A magnézium alapvető ásványi anyag, amely szervezetünk számos biokémiai folyamatában részt vesz. Létfontosságú a szerepe az izom- és idegműködésben, az energiatermelésben, a csontok egészségének és a rendszeres szívverésnek a fenntartásában.
Bár a magnézium jelen van a különböző élelmiszerekben, egyes emberek – bizonyos körülmények között – nem jutnak elegendő magnéziumhoz pusztán az étrendjükkel, ami potenciális hiányállapotokhoz vezethet.
A magnézium-kiegészítők előnyei az egyén egészségi állapotától, életmódjától és speciális igényeitől függően változhatnak. Különböző embercsoportoknál a magnézium-kiegészítők előnyei és hátrányai eltérőek lehetnek.
Magnéziumhiányos egyének
A diagnosztizált magnéziumhiányban szenvedő emberek jelentősen profitálhatnak a magnézium-kiegészítőkből. A magnéziumhiány tünetei közé tartozhatnak az izomgörcsök, a fáradtság, a gyengeség, a szabálytalan szívverés és a hangulatváltozás. Ilyen esetekben az orvosi felügyelet mellett történő pótlás segíthet a normál magnéziumszint helyreállításában.
Sportolók és aktív egyének
Az intenzív fizikai aktivitás megnövekedett magnéziumszükségletet eredményezhet, mivel az ásványi anyag részt vesz az izomműködésben és az energiaanyagcserében. Egyes tanulmányok szerint a sportolók, különösen az állóképességi sportolók számára előnyös lehet a magnéziumpótlás az izomgörcsök megelőzése és az edzésteljesítmény javítása érdekében.
Idősek
Ahogy az emberek öregszenek, csökkenhet a magnézium felszívódásának képessége az étrendből. Ezenkívül bizonyos, az idősebb felnőttek által gyakran használt gyógyszerek zavarhatják a magnézium felszívódását. Ezekben az esetekben a magnézium-kiegészítők hasznosak lehetnek a csontok egészségének, az izomműködésnek és az általános jólétnek a támogatására.
Migrénes egyének
Egyes kutatások szerint a magnéziumpótlás segíthet csökkenteni a migrén gyakoriságát és súlyosságát egyes egyéneknél. Úgy gondolják, hogy szerepe van a migrénnel járó érszűkület és gyulladás csökkentésében.
Terhes nők
A terhes nőknek megnövekedett magnéziumszükséglete nyilvánvaló a fejlődő magzat és saját egészségük megőrzése érdekében. Azoknak a terhes nőknek, akiknek a táplálékkal történő magnéziumbevitele nem megfelelő, magnéziumpótlás javasolt.
Egészségügyi problémás személyek
Bizonyos egészségi állapotok és krónikus betegségek, például a 2-es típusú cukorbetegség, a gyomor-bélrendszeri rendellenességek és az alkoholizmus magnéziumhiányhoz vezethetnek. Ezekben az esetekben magnéziumpótlás írható elő a hiány kezelésére és az alapbetegség kezelésének támogatására.
Fontos megjegyezni, hogy a magnézium-kiegészítők nem biztos, hogy mindenki számára előnyösek, és lehetséges mellékhatásaik vagy más gyógyszerekkel való kölcsönhatásaik is lehetnek. Néhány megfontolandó szempont:
Vesefunkció A csökkent veseműködésű embereknek kerülniük kell a magnézium-kiegészítőket, hacsak a (házi)orvosuk kifejezetten fel nem írja. A vesék segítenek szabályozni a szervezet magnéziumszintjét, és a túlzott magnéziumbevitel káros lehet a vesebetegek számára.
Gyógyszerkölcsönhatások A magnézium-kiegészítők kölcsönhatásba léphetnek bizonyos gyógyszerekkel, beleértve az antibiotikumokat, a vízhajtókat és a szívbetegségek kezelésére használt gyógyszereket. A lehetséges kölcsönhatások elkerülése érdekében mindig konzultáljon egészségügyi szakemberrel, mielőtt bármilyen új kiegészítést elkezdene.
Gyomor-bélrendszeri problémák A magnézium-kiegészítők gyomor-bélrendszeri mellékhatásokat, például hasmenést és gyomorgörcsöket okozhatnak, különösen nagy dózisban történő szedés esetén. Azoknak, akiknek a kórtörténetében gyomor-bélrendszeri problémák szerepelnek, óvatosnak kell lenniük, és a megfelelő adagolást meg kell beszélniük orvosukkal.
Megfelelő étrendi bevitel A kiegyensúlyozott, magnéziumban gazdag élelmiszereket, például dióféléket, magvakat, teljes kiőrlésű gabonaféléket, leveles zöldeket és hüvelyeseket tartalmazó étrenddel rendelkező egyének esetében nem feltétlenül van szükség további magnéziumpótlásra.
Összefoglalva, a magnéziumpótlás hasznos lehet a magnéziumhiányban szenvedő egyének, bizonyos egészségügyi állapotok, terhes nők és sportolók számára. Azonban – mint minden kiegészítőt – ezeket is óvatosan és egészségügyi szakember irányítása mellett kell használni, különösen azok esetében, akiknek különleges egészségügyi problémáik vannak vagy más gyógyszereket szednek. Az egyéni egészségi állapot alapos felmérése elengedhetetlen a megfelelő adagolás és a magnéziumpótlás szükségességének meghatározásához. Tény viszont, hogy hatással van a vérrögök képződésére, az energiatermelésre, az izom-összehúzódásra és az idegi jelek átadására. Segíti a szívműködést. Csökkenti a vérnyomást és javítja a keringési rendszert. Lazító és nyugtató hatásának köszönhetően csökkenti a depressziót és a szorongást.
Egy másik forrás a magnézium tizenöt tudományosan bizonyított jótékony hatását gyűjtötte össze.
Segít székrekedés esetén
Az irritábilis bél szindrómában vagy székrekedésben szenvedők számára érdemes lehet több figyelmet fordítani a magnéziumpótlásra. A megfelelő magnéziumszint ugyanis segít a gyomorsav megkötésében.
Hozzájárul a csontok egészségéhez
A szervezetben lévő magnézium hozzávetőleg 60 százaléka a csontokban található meg. A magnézium szabályozza a kalciumfelvételt, megfelelő bevitele az erős és egészséges csontok egyik feltétele, emellett segíthet a csontritkulás megelőzésében.
Az asztma kezelése
Az asztma sokszor magnéziumhiánnyal párosul. A magnézium szedése csökkentheti az asztmás panaszokat, azzal, hogy oldja a bronchusok görcsét.
Szükséges az enzimfolyamatokhoz
Az enzimek olyan fehérje természetű molekulák, melyek nélkülözhetetlenek az emberi szervezet kémiai folyamatainak lebonyolításához. A magnézium több mint háromszázféle kulcsfontosságú enzim működésének szabályozásában vesz részt.
Hozzájárul az izomépítéshez
Kutatások szerint már akár egy csekély mértékű magnéziumhány is hátráltató tényező lehet az izomnövekedésben és ronthatja a sportolók teljesítményét. A magnézium megfelelő bevitele növelheti a sportolók maximális oxigénfelvételét.
Enyhítheti az idegfájdalmakat
Egy 2010-es kutatás szerint a magnézium blokkolja az NMDA (N-metil-D-aszpartát) receptor működését a szervezetben, így enyhítve a krónikus idegfájdalmat.
Enyhítheti az izomfájdalmakat
A magnézium segíti az izmok ellazulását, ennél fogva megfelelő bevitele javítja az izmok működését és csökkentheti az izomfájdalmakat és izomgörcsöket.
Fenntartja a szív egészségét
A magnéziumhiány negatívan hathat a szív egészségére és szívbetegség kialakulásához vezethet. A magnézium szedése segíthet az infarktus és a szívritmuszavarok megelőzésében, illetve kezelésében.
Segíthet megelőzni a cukorbetegséget
Vizsgálatok kimutatták, hogy azoknál, akik magnéziumhiányban szenvednek, nagyobb a cukorbetegség kialakulásának esélye. A magnézium segíti az inzulin hatását, ezzel pedig az egészséges vércukor szint fenntartását.
Egészségesen tartja a fogakat
A magnézium az, ami igazán keménnyé és stabillá teszi a csontokat, ezért legalább annyira fontos a fogak egészségéért, mint a kálcium, foszfor és D-vitamin. A megfelelő mennyiségű napi magnézium adag különösképpen szükséges a gyermekeknek és tinédzsereknek.
Terhesség alatt kiemelten fontos
A terhesség alatti magnéziumpótlás csökkenti a spontán vetélések és koraszülések számát, valamint a terhesség alatti görcsök, vérzések előfordulását. A magnézium a magzat fejlődése szempontjából is rendkívül fontos és hipertóniás terheseknél jótékonyan hat az anya vérnyomására. A terhesség alatt a szervezet magnézium szükséglete folyamatosan nő, a harmadik trimeszterre akár 50%-kal is megemelkedhet.
A migrén hatékony ellenszere
Ha elég magnézium van a szervezetünkben, sokkal kisebb a migrén kialakulásának az esélye. A magnézium ellazítja az izmokat, gátolja az érszűkületet és kedvező hatást gyakorol a szerotoninszintre és a hormonháztartásra is, így segíthet a migrén megelőzésében.
Enyhítheti a premenstruációs szindróma tüneteit
Izomlazító hatása miatt a magnézium segítséget nyújthat hölgyek számára a premenstruációs szindróma (PMS) okozta görcsök és fájdalmak enyhítésében. Kutatások szerint még az ilyenkor szintén gyakori hangulatingadozásokat is mérsékelheti.
Elősegíti a kollagéntermelést
A kollagén nem csak a szép bőrért és a fénylő hajért felel, de hozzájárul a hormonegyensúlyhoz, támogatja az ízületek és csontok egészségét, illetve segíti az emésztést is. Mivel a magnézium szükséges a fehérjeszintézishez, így a kollagénképződéshez is hozzájárul.
Javítja a hólyagkontrollt
Nemtől és életkortól függetlenül segít a fertőzések, a hólyagfájdalom, a vesegyulladás elleni küzdelemben, melyek mind ronthatják a hólyagkontrollt.
A legjobb természetes magnéziumforrásnak olyan növények számítanak, mint a dió, mogyoró, mandula vagy a kakaó és spenót, de emellett a hüvelyesek, a gabonafélék (főleg héjjal rendelkező szemek, teljes kiőrlésűek), a tejtermékek és a halak is nagyobb mennyiségben tartalmaznak magnéziumot. Magnéziumpótlásra emellett szerves és szervetlen sók bevitelével (magnézium-citrát, magnézium-laktát) is lehetősége van. A megfelelő táplálkozás mellett étrend kiegészítőkkel is bevihető a szükséges mennyiség. Ezek már számos formában – tabletta, instant por, ital – elérhetők. A magnéziumot sok esetben B6-vitaminnal együtt célszerű szedni, az segíti az ásványi anyag felszívódását.