A Magyar Tudományos Akadémia köztestületi tagjaiból álló csoport, a Stádium 28 Kör felháborodottan tiltakozik az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) vezetőinek elbocsátása miatt. Fontos megjegyzeni, hogy ez a csoport ugyan akadémikusokból áll, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke, Freund Tamás neurobiológus határozott kiállás helyett kifejezetten óvatosan fogalmaz az eseményekről „hivatalos közleményében”!

A STÁDIUM 28 KÖR NYILATKOZATA AZ OMSZ VEZETŐINEK ELBOCSÁTÁSÁRÓL

A magyar államgépezet mindig tud meglepetésekkel szolgálni. Valaha állítólag Nero kivégeztette művészi előadásának azt a hallgatóját, aki elszundított. Hasonlót Kim Dzsongunról is hallottunk. Az elmúlt napokban fölelevenítették egy szovjet és egy magyar meteorológus sorsát, aki kedvezőtlen vagy félreérthető időjárás-jelentéseiért kényszermunkatáborba került (az orosz tudóst utóbb ki is végezték). Örömmel nyugtázzuk, hogy nem tartunk itt. Leváltották és elbocsátották azonban az Országos Meteorológiai Szolgálat két vezetőjét, félreérthetetlen és tagadhatatlan ok-okozati összefüggésben a Szolgálat augusztus 20-i előrejelzésével.

Mindenki tudja, hogy a meteorológia tudományának predikciói csak statisztikusak, valószínűek lehetnek. Hallatlan dolog a politikai bosszú egy – szigorúan tudományos tények alapján állított – valószínűség be nem következéséért. S különösen szégyenletes, hogy ennek végrehajtója olyan miniszter, aki a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. Nem kétséges, hogy méltatlanná vált a tudomány eszményéhez.

A Stádium 28 Kör, a Magyar Tudományos Akadémia köztestületi tagjaiból álló csoport felháborodottan tiltakozik.

Forrás: Facebook

A Stádium 28 Kör Nonprofit szervezet.

Palkovics akadémikuss

A szerkesztő megjegyzése

A Qubit cikkének fontos konklúziója:
„Egy hónapon belül ez a második akadémiai közlemény, amelyben az MTA vezetősége nem foglal határozottan állást a tudományos életet érintő, egyúttal a széles nyilvánosság érdeklődésére is számot tartó ügyekben. Augusztus elején a testület elnöksége Orbán Viktor miniszterelnök sokak, köztük akadémikusok tucatjai által nyilvánosan elítélt, a fajok keveredését boncolgató tusványosi beszédére reagált közel kéthetes késéssel, meglehetősen semmitmondó nyilatkozatban. Akkor arra figyelmeztettek, hogy „az olykor igen keserűen megszerzett történelmi tapasztalatok arra tanítanak, hogy óvakodjunk a túlegyszerűsített válaszoktól”.