Törvénytervezetet készít a Szociáldemokrata Párt (PSD) a közigazgatási-területi átszervezésről – közölte a Digi24 a párt Országos Politikai Tanácsának ülését követően, amelyen a szociáldemokraták a kormányzati, törvényhozási, valamint politikai és szervezeti kérdéseket vitattak meg.
A lap szerint a tervezet érintené a 3000 vagy 4000 lakosnál kevesebbet számláló települések, amelyeket közigazgatásilag összevonnának.
„Úgy döntöttünk, hogy felállítunk egy PSD munkacsoportot, amely törvénytervezetet javasol Románia közigazgatási-területi reformjára, egy olyan ígéretet, amelyet a politikai elit már nagyon régóta ígér, és amelyet még nem teljesítettünk” – jelentette be Lucian Romașcanu PSD szóvivő a párt vezetőségi ülése után.
Szerinte a reform által hatékonyabbá tudnák tenni a helyi közigazgatást, és ennek közvetlen következményeként csökkenni fognak az önkormányzatok adminisztratív kiadásai.
Romașcanu szerint a törvénytervezetet a következő hat hónapban kell kidolgoznia ennek a munkacsoportnak, hogy aztán a koalícióban megvitassák, majd a parlamentben is elfogadják. A szociáldemokrata politikus szerint szükség van egyes helyi közösségek, a közszolgáltatások és az állami szolgáltatások megerősítésére. „Nagyon sok dolog van, ami ide tartozik, beleértve az oktatást, az egészségügyet, az egészségügyhöz való hozzáférést, az infrastruktúrát és így tovább. Az átszervezés alapelve nem a települések megszüntetése, hanem az egybeolvasztásuk lesz” – magyarázta Romașcanu.
Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt elnöke azt szeretné, ha a februárban kezdődő ülésszakban a parlament már meg is vitatná a Románia közigazgatási-területi átszervezéséről szóló törvénytervezetet.
Ilie Bolojan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivõ elnöke a Szociáldemokrata Párt által bejelentett területi-közigazgatási átszervezési jogszabályjavaslatról az Agerpres szerint azt mondta, a liberálisok minden olyan törvénytervezetet támogatnak, amelyik hatékonyabbá teszi a közigazgatást.
A parlamentben nyilatkozó politikus kifejtette, hogy a PNL álláspontja szerint a decentralizáció révén közelebb kell hozni a döntéseket az állampolgárokhoz. Szerinte nem az a lényeges, hogy ki az ország területi-közigazgatási átszervezéséről szóló törvénytervezet kezdeményezője, hanem az, hogy a jogszabály elfogadása helyes és alkalmazható intézkedéseket eredményezzen. „Az biztos, hogy (…) bármilyen tervezetről is van szó, egyeztetni kell róla a koalícióban” – tette hozzá.
Az RMDSZ hitelességét is próbára teheti a PSD által kezdeményezett közigazgatási-területi átszervezési reform, amely lényegében azokat az érveket fogalmazza meg, amelyeket korábban az USR is hangsúlyozott. Az RMDSZ a kampányban élesen támadta az USR-t, azzal vádolva őket, hogy a kisebbségi települések megszüntetésére törekednek, miközben a demográfiai adatok világosan mutatják, hogy Románia községeinek egyharmada és városainak 20 százaléka nem teljesíti a törvény által előírt lakossági minimumot (5000 fő városok esetében, 25 000 fő municípiumok esetében). Ha ezek a települések visszaminősülnek, az súlyos pénzügyi és szervezeti következményekkel járhat, mint az önkormányzatok bevételeinek csökkenése, az adminisztráció szűkítése, valamint a települések összevonásának gyakorlati problémái. Az RMDSZ-nek most szembesülnie kell azzal a kérdéssel, hogy támogat-e egy olyan reformot, amelyet korábban élesen kritizált, vagy megpróbálja megvédeni választói érdekeit, miközben a népszámlálás adatai és az egyre erősödő gazdasági nyomás sürgetik a döntéshozókat. Ez a helyzet nemcsak politikai hitelességükre, hanem a kisebbségi közösségek megmaradására és a koalíció stabilitására is kihatással lehet.