségi szabályozóktól és ügyészektől. „Minden szövetségi szabályozó és ügyész az elnöknek dolgozik. A Fehér Ház megmondhatja nekik, hogy tegyenek meg valamit, vagy ne tegyenek, azzal a tudattal, hogy kirúgja őket, ha nem engedelmeskednek. Emiatt önszántukból is megteszik, amit elvárnak tőlük”.

Musk galaxisának újabb bolygói között szerepel az ígéretes mesterséges intelligencia startup, az xAI, amely állítólag 40 milliárd dolláros értékkel fog megjelenni, és nagy fejlődés vár a Neuralink agybeültetési cégre, amely máris 8 milliárd dollárt ér.

Ez a csillagkép valószínűleg fényesebbé és erősebbé válik a Trump-kormányzat alatt.

„Ne higgye, hogy neki mindent szabad, csak mert gazdag” – háború Brazília és Elon Musk között # Donald Trump visszatért az X-re, ahol Elon Musk személyesen fogadta egy interjú keretében # Oroszország elvileg nem használhatja Elon Musk Starlinkjét Ukrajna ellen, de csinálja