Az időnként szélsőségbe hajló, jobboldali The Washington Times és számos, hozzá hasonló sajtóorgánum futtatja Orbán Viktor Tucker Carlsonnak adott interjúját, hisz’ kiváló kampányelem ez, jó kis reklám a négy vádemelést megélt, 200 ezer dollár óvadék fejében szabad lábon védekező Donald Trumpnak, akit visszasír a magyar kormányfő.
Egyrészt azért idézik Orbánt, mert szerinte csakis Trump újbóli hatalomra jutásával lehetne véget vetni az orosz–ukrán háborúnak, másodsorban kiemelte azt is, hogy „a múlt évtizedek legjobb külpolitikáját valósította meg, mert Oroszországgal, Észak-Koreával és Kínával szépen viselkedett” – idéztem szó szerint. Trumppal a hatalomban egészen biztosan nem támadta volna meg a Kreml Ukrajnát – ismételte a régóta ismert tézisét Trump magyar híve. Mint ahogy azt is, hogy a nyugati világ egyedüli megmentője kizárólag ő lehet. Ukrajna nem tudja megnyerni ezt a háborút, mert hamarabb kifogy katonáiból, mint Oroszország – nyomatékosította Orbán, akinek szabadság-értelmezését is érdemesnek tartotta a cikk szerzője beemelni a fontosabb gondolatok közé. Mert: Moszkvának nem a szabadság a fontos, amit a Nyugat alapvető értéknek tekint, hanem az, hogy Putyin egyben tartsa a hatalmas országot.
A cikk szerzője, Mallory Wilson megemlíti azt is, hogy 2021 óta ez a második interjú, amit a magyar kormányfő a Fox News egykori sztárjának adott, és amire a Budapestre csodálatos kilátást nyújtó teraszon kerítettek sort. Természetesen kitért a Trump vádemelésére vonatkozó részekre is. Magyarországon nem lehet elképzelni, hogy az igazságszoltáltatást politikai ellenfelek ellen fegyverként vessék be, mint ahogy ez most történik Trumppal, aki Magyarország jó barátja. Ez a barátság pedig a történelem megítélésén és a szívből jövő, azonos értékrenden alapul.
Hadd tegyük hozzá: épp most nyilatkozott Bob Woodward (Pulitzer-díjas amerikai tényfeltáró újságíró, a The Washington Post munkatársa, aki Carl Bernsteinnel közösen leleplező riportokat írt a Watergate-botrányról, és ezzel hozzájárult Richard Nixon elnök lemondásához) az egyik amerikai tv-csatornának, hogy „Trump nem tett mást, mint tudatosan félrevezette a saját embereit és ezzel az országot is, ami szerinte az összes vádpont közül a leglényegesebb”.
(Most már csak azt kell eldönteniük a nemzetközi politikát figyelő magyaroknak, hogy szerintük ki mond igazat: Orbán-e, vagy az amerikai körülményeket a lehető legjobban ismerő, nemzetközileg elismert újságíró-e?)
A Menafn – a Middle East North Africal Financial Network ellenben azt emelte ki ebből az interjúból, hogy ha a valaki ugyanazt tenné a földgázvezetékkel, azaz felrobbantaná, mint ami tavaly az Északi Áramlattal történt, akkor azt Magyarország, de még Szerbia is – miután Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök minapi látogatásán az orbáni Karmelitában erről közös álláspontot alakítottak ki –, az gyakorlatilag hadüzenettel érne fel. Ezt a németekkel valószínűleg meg lehet tenni, de a mi térségünkkel biztos nem – állította Orbán.
A Politico a Carlson-interjú összefoglalójából kiemelte: Orbán szerint azzal hitegetni, hogy Ukrajna megnyeri ezt a háborút, nem más, mint hazugság. Ugyanakkor siet leszögezni a cikk elején, hogy maga Tucker Carlson ellentmondásos figura, noha nem részletezi, hogy Trumpról a háta mögött csak rosszat tudott mondani az utóbbi időben, de ez nem számított, amikor újra leült interjúzni vele, mert mindketten nagy népszerűségnek örvendenek, amit együtt csak megdupláznak. – Orbán szerint „Oroszország napról napra egyre erősebb lesz. Ukrajna pedig semmilyen körülmények között sem tudja megnyerni a háborút”.
A török Anadolu Ajansi kiemeli: Orbán a harmadik világháború kirobbanásának a veszélyére figyelmeztetett ebben az ominózus interjúban, ha nyugati katonák betennék lábukat Ukrajnába.
Az ukrán külügyminisztérium is megszólalt, reagálva az amerikás interjúra. Az Ukrainszkaja Právda és az Еvropejszakaja рravda idézi Orbánt, aki Ukrajna nyugati segítésének a leállítására szólított fel. Оleg Nyikolenko ukrán külügyi szóvivő a Facebookra kitett üzenetét ismertetik a helyi lapok, aki már-már „elkezdett aggódni”, hogy Orbán Viktor jó ideje nem vagdalkozott Ukrajnával. De, ami késik, nem múlik. A kijevi külügy kifogásolta, hogy Orbán a Nyugat és Oroszország közti új biztonsági megállapodást szorgalmaz, illetve azt, hogy a magyar kormányfő szerint nincs realitása a Krím visszacsatolásának Ukrajnához, mint ahogy az ország NATO-tagságának sincs. Az ukrán külügyi tárca nevében Nyikolenko ezt írta: nem tudjuk, miként szokott ez lenni Magyarországon, de az biztos: Ukrajna nem fog alkuba bocsátkozni sem a saját területeiért, sem önmaga szuverenitásáért. A béke nem alku tárgya. Az oroszok pedig, bármilyen ügyvédeket fogadnak is fel (ezzel feltehetően Orbán jogi végzettségére is utalt), felelni fognak az ukránoknak okozott károkért.
A Радио Свобода, azaz a Szabad Európa orosz nyelvű kiadásában is téma lett természetesen az, hogy Orbán felszólította a nyugati országokat: tegyenek le Ukrajna NATO-tagfelvételének a lehetőségéről és a Krím visszaadásáról – az eddigiekkel szemben sarkosabban adja vissza Orbán szavait, melyeknek értelmezéséhez hozzáteszi azt is, hogy Orbán az egyetlen állami vezető az egész Európai Unióban, aki szóba áll Putyinnal, és a magyar az egyetlen kormány is, amelyik nemhogy függetlenednék Oroszországtól, de áprilisban a korábbinál nagyobb volumenű gázszerződést kötött a Török Áramlat keretein belül Oroszországgal.