Az egyre látogatottabb kérdezz-felelek portál, a Quora oldalán a napokban jelent meg egy válasz arra a fogyasztókat régen, kutatókat sem tegnaptól foglalkoztató kérdésre, hogy „valóban egészséges-e a tej, vagy ellenkezőleg, betegségek első számú okozója?” Íme a bevallottan nagy sajtfogyasztó szakíró fejtegetése.
Vannak egészségügyi szakértők, akik szerint nem kell sok tejet és tejzsírt fogyasztanunk. A „szívügyekkel” foglalkozó American Heart Association a kerülendő élelmiszerek listájára rakta a tejtermékeket.
Az Egyesült Államok kormányához tartozó Betegségmegelőzési és Egészségfejlesztési Hivatal ezzel szemben „javasolja zsírmentes vagy zsírszegény tejtermékek fogyasztását, beleértve a tejet, joghurtot, sajtot és megerősített szójaitalokat.” Ennek akkor van értelme, ha elfogadjuk, hogy a telített zsír káros, márpedig a tejzsír nagyjából 65% telített és csak 5% többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmaz.
A legutóbbi – legnagyobb – kutatás
A PURE nevű nagy nemzetközi felmérés huszonegy ország 136.384 polgárát vonta be. Komoly! Ez egy korrelációs kutatás volt, a tejtermékek szokásos napi bevitelének és a betegségek előfordulási gyakoriságának kapcsolatát elemezte. Arra jutottak a kutatók, hogy „a tejtermékek fogyasztását az alacsonyabb halálozási rátához és a súlyos szív- és érrendszeri betegségek alacsonyabb előfordulásához kapcsolják bizonyos multinacionális körökben.” Vagyis, eszerint jótékony a tejtermékek hatása. Meglepő módon, ugyanaz a folyóirat hozta azt a szerkesztői véleményt is, miszerint a tejtermékek kockázatosak lehetnek, és az étkezési szokásokhoz kapcsolódó ajánlásokat még nem szükséges megváltoztatni…
És egyéb cikkek
A közölt eredmények változók, de összességében nem úgy fest, mintha a tejtermékek hatalmas károkat okoznának bennünk.
– Korábbi kutatások egy összefoglalója arra mutat rá, hogy a tejtermékek napi szintű fogyasztása összefüggésben állhat a szív- és érrendszeri betegségek alacsonyabb kockázatával.
– Egy másik összefoglaló jelentés azt igyekszik szaknyelven megfogalmazni, hogy nincs összefüggés a „sima”, alacsony, illetve a magas zsírtartalmú tejtermékek és a bármely okból eredeztethető mortalitás között.
– Egy másik szemle arra jut: „…nincs bizonyíték arra, hogy a tejtermékek bármilyen egészségkárosodást okoznának, és ebbe a csoportba beleértendő a halál, szívbetegség, sztrók vagy diabétesz – sőt, valószínűleg kedvezően hatnak ezekben a betegségekben.”
– Végül, egy következő kutatás a vajjal kapcsolatban jutott arra a következtetésre, hogy „az elvégzett metaelemzés viszonylag kicsi vagy akár semmilyen összefüggésre sem utal a vajfogyasztás és a halálozás, szívbetegség és diabétesz között”.
De hát a tejzsír nem emeli a koleszterinszintet?
Igazából nem nagyon, vagy nem lényegesen. Éppen folyó kutatások egyik összefoglalója arra jut, hogy „a teljes vagy alacsony zsírtartalmú tejtermékek fogyasztása növeli a testsúlyt, de kis hatása van egyéb kardio-, illetve anyagcsere kockázati tényezőkre”. Ebben az összefoglalóban azt is leírják, hogy akik sok zsíros tejterméket fogyasztanak, egyenesen vékonyabbak… Szó szerint: „16-ból 11 vizsgált esetben a magas zsírtartalmú tejtermékek napi fogyasztása fordított arányban állt az elhízással.” Egy másik összefoglaló azt a következtetést vonja le, hogy a tejzsírnak jótékony hatása lehet.
Nem azt mutatják a tanulmányok, hogy a tejzsír káros?
Igen, van néhány ilyen. Itt van mindjárt egy elsőrangú tanulmány, amelyik arra a következtetésre jut, hogy „Az állati zsírok (beleértve a tejzsírt is) növényi eredetű zsírokkal történő helyettesítése csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát..” Ez eléggé félelmetesen hangzik a sajtrajongók számára. Viszont a tanulmány szerzői mindjárt a következő mondatban beismerik, hogy a történet ennél összetettebb lehet, hiszen további vizsgálatot igényel, hogy az elfogyasztott élelmiszer „mátrix”-a, összességében, befolyásolhatja a tejzsír hatását. Ez az „élelmiszer-mátrix” eléggé rejtélyesen hangzik. Az étel megjelenési formáját jelenti, vagy azt, hogy miből állítják elő. A cikk egy példával segíti a megértést: „A sajtban található tejzsír LDL-koleszterint növelő hatása csekélyebb volt, mint a vajban találhatóé.”
Hát a telített zsírok nem okoznak szív- és érrendszeri megbetegedést?
Ez is még mindig vitatott. Az egyik tudományos összefoglaló ezt állítja: „Nincs lényeges bizonyíték arra, hogy a telített tejzsír növelné a szív- és érrendszeri, vagy az anyagcsere -betegségek kockázatát.”
Tehát biztonságos sok tejet, sajtot vagy vajat fogyasztani?
Még mindig vannak olyan hatóságok, amelyek szerint ezeket az élelmiszereket kerülni kell, de a bizonyítékok vékonykák. A legtöbb tudós nem tartja károsnak a tejet, némelyek pedig egyenesen hasznosnak találják.
A tudomány nem mindig tud mindenre választ adni.
Szinte az összes kutatás korrelációkat vizsgál. A tudósok megkérdezik az embereket, hogy mit esznek, várnak pár évet, majd megvizsgálják, hogy az illetők megbetegedtek-e vagy meg is haltak esetleg. Ha egy sok pizzát fogyasztó személy fiatalon elhunyt, nem jelenti azt, hogy a pizzán levő sajt ölte meg…